.

. Zdroj: Ben Renč

O čem se mlčí: Jaký vliv má pracovní prostředí na naši psychiku?
2
Fotogalerie

O čem se mlčí: Mluvme o tom, co trápí naši duši i v práci

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik času strávíme v práci? Zhruba třetinu svého dospělého života. To opravdu není zanedbatelná část. Práci potřebujeme nejen k tomu, aby bylo na složenky, mít práci je důležité také pro naši psychickou pohodu. Na druhou stranu charakter práce, atmosféra na pracovišti, vztahy s kolegy a další věci s naším zaměstnáním spojené zpětně ovlivňují náš duševní i tělesný stav. Tuto skutečnost si začíná uvědomovat i řada firem, a to nejen v časech pandemie. Jak mohou přispět k tomu, abychom se my zaměstnanci z toho všeho nezbláznili?

Lenka už je na dohled od budovy, kde sídlí firma, kde je zaměstnána. Žaludek má až v krku, v břiše křeče, sucho v ústech a je jí tak trochu na omdlení. Ne, včera to nepřehnala na večírku. Vlastně už dlouho vůbec nikde nebyla. Z práce hned domů, tam ještě dohání, co v kanceláři nestihla, a kromě toho už několik let pracuje i sama na sebe, když se snaží rozjet vlastní malý projekt. Rozvedená, stará se o dvě děti na prvním stupni základní školy a co nejvíc se snaží pomáhat také své matce, která je nemocná. Když naspí pět hodin v kuse, považuje to za úspěch. Možná má už malé tušení, že je něco tak trochu špatně, ale nechce si to připustit. Ocitla se na kraji propasti vyhoření. Tak vypadá jeden z příběhů, jenž se může stát lidem, pro které – ačkoli původně svou práci milovali a vykonávali ji s nadšením – je představa spojená s čímkoli pracovním noční můrou. Při svém pracovním zápalu totiž tak trochu zapomněli, že jejich organismus nemůže jet naprázdno.

I zaměstnanec má duši

Podpora duševního a tělesného zdraví se stává důležitým tématem i v rámci mnoha firem. Za průkopníka v této oblasti se dá považovat společnost Accenture, která poskytuje profesionální služby v oblasti digitalizace, cloudu a kybernetické bezpečnosti a působí ve více než sto dvaceti zemích po celém světě. V České republice je od roku 1991 a má zde více než dva tisíce zaměstnanců. „Ačkoliv jsou duševní potíže bohužel stále vnímané jako něco, o čem se nemluví, loňský rok ukázal důležitost toho, aby se tomuto tématu věnovali i zaměstnavatelé. Náš program Mental Health pomáhá řešit psychické problémy zaměstnanců již od roku 2018. Pandemie nám ukázala, že ruku v ruce s duševním zdravím je nutné věnovat náležitou péči i tělesnému zdraví, a proto došlo k rozšíření této oblasti právě i o toto téma,“ říká Šárka Vránová, HR ředitelka společnosti Accenture.

K zájmu o duševní zdraví zaměstnanců přivedlo společnost také to, že zaměstnává velký počet lidí z kulturně diverzního prostředí a najít pro někoho rychlou a účinnou odbornou pomoc v zemi, jejímž jazykem třeba nemluví, může být velmi obtížné. „Psychologické poradenství je nyní dostupné v desítkách jazyků, a navíc je to pomoc okamžitá, což je velká přidaná hodnota – když člověk zavolá, může začít věc okamžitě řešit,“ upozorňuje Šárka Vránová s tím, že pomoc je naprosto diskrétní. V každé zemi, kde Accenture působí, problematiku pomoci zaměstnancům společnost uchopila podle toho, co je adekvátní pro danou kulturu a v daných podmínkách. „U nás v České republice jsme se obrátili na neziskovou organizaci Fokus, která se oblasti duševního zdraví věnuje už roky a má s touto problematikou bohaté zkušenosti. Fokus se tak stal odborným garantem našeho programu Mental Health,“ popisuje Šárka Vránová.

Tři pilíře

Program na podporu duševního a tělesného zdraví zaměstnanců společnosti Accenture stojí na třech základních pilířích. „Za prvé je to asistenční program pomoci pro zaměstnance, v jehož rámci jsou nejen našim zaměstnancům, ale i jejich blízkým k dispozici 24/7 bezplatné poradenské psychologické služby. Ty jsme letos rozšířili ještě o pomoc v oblasti právních a finančních problémů, protože to jsou všechno spojené nádoby,“ upozorňuje Šárka Vránová a dodává, že veškeré konzultace jsou zaměstnancům dostupné nonstop a možnost využívat tyto služby nově dostali i bývalí zaměstnanci a jejich rodinní příslušníci, a to po dobu šesti měsíců poté, co opustili Accenture.

