Video placeholde

6 znamení, že už pracujete příliš

Je víkend, večer, volno a vy pracujete. Ano, svědomití a pracovití zaměstnanci jsou vítáni, ale aby byli opravdu dobří, musí také chvíli žít. Konkurence je sice velká a podnikání obtížné, ale abyste vydržela na pracovním trhu delší dobu, chce to umět i vypnout.

Vaši přátelé vám už nezavolali, jak je rok dlouhý, proč taky, vždyť nemáte vůbec čas. Rodina už jezdí na dovolenou bez vás a permanentka do fitka, to byl jen takový pokus. Vaše tělo ani mysl však ten pracovní zápřah nevydrží donekonečna. Říkáte si, jak přestanu pracovat, někdo mě nahradí, nebudu k zastižení a úkol dostane někdo jiný či budu považovaná za nespolehlivou, a tak jedete jako šroub. Lidé si na vaše velké pracovní nasazení zvyknou a už ho očekávají, pak už z koloběhu věcí jde jen těžko vystoupit. Proto, dříve než bude pozdě, se naučte dělat tlustou čáru za pracovními povinnostmi. Pak se k nim zas s chutí vrátíte.

Na pět minut se zastavte a zamyslete se, jestli se u vás nezačíná objevovat některé z těchto šesti znamení urputného pracovníka, který přestává žít.

1. Když se volný čas stane neznámým pojmem

I když jste prací velmi zaneprázdněná a máte k dispozici jen málo volného času, i tak by vaše práce neměla spolknout veškeré volno. Pokud si nepamatujete, kdy jste se naposledy setkala s rodinou nebo přáteli, sledovala jste zajímavý film, nakupovala nebo dělala něco, co nesouviselo s prací, je to klíčový ukazatel, že práce už je moc a je na čase se zas vrátit k životu. O to jsme se snažily s naší kamarádkou Hankou, která je produkční. Naše divadelní parta vždy zvládla tři představení za rok. Do divadla, pak chvíli poklábosit, nabrat inspiraci a zas letět. Hanka už s námi rok nebyla, nikdy nemá čas a její typická smska zní: „Sorry holky, nemůžu, pracuju.“ Občas ji zkoušíme nalákat, ale marně. Škoda, vždy s ní byla velká sranda.

2. Když všechno táhnete sama

Pokud jste perfekcionistka, máte jistě přirozenou potřebu chtít, aby vše, do čeho jste zapojena i vzdáleně, bylo dokonale provedeno. „Tato tendence by však neměla být tak výrazná, že na vás zůstane celé břemeno. Pamatujte, že nemáte super sílu, nemůžete to udělat sama. Dokonce i když můžete, neměla byste to očekávat,“ upozorňuje ve své knize Business Class: Etiketa základů pro úspěch při práci Jacqueline Whitmore. Nechte i jiné, aby přiložili ruku k dílu a alespoň trochu zvýšili sumu na své výplatní pásce. Budou rádi a vy také.

3. Když všechny vaše sny a cíle souvisí s prací

Zatímco vznešené kariérní cíle mohou být naprosto obdivuhodné, neměly by být jedinou věcí, které byste chtěla dosáhnout. Snažte se vytvořit rovnováhu včetně rodiny, zájmů a altruismu. Budoucnost by měla odrážet více než jen dosažení vrcholu vaší kariéry. Když se vás někdo zeptá na budoucnost a jediná odpověď, s níž přijedete, souvisí s prací, je to znamení pohlcení prací jak vyšité.

4. Když je vaše mysl vždy v pracovním režimu

Sice zaklapnete dveře kanceláře, ale nesete si ji v hlavě dál. Než dojedete za dvacet minut domů, třikrát zkontrolujete email, při večeři už vám v hlavě běží myšlenky, jak doděláte prezentaci, co můžete přidat… Svá specifika má home office, ale ani při něm byste neměla neustále vysedávat u počítače a být neustále pracovně on-line. Pokud vaše mysl nebo tělo vždy pracuje i doma, je to znamení, že jste překročila hranici.

5. Když je práce vše, o čem mluvíte

Je zcela přijatelné, abyste čas od času mluvila o své práci. Problém nastává, když práce je jediná věc, o které mluvíte a jste schopná mluvit. Jiná témata jdou absolutně kolem vás. Před Vánoci jsem byla na kávě se svou kamarádkou, která pracuje v jednom velkém mediálním domě. Neviděly jsme se asi půl roku a těšila jsem se na novinky z jejího života, ale místo toho jsem dvě hodiny poslouchala rozvášněný monolog o její práci. Bylo, bude, je, co je hrozné, … Po dvou hodinách jsem se vymluvila na autobus a jela raději domů. Ještě cestou mi od ní přišla zpráva, že mi to musí brzy dovyprávět, že jsme si toho moc neřekly.

6. Když práce ovlivňuje celý váš život

Zatímco vaše kariéra tvoří hlavní část toho, kdo jste, nikdy by neměla být jedinou věcí, která vás definuje. Vaše zájmy by neměly být vázány jen na zaměstnání. Najděte si aktivity a koníčky mimo práci, které vám přinášejí radost. „Pokud vaše práce ovlivňuje každé rozhodnutí, které učiníte, nebo určuje, jak budete reagovat v různých situacích, je načase podívat se, kolik toho dáváte své práci,“ zdvihá Jacqueline varovně svůj podnikatelský prst.

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!