Startuje festival v Cannes, pokračuje soudní proces Depp vs. Heard. Jaké další události by vám tento týden neměly uniknout?

Startuje festival v Cannes, pokračuje soudní proces Depp vs. Heard. Jaké další události by vám tento týden neměly uniknout? Zdroj: Profimedia.cz, Kateřina Horáková

Týdenní přehled: Pokračuje soud Depp vs. Heard, začíná festival v Cannes

Nestíháte sledovat všechny důležité události? S těmi kulturními a společenskými vám pomůžeme! Týdenní přehled je nový formát webu Ženy.cz, v němž vám každé pondělí ráno přehledně shrneme, o čem se aktuálně mluví a co se bude v nejbližších dnech dít. Tento týden například pokračuje soud Depp vs. Heard a začíná filmový festival v Cannes.

Co se řeší: Španělky dostanou menstruační volno

Světová média minulý týden přinesla informaci, že španělská vláda připravuje návrh zákona, který by ženám umožňoval podstoupit interrupci od 16 let bez nutnosti souhlasu rodičů či opatrovníků (ten šestnáctileté a sedmnáctileté Španělky pro přerušení těhotenství aktuálně potřebují). Součástí návrhu je i právo na třídenní (v případech silných bolestí i pětidenní) menstruační volno: španělské ženy by po schválení zákona měly nárok na 3 až 5 sick days měsíčně navíc, které by mohly čerpat během periody, pokud jim její doprovodné příznaky znesnadní pracovní výkon. Vláda v tomto balíčku zároveň navrhuje zrušení tzv. tampon tax a chce skrze něj zajistit, aby dámské hygienické pomůcky byly zdarma dostupné ve veřejných institucích, jako jsou školy či věznice.

TIP NA VIDEO: Jak zvládnout PMS a menstruační bolesti?

Video placeholde

Pokud zákon projde, Španělsko se stane první evropskou zemí s legislativou, která k menstruačním bolestem přistupuje jako ke zdravotnímu omezení. V kontextu aktuálního dění v USA, kde se schyluje ke zrušení precedentu Roe vs. Wade, který od roku 1973 zajišťuje právo na potrat ve všech amerických státech, a vzhledem k intenzivním aktivitám českého Hnutí pro život alespoň nějaká pozitivní zpráva.

Pokračuje soudní proces Depp vs. Heard

Johnny Depp a Amber Heard se za přítomnosti svých právníků, soudkyně, poroty a dalších po týdenní pauze opět sejdou v soudní síni. O sporu mezi slavnými exmanželi jste jistě slyšeli: do legálního boje jako první vytáhl Depp, když Heard zažaloval za poškození dobrého jména kvůli článku, který napsala pro The Washington Post v roce 2018. Herečka se v něm označila za oběť domácího násilí, a i když Deppa přímo nejmenovala, podle herce v textu jasně mluvila o jejich vztahu a tím zničila jeho pověst i kariéru. Depp proto Heard žaluje o 50 milionů dolarů. Heard na žalobu reagovala protižalobou a po Deppovi chce dvojnásobek.

Proces odstartoval 11. dubna a první týdny podle očekávání přinesly několik dramatických momentů. Soudkyně Penney Azcarate hned na začátku upozornila, že kvůli jiným pracovním povinnostem bude muset proces na týden přerušit.Soudní líčení nyní bude pokračovat dokončením výpovědi Amber Heard, kterou následně protistrana podrobí křížovému výslechu. Hereččini právníci mají dále v plánu předvolat několik svědků. Závěrečné řeči Deppa a Heard jsou naplánované na 27. května. O verdiktu posléze rozhodne sedmičlenná porota.

Startuje filmový festival v Cannes

Francouzská riviéra opět ožije filmovými premiérami a rozzáří ji ty největší hvězdy současnosti. V úterý 17. května totiž začíná filmový festival v Cannes, který potrvá až do soboty 28. května. Kteří tvůrci si letos odnesou Zlatou palmu? Už nyní se napjatě čeká na nový snímek Davida Cronenberga Crimes of the Future. Jak se nechal režisér slyšet, sám očekává, že řada diváků opustí sál během prvních 5 minut projekce. Cronenberg, autor legendární Mouchy, se ve snímku odehrávajícím se v blízké budoucnosti vrací ke svým body hororovým kořenům. Do hlavní role obsadil svého oblíbence Vigga Mortensena, který tentokrát ztvárnil divadelního umělce Saula. V jeho těle rostou podivné orgány – aby z toho něco měl, nechává si je Saul odstraňovat veřejně, za účasti diváků a asistentky Caprice (Léa Seydoux). Hvězdný trojlístek v obsazení doplňuje Kristen Stewart.

