5 rad, jak úspěšní lidé zvládají stres. A vy můžete taky!

Dokáže vás srazit na kolena každý deadline, špatně poslaný e-mail či pondělní nápor úkolů? Jakmile se kolem vás nahromadí stres, váš mozek přestává fungovat. Nevymyslíte nic a s prací nepohnete. V tu chvíli si říkáte, jakou superschopnost mají ti, kdo řeší zakázky za miliardy a šéfují tisícům zaměstnanců? Odpověď je jednoduchá: Mají jiný přístup k věci. A to se dá naučit.

Na tomto světě existují dva druhy lidí. Ti, kteří věci dělají, a ti, kteří věří, že se jim věci staly. První skupina je přesvědčena, že výsledek jejich života a kariéry je víceméně v jejich rukou. Druhá skupina má spíše přístup Forresta Gumpa - sedí a čekají na autobus, aby je někam vzal. Psycholog z University of Florida Tim Judge a jeho kolegové prokázali, že lidé, kteří mají pocit, že řídí události ve svém životě a jsou si vědomi svých schopností, jsou i úspěšnější.

Ale úspěch není trvalý, jak vám řeknou lidé, kteří se dostali na špičku. Každý den musí o udržení úspěchu usilovat, což přináší velkou míru stresu. A proto umění zvládat stres patří mezi jejich základní dovednosti. Odmítají vyvěsit bílou vlajku kapitulace, a když je nejhůř, zvyšují úsilí. Jak se se stresem perou?