Diana Vreeland: Novinářka, která vnesla do módní branže energii

Přátelila se s Coco Chanel, módní rady udělovala Marylin Monroe nebo Andymu Warholovi a v redakci Harper´s Bazaaru strávila šestadvacet let. Kdo byla tato vyjímečná žena?

Už v patnácti, kdy Diana začala navštěvovat taneční školu, ji spolužačky zbožňovaly. Proč? Protože jim radila, jak se mají oblékat, pečovat o sebe, co číst...

První pravidlo, co se učí gejša v devíti letech, je to, že musí být okouzlující k jiným ženám. Myslím, že by každé děvče mělo být takto vychováváno.

V třiatřiceti odstartovala svou novinářskou kariéru a přijala práci v Harper´s Bazaaru v New Yorku. A čtenářky začaly hltat její rady typu: "Určitě jste velmi chytrá žena. Proč tedy nemáte dvanáct diamantových růží? Pořiďte si je ve všech velikostech!"

V době hospodářské krize by to vypadalo, že by se jejími radami mohl řídit jen málokdo, ale opak byl pravdou. Diana nabízela neotřelý pohled na módu a díky tomu se časem dostala na pozici módní redaktorky. Móda pro ni byla velmi důležitá. Kladla důraz na originalitu, inspiraci a barvy. Její výroky posunuly meze v časopisecké sféře.

Elegance je vrozená. Nemá nic společného s dobrým oblečením. Elegance je odmítnutí.

Diana neopustila redakci ani během války, i přesto že byla dlouhou dobu odloučena od svého manžela. Avšak Diana netrpí, je konečně sama sebou a zažívá nejplodnější pracovní období. S příchodem Johna F. Kennedyho se stává dvorní stylistkou jeho ženy Jacqueline.

A jelikož ji vždy fascinovaly absurdity, luxus a snobismus, v roce 1962 se stává šéfredaktorkou časopisu Vogue, kde se usídlí na devět let. Ve svém životě toho prožila mnoho, a proto se rozhodla sepsat své memoáry D.V. a odchází pracovat jako kurátorka do Costume Institute- Metropolitan museum of Art.

Nové šaty neotevírají žádné dveře; je to život, který v těch šatech žijete, způsob života, který jste žili předtím, a co v nich budete dělat potom.

Jejího pohřbu v roce 1989 se zúčastnil slavný fotograf richard Avedon, který ve smuteční řeči řekl:" Diana byla a zůstane originálem. Geniální ženou a báječnou kamarádkou."

Podívejte se na další ženy, které hýbou světem.