Díky bohu, že je pátek! Není ale trochu škoda si to říkat?

6. října 2017
Díky bohu, že je pátek! Není ale trochu škoda si to říkat?
Pracovní dny nejsou samy o sobě hnusné, ale většina lidí si jim zvykla dávat negativní nálepku • Foto: iStock.com

Díky bohu, že je pátek! Takhle si před víkendem asi někdy povzdechl každý z nás a zkratku anglického „thank god it’s Friday“ má dokonce v názvu jeden americký řetězec restaurací. Až natolik je v nás zakořeněná nechuť k ostatním dnům života v týdnu?

Žádná pověstná nedělní depka z končícího víkendu a nastupujícího pracovního týdne. Mně se žaludek často začal svírat už v sobotu večer. Z toho, že něco pěkného končí a pět hnusných pracovních dnů čeká s otevřenou slintající tlamou a nedá se s nimi dělat nic jiného než je přežít. Není to ale pitomost, scvrknout si život do víkendů, dvou týdnů dovolené a pár dnů volna, jako by ty ostatní dny vůbec za nic nestály?

Teprve, až nastane padla, se začíná žít?

Znáte termín work-life balance aneb jak nejlépe zharmonizovat osobní a pracovní život? Najdete i mnoho knih, školení či životních koučů, kteří vám pomůžou při hledání správné rovnováhy mezi prací a životem. Není to ale divné? Dívat se na práci a život jako na dva zápasící protivníky, na které je třeba si najmout šikovného mediátora, aby mezi nimi sjednal mír či alespoň stav neútočení? Je pracovní život opravdu nepřítelem a tím nejlepším na práci je volno? (Tedy ještě kromě dne v měsíci, kdy na účet dorazí výplata.)

Pomyslete na to, kolik času (a že ho není málo) trávíte v práci. Není pak škoda pohlížet na práci a čas v ní strávený jako na velké území obkroužené nedobytnými hradbami s přísnými strážci, kam jen tu a tam vnikne halas celého pravého a báječného života, který je ale úplně jinde?

Práce patří do života

Práce je příliš velkou a významnou součástí života, než abychom se na ni dívali jako na strašidlo, kterému se chceme vyhnout. Pojetí rovnováhy mezi prací a životem může vést k předpokladu, že když člověk pracuje, tak nežije. Pracovní dny nejsou samy o sobě hnusné, ale většina lidí si jim zvykla dávat negativní nálepku: otrava, pakárna, nuda, buzerace, rutina. Můžeme něco, co nás v práci otravovalo nebo z čeho jsme měli strach, brát najednou jako zajímavou a zábavnou výzvu?

Spokojenost v práci

Cítit se dobře v práci možné je a nemusíte se hned nutně přestěhovat na Bali a pracovat z pláže. Stačí si uvědomit, že díky práci máme pocit, že náš život má nějaký smysl. Psychologové zjistili, že člověk, který je vyhozený z práce pro nadbytečnost, se cítí úplně stejně jako člověk, který si mohl dovolit přestat pracovat, protože vyhrál v loterii. Šťastný výherce – poté, co si splnil všechny sny – najednou neví, co se životem, který se před ním otevřel, a kde najít nový smysl. Zkuste se na svou práci podívat znovu, určitě tam najdete něco, na co můžete být hrdí, co vás baví a inspiruje, tak jako v životě.

Najít práci, která vám dělá radost, vám může pomoci například Ikigai. Čtěte více:

Článek vyšel v časopise Moje psychologie. V aktuálním čísle najdete například rozhovor s Lucií Bílou.

......Autor: red

Klíčová slova:  Moje psychologie
Jdi na homepageZpět na začátek
1080p 720p 360p
Další příběhy

Horoskopy