Nejkrásnější bytové vůně: Zamilujete si zasněžený les, perník, nebo dřevo v krbu?

2 min čtení

2 min čtení

Horký čaj, Vánoce (skoro) za dveřmi a vidina večerů strávených pod dekou. V hlavě přesně víme, jak by měl vypadat dokonalý zimní čas, uvést ho v praxi ale pod tíhou starostí a nekonečných to-do listů nebývá snadné. Pocit svátečnější atmosféry vám ale mohou dodat i drobnosti. Někdo si zapálí svíčku, někdo uklidí celý byt a následně ho provoní kouzelnou vůní, která mu přidá na útulnosti. Vybrali jsme pro vás 25 bytových parfémů a aroma difuzérů, které vám pomocí hřejivých tónů dřeva, vanilky a dalších cenných esencí zklidní mysl a o krůček vás posunou k zasloužené pohodě.

Jakou vůni do svého domova zvolit? Samozřejmě složení jako takové je pro většinu z nás při rozhodování nejdůležitější. Pomocí vybraného parfému, spreje nebo difuzéru většinou chceme reflektovat právě probíhající roční období a aktivity s ním spojené. Zatímco na jaře a v létě obecně volíme spíše čisté, květinové, případně ovocné vůně, v zimě se uchylujeme s tónům, které umocní útulnost, případně navodí vánoční atmosféru. Takový výběr bytové vůně je samozřejmě zcela logický. Přesto se ale typicky zimní kombinace jablka a skořice zdá už trochu ohraná. Čím ji nahradit?

TIP NA VIDEO: Jak připravit svůj obývák na poklidné svátky?

Velmi oblíbenými se stávají vůně evokující procházku v zasněženém lese, kde se prolíná jedle nebo borovice s čistým štiplavým vzduchem. Nádhernou kolekci v tomto duchu letos připravila značka Diptyque, která patří mezi absolutní stálice na poli luxusních parfémů (osobních i bytových). Atmosféru večera stráveného pod dekou s horkým čajem v ruce vám zase vyčarují produkty obsahující kašmír, mandle, damašskou růži, vanilku, hřebíček, případně kouřové tóny evokující hořící dřevo v krbu.

Loading

Abyste ovšem z vůně získali maximum, je potřeba zvolit vhodnou formu. Klasické tyčinkové difuzéry odvedou nejlepší práci v malém prostoru (naším redakčním typem jsou především ty od značky Teatro Fragranze Uniche). Perfektně se hodí třeba do koupelny, případně do pracovního nebo čtecího koutu.

Loading

Od většiny běžně dostupných tyčinkových difuzérů ale nečekejte, že vám provoní celou místnost. Na to se mnohem více hodí klasické bytové parfémy ve spreji, které stačí po vyvětrání pokoje nastříkat do vzduchu a na několik hodin si užít jejich silnou přítomnost.

Chytrou možností, která si poradí s dlouhodobějším provoněním obýváku, ložnice nebo vstupní chodby, jsou též elektrické nebo ultrazvukové difuzéry. Jak přesně fungují? Elektrické difuzéry vytvářejí z nakapaných esenciálních olejů voňavou mlhu, která se dále rozptyluje ve vzduchu. Oproti tomu ultrazvukové modely fungují na bázi vody, kterou pomocí vibrací uvolňují v podobě studené páry. I v tomto případě platí, že do nich můžete přikapat několik kapek vonného oleje, skvěle ale budou fungovat také samostatně jako zvlhčovač vzduchu, který v suché topné sezóně ocení snad každý.