Foto z očekávaného snímku Davida Cronenberga Crimes of the Future, který bude mít premiéru na festivalu v Cannes.
Foto z očekávaného snímku Davida Cronenberga Crimes of the Future, který bude mít premiéru na festivalu v Cannes. | Zdroj: Neon

Z dalších snímků v soutěžní sekci pozornost budí také nové drama režisérky Claire Denis The Stars at Noon, v němž hlavní role ztvárnili Margaret Qualley (můžete ji znát z Tenkrát v Hollywoodu nebo ze seriálu Služka) a Joe Alwyn, známý z vynikající Favoritky a také jako přítel Taylor Swift. Nadějně vypadá i počin polského režiséra Jerzyho Skolimowského EO, který je alegorickým vyprávěním o putování jednoho obyčejného osla světem.

Cannes jsou vedle filmů tradičně také přehlídkou luxusní módy. Kreace a trendy z červeného koberce pro vás samozřejmě budeme sledovat.

Bella Hadid na festivalu v Cannes 2021.
Bella Hadid na festivalu v Cannes 2021. | Zdroj: Profimedia.cz

Kampaň Chce to souhlas vyjíždí na tour po krajích

Ročně je v Česku na policii nahlášeno okolo 600 znásilnění, podle průzkumů však za stejnou dobu reálně dochází zhruba ke 12 tisícům znásilnění. Proč to oběti sexualizovaného násilí nehlásí častěji? Důvodů je mnoho – trauma, stud, nedůvěra, nejistota. A některé z těch důvodů mají společného jmenovatele: nedostatečnou právní definici znásilnění. Ta v současnosti říká, že znásilnění to je jen tehdy, když jedna strana donutí druhou k pohlavnímu styku s využitím násilí nebo pod pohrůžkou násilí. Organizace Konsent a Amnesty International skrze kampaň Chce to souhlas dlouhodobě usilují o redefinici, která by říkala, že znásilnění je sexuální akt, k němuž došlo bez souhlasu jedné strany. Je prokázáno, že oběti znásilnění pachatele většinou znají – často je to partner, kamarád, kolega nebo rodinný příslušník. Řada obětí je v dané situaci strachem a šokem paralyzovaná natolik, že se na divoký souboj vůbec nezmůže.

Chcete-li kampaň podpořit nebo si o tomto tématu promluvit se zástupci obou organizací, nyní máte šanci i v případě, že nežijete v Praze. Chce to souhlas totiž v květnu vyrazí na tour po některých krajských městech České republiky. Přehled konkrétních termínů jednotlivých zastávek najdete níže. Další informace hledejte v události na Facebooku.

Kampaň Konsentu a Amnesty International vyráží na tour po České republice.
Kampaň Konsentu a Amnesty International vyráží na tour po České republice. | Zdroj: Konsent, Amnesty International

Začíná 8. ročník festivalu Open House Praha

Zajímá vás pražská architektura, a to nejen zvenku, ale i zevnitř? Chcete vidět, jak to vypadá v jedinečném secesním kostele sv. Vojtěcha, v brutalistní kotelně na Karlově, v usedlosti Cibulka, v hotelu Juliš, rondokubistickém paláci Adria nebo třeba ve Winternitzově vile na Smíchově? Osmý ročník festivalu Open House Praha otevře všechny tyto prostory – a mnohem víc. Letos budete v rámci už tradiční akce možné navštívit 107 běžně nepřístupných budov. Festival začne v pondělí 16. května: v průběhu týdne můžete vyrazit na několik skupinových procházek, komentovaných prohlídek či se zúčastnit různých přednášek. Volné prohlídky otevřených budov pak proběhnou o víkendu 20. a 21. května. Konkrétní informace a přehled zpřístupněných staveb najdete na oficiálním webu festivalu Open House.