Blízké osoby do programu zařadili právě na základě toho, jaká témata začali zaměstnanci řešit během pandemie. „Jak už jsem řekla, pomoc je diskrétní, od našeho dodavatele asistenčního programu nevíme, kdo volá, ale vidíme četnost využití linky a jaké druhy problémů se řeší. Před pandemií se témata točila kolem deprese, stresu a work-life balance a během pandemie se navíc začalo objevovat mnoho záležitostí okolo vztahů, souvisejících s tím, že nastal lockdown a lidé začali řešit vztahové problémy. Program vedle toho myslí také na vedoucí zaměstnance a poskytuje jim podporu, pokud se jedná o témata týkající se vedení podřízených a týmů,“ dodává HR ředitelka.

Spojenci v nouzi

Zcela unikátní součástí projektu a dalším pilířem je síť třiadvaceti vyškolených „spojenců“ v oblasti duševního zdraví. „Tuto síť tvoří sami zaměstnanci ve firmě, kteří absolvovali speciální školení v oblasti duševního zdraví, jež nám na míru vytvořili právě odborníci z Fokusu. Působí v ní kolegové vybraní napříč firmou, takže zde najdete opravdový mix všech – muže, ženy, zástupce z LBGT komunity, z juniorských i seniorských pozic. Tuto činnost všichni dělají jako dobrovolníci na základě svého zájmu a s velkou vášní. Na tyto naše Mental Health Allies se mohou kolegové obrátit s jakýmkoli problémem, můžou si vybrat ze sítě právě takového spojence, který jim sedí, a poradit se, jak a kam dál a kde případně vyhledat tu správnou odbornou a profesionální pomoc,“ vysvětluje Šárka Vránová s tím, že sami spojenci mají k dispozici supervizi psychologů z organizace Fokus, když si nevědí rady nebo cítí, že je toho na ně moc.

Aby duševní potíže nebyly tabu

V neposlední řadě společnost Accenture poskytuje všem svým zaměstnancům jako třetí pilíř programu pestrou škálu vzdělávání v oblasti duševního zdraví. „V době pandemie koronaviru jsme nabídli zaměstnancům ještě větší množství webinářů a worskhopů, jejichž prostřednictvím bouráme tabu o duševních potížích. Díky tomu se mezi našimi zaměstnanci o duševním zdraví určitě víc mluví. Stalo se běžným a rozšířeným tématem v konverzacích jako jakékoli jiné. Zaměstnanci také vzájemně sdílejí své zkušenosti na workshopech a webinářích, které pořádáme. Pandemie nám také ukázala, že kromě duševního zdraví je stále více potřebné věnovat se i tomu tělesnému.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že depresí trpí celosvětově až 300 milionů lidí, kvůli čemuž přichází světová ekonomika každý rok o 1 bilion dolarů. Podle odborníků z Harvard Business School pak za každého pracovníka potýkajícího se s depresivní poruchou přichází jeho zaměstnavatel o průměrně 32 pracovních dní.

S přechodem na práci z domova totiž řada kolegů ztratila pohyb spojený například s dopravou do práce a zavřela se také všechna vnitřní sportoviště. Proto jsme propojili program duševního zdraví s péčí o sebe i po tělesné stránce a zaměstnancům jsme nabídli lekce on-line cvičení, jógy nebo běhání,“ vypočítává Šárka Vránová. Vedle toho společnost pořádala i workshopy s nutričními poradci na téma, jak nás ovlivňuje to, co jíme, a vůbec o zdravém stravování z různých úhlů pohledu. „Řada lidí během pandemie začala poprvé vařit doma a tady mohli najít užitečnou inspiraci. Lidé moc rádi navštěvovali tyto on-line akce, například společné cvičení. Navzájem se tak poznávaly celé rodiny, získávalo to až komunitní přesah a člověk i tímto způsobem mohl ve firmě najít nějakou úplně novou spřízněnou duši,“ uzavírá Šárka Vránová.

Další články na téma duševní zdraví najdete v aktuálním čísle magazínu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

Moje psychologie 09/2021
Moje psychologie 09/2021 | Zdroj: Ben Renč

Doporučujeme

Načíst další články