.

. Zdroj: archiv Melonberry

.
.
.
.
.
9
Fotogalerie

„Ušít krajkovou podprsenku není těžké,“ říká Lenka Matoušková, která vás to naučí!

Krajky, ženskost a odvaha. Tak by se dala popsat bralettka – podprsenka, která má být vidět, ale i nápad Lenky Matouškové, která je začala šít. Vytvořila značku Melonberry, u které si vyberete svou podprsenku hotovou nebo si ji můžete ušít i sama. Že je to složité? Vůbec ne! Lenka vám poskytne takový servis, že za hodinku máte podprsenku hotovou a můžete okouzlovat svět.

Jsou ženy šikovné? Zvládají si podprsenku ušít samy?

Jasně. Není to dřina, jen musí být žena trpělivá, aby výsledek stál za to. Objednávek na ušití si vlastní bralettky je stejně jako těch hotových. A zájem o bralettkové kity na výrobu doma roste.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Braletkový balíček! Ou jé ty krabičky se prostě povedly..🍉🍇 Tak co holky, která z Vás si doma vytvoří svojí braletku? Já věřím, že s návodem to prostě zvládne každá..hlavně mít doma ten stroj 😂 ten se pro ty projekty hodí..👍🏻💪🏻 Já mám doma Brother, s tím se šije jedna báseň, ale jde to i s Janome, Lucznik a nebo i s 40 let starým strojem ještě po mojí babi, pak ho měla mamka a i já jsem na něm ušila braletek.. takže stop výmluvám, sednout ke stroji a začít! 🍉♥️ hlavně s hashtagem #sijusmelonberry samozřejmě 🙈

Příspěvek sdílený melonberry.cz (@melonberry.cz),Čec 11, 2019 v 12:12 PDT

Ani se nedivím. Jak jsem sama vyzkoušela, váš servis k ušití podprsenky je velmi propracovaný. Dodáte střih, látky, postup a pocit, že to žena zvládne. Jak dlouho jste na tomhle veškerém servisu pracovala?

Asi půl roku, vždy jsem se k tomu vracela. Postup a střihy, to byl oříšek, vlastně i materiál. Chci, aby si bralettku ušila každá žena, bez výjimky, a proto vznikl nápad, že návod napíšu přesně bod po bodu, laicky, bez jakýchkoliv profesionálních výrazů a postupů. Kouzlo je v tom, že vás to vlastně učí holka od vedle, někdo, koho znáte a můžete mu v případě nejasností napsat o radu.

.
. | Zdroj: archiv Melonberry

A ta „holka od vedle“ má bohaté zkušenosti se šitím a návrhářskou průpravu?

S šitím jsem měla zkušenosti už od dětství. Mamka měla doma šicí stroj a já k ní chodila do ložnice šít. Vůbec mi to nešlo, ale bavilo mě to. Když jsem se před 5 lety stěhovala, babička si zrovna kupovala stroj nový a mně dala svůj, který jí tehdy ještě děda přivezl z Ruska. Začala jsem sledovat na internetu tutoriály v angličtině, jak se vlastně šije, a zašla na kurz volného šití. Nadchlo mě to, a tak jsem se do toho ponořila, až z toho vzniklo Melonberry.

.
. | Zdroj: archiv Melonberry

A z jakého důvodu vyhrálo v šití spodní prádlo, a zejména bralettky?

Začala jsem šít tylové sukně a šaty. Ruční výroba trvá dlouho, materiál je drahý a výsledný produkt by stál zákaznici nemalé peníze. Pak jsem ušila bralettku, kterou jsem měla za třetinu času hotovou, byla jsem nadšená z výsledku a řekla jsem si: „Když to dokážu já, proč by to ostatní holky nemohly zvládnout taky!“ A tak jsem přemýšlela. Nejdřív musíte do galanterie nakoupit posuvníky, gumičky a nit – tu správnou do šicího stroje. Krajku a tyl většinou musíte koupit v jiném obchodě, protože ne všude je takový výběr. Střih a návod složitě hledáte na internetu a v půlce si povzdechnete: „Má to cenu?“ Zatímco s Melonberry balíčkem si za hodinku vytvoříte bralettku a zjistíte, že jste ušetřila čas.

.
. | Zdroj: archiv Melonberry

Jak vás napadl název Melonberry?

Melonberry jsou vlastně melouny a bobule. Chtěla jsem, aby bylo Melonberry poznatelné případně i v zahraničí, a proto jsem potřebovala název, kterému budou rozumět všichni. Melouny a bobule je navíc docela trefný název jak pro velká, tak pro malá prsa. Je to ojedinělá záležitost. Projekt, který je užitečný, dodá emoci a zároveň výsledný produkt můžete denně používat. Něco se tím naučíte a můžete svou znalost předat dál. Nebo máte prostě jen jeden hezký kousek doma v šatníku!

.
. | Zdroj: archiv Melonberry

Co vám nejvíc pomohlo v začátcích podnikání?

Nejvíce mě nakopnul Start-up T-Mobile Rozjezdy v březnu 2019, kdy jsem vyhrála 3. místo pro Plzeňský kraj. Díky T-Mobilu jsem si uspořádala myšlenky, zejména kam bych chtěla, aby Melonberry směřovalo. Ale vše samozřejmě není růžové. S čím bojuju nejvíc, je čas, neznalost a já sama. Času máme každý stejně a je třeba ho využít a věci si naplánovat. Jakmile nemáte představu o tom, kam chcete jít, nemáte šanci tam dojít. Bojuji i trochu sama se sebou. Občas se brzdím a jsem zmatená a občas předbíhám událostem. Je třeba vydržet a být trpělivá, nechtít všechno hned. Postupovat pomalu. Za pochodu se setkávám s věcmi, které k běžnému životu nepotřebuji nebo je někdo udělá za mě. Výběr materiálů a jejich složení, mé představy, představy zákazníků, GDPR, e-shop. Je spousta obchodů, které se zaměřují jen na české značky, dílny, kreativní dílny – jeden člověk nemá šanci je všechny znát a je třeba hodně hledat a hodně se učit formou pokus omyl.

.
. | Zdroj: archiv Melonberry

Dá se s vaším podnikáním uživit, nebo je to jen doplněk k současné práci?

Je to zatím vedlejší činnost. Můj zaměstnavatel je moc fajn a dává mi prostor k seberealizaci, mohu si nastavit čas, jak potřebuji, takže stíhám obojí. On sám je podnikatel a je úžasné, že mě v Melonberry sám podporuje a drží palce!

A jak to s Melonberry vypadá do budoucna? Chcete naučit ženy šít další věci? Nebo spíš rozšířit nabídku bralettek?

Méně je více. Na každý rok plánuji kolekci 5–7 bralettek, které si ženy mohou buď koupit, anebo ušít. Plánuji udělat 3 typy stálých kalhotek a v budoucnu rozšířit sortiment o plavky. Můj cíl je prodávat balíček, ze kterého si můžete ušít bralettku, kalhotky nebo plavky. Točit tutoriály pro ženy na YouTube a psát články s radami, jak šít. Představuju si, že třeba máma koupí své dceři balíček, ze kterého si mladá teenagerka ušije svoji první bralettku. Chtěla bych, aby si žákyně sedmých až devátých tříd mohly v hodině ručních prací ušít vlastní bralettku. Protože, proč ne?!