Zrzka od vedle jako Holka z reklamky píše sloupek o životě v korporátu, životě se psem a životě cestovatelky.

Zrzka od vedle jako Holka z reklamky píše sloupek o životě v korporátu, životě se psem a životě cestovatelky. Zdroj: Archiv Zrzky od vedle

Korporátní slovníček vol 2: Co je eftýíčko nebo mozková bouře?

Minulý týden jsem sepsala základy korpo-slovníku, ve kterém najdete několik komunikačních základů nutných pro práci v korporátu. První díl rozvášnil dost lidí jak na Twitteru, tak v kanceláři, načež se na mě ze všech stran vyhrnula spousta dalších skvělých výrazů, které by určitě (ne)měly být zapomenuty.

Je to trochu děsivé, ale zdá se, že své nejlepší roky tráví vytvářením hodnot v korporátu snad celá moje sociální bublina. A ti, co se bijí do prsou, že by do korporátu nikdy nešli, se buď uhnízdili ve start-upech, nebo jsou levičáci.

Ta většina se každopádně zapojila do mojí snahy sestavit příruční a praktický korpo-slovník.Nebudu chodit kolem horké kaše – čas jsou klientovi peníze a ty je potřeba investovat správně. Nebo si to aspoň umět obhájit. Tady je Kapesní slovníček korporátsko-lidský, kapitola druhá.

Bullshitovat – jak už jsem zmínila, občas je potřeba si něco umět obhájit a v ten moment se může stát, že budete muset trošku bullshitovat. Hranice mezi lhaním a bullshitováním je tenká, překročit se rozhodně nesmí. Někdy se ale nedá nic dělat a je nutné si trošku upravit realitu.

Challengovat se – já osobně se na tenkou hranu s upravováním reality pouštím jen nerada. To se radši budu pořádně challengovat už v průběhu, abych pak mohla mít čisté svědomí. A bonusy k výplatě. 

Tvořit hodnoty / dělat kapitalismustohle jsou moje oblíbená spojení. Pod hodnotami si představím všechno možné, ale neustálé úpravy excelových tabulek a prezek tam teda nepatří. Možná se ale jen moje hodnoty nehodí k tvoření kapitalismu. No nic, ideály nájem nezaplatí.

Eftýíčko – na osobní hodnoty se dá rychle zapomenout, když se rozhoduje, jestli bude vaše práce zaplacená i příští rok. Eftýíčko je sice strašné slovo, ale pořád lepší než jeho český ekvivalent člověkohodina.

Mít proaktivní přístup– zrovna tohle spojení je jedním z důvodů, proč mě z našeho korporátu nikdo nikdy nedostane. Představa, že bych pak při hledání nové práce musela sedět naproti namotivované ejčáristce a s úsměvem jí tvrdit, že mám proaktivní přístup, tah na branku a jsem týmový hráč, z té je mi fyzicky nevolno.

Kolegyňka – dalším důvodem, proč zůstávám tam, kde jsem, jsou moje úžasné kolegyňky. Nejradši na nich mám, že kdybych je někdy kolegyňkami nazvala, tak mi rozbijí monitor o hlavu.

Prospendovat/nedospendovat/uspendovat – Bůh stvořil korporát a finanční závazky vůči dodavatelům a od té doby už se jen spenduje. Ideální je prospendovat celý rozpočet, ale někdy se stane, že se nám kampaň sotva uspenduje, a to pak teda nedospendovala. Což je rozhodně menší průšvih než rozpočet přespendovat.

A na závěr moji největší oblíbenci. Moje drahá kolegyňka nedávno přišla s tím, že ji klient nabrífoval, a tak je nutné uspořádat mozkovou bouři.Než mi došlo, co myslí, tak jsem měla spíš mozkovou mlhu, ale od té doby už pro brainstorming jiný výraz nepoužívám. Nově si na seznam přidávám ještě poštovní vyhlídku aka Outlook a sdílený puntík neboli SharePoint. 

Doporučujeme

Načíst další články