...

... Zdroj: iStock.com

5 rad, jak úspěšní lidé zvládají stres. A vy můžete taky!

Dokáže vás srazit na kolena každý deadline, špatně poslaný e-mail či pondělní nápor úkolů? Jakmile se kolem vás nahromadí stres, váš mozek přestává fungovat. Nevymyslíte nic a s prací nepohnete. V tu chvíli si říkáte, jakou superschopnost mají ti, kdo řeší zakázky za miliardy a šéfují tisícům zaměstnanců? Odpověď je jednoduchá: Mají jiný přístup k věci. A to se dá naučit.

Na tomto světě existují dva druhy lidí. Ti, kteří věci dělají, a ti, kteří věří, že se jim věci staly. První skupina je přesvědčena, že výsledek jejich života a kariéry je víceméně v jejich rukou. Druhá skupina má spíše přístup Forresta Gumpa - sedí a čekají na autobus, aby je někam vzal. Psycholog z University of Florida Tim Judge a jeho kolegové prokázali, že lidé, kteří mají pocit, že řídí události ve svém životě a jsou si vědomi svých schopností, jsou i úspěšnější.

Ale úspěch není trvalý, jak vám řeknou lidé, kteří se dostali na špičku. Každý den musí o udržení úspěchu usilovat, což přináší velkou míru stresu. A proto umění zvládat stres patří mezi jejich základní dovednosti. Odmítají vyvěsit bílou vlajku kapitulace, a když je nejhůř, zvyšují úsilí. Jak se se stresem perou?

Pokračování 2 / 6

1. Myslí pozitivně

Video placeholde

Velkým krokem při zvládání stresu a úzkosti je zastavení vlastních negativních myšlenek. Čím více si je připouštíte, tím více ve vás rostou. Většina z nich jsou navíc pouhopouhé domněnky, a ne fakta. Jak z toho ven?

Tak zaprvé: Kdykoli použijete slova „nikdy“, „nejhorší“ nebo „vůbec“, důrazně si řekněte stop. Zadruhé: Jakákoli pozitivní myšlenka vám pomůže začít se znovu soustředit. V praxi to znamená, že větu „Tohle prostě nikdy nezvládnu“ změňte na „Zaberu, zkusím všechno možné a zvládnu to.“

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook poté, co obdržel čestný doktorát na Glasgowské univerzitě, vyzval mládež, aby smýšlela pozitivně a ignorovala cyniky, jichž je svět plný. „Když tak nebudete činit, vloudí se jako rakovina do vaší mysli a do vašich myšlenek,“ pronesl.

Pokračování 3 / 6

2. Nechají si pomoci

Garážové sny vám může splnit startup
Garážové sny vám může splnit startup | Zdroj: Shutterstock

Nejsou na problémy sami a umějí s i říci o pomoc. Řídí se pravidlem, že víc hlav víc ví. Svěřit se se starostmi vám uleví a poskytne to novou perspektivu. Ostatní lidé většinou vidí řešení, které vám uniká, jelikož nejsou vaší situací tolik emočně zatížení. Úspěšní lidé se obklopují chytrými a spolehlivými lidmi. Nebojí se jim svěřit úkol a věří v jejich myšlenky. Vyskytne-li se problém, je na jeho řešení víc lidí. Stres z toho, že nějakou věc sami nezvládnou, tudíž minimalizují.

Pokračování 4 / 6

3. Nepodceňují spánek

Video placeholde

Pokračování 5 / 6

4. Jsou připraveni na změnu

...
... | Zdroj: iStock.com

Neboť ví, že změna nejen v myšlení je velice důležitá. Otevře nová řešení a dá možnost podívat se na věc z jiného úhlu. Tito lidé se změny nebojí a také věcí, že když jedna nevyjde, svět se nezhroutí. Díky tomu je jejich mysl otevřená, změny dokážou využít ve svůj prospěch.

Pokračování 6 / 6

5. Umí pracovat s úzkostí

Video placeholde

Strach můžete zvládat mnohem snadněji, pokud si ujasníte, z čeho ho máte. Pokud víte, z čeho máte strach, dalším krokem je určit, jestli je to něco, s čím se můžete vypořádat. Může být těžké přestat si dělat starosti, když si nikdy nemůžete být jistí, jaký scénář nastane. V tuto chvíli je důležité jednoduše přijmout všudypřítomný fakt nejistoty. Nemůžeme vědět, jak bude něco probíhat nebo jaký bude závěr; trápení se s neznámým je zbytečným zdrojem strachu, kterému se můžete prostým přijmutím možností vyhýbat.

Je-li nejhůř, stresu je zkrátka moc, tak prostě dýchejte. Naučte se podle videa rychlé techniky antistresového dýchání.