Sbohem, nepříjemné pocení! Proč v létě vsadit na lněné oblečení?

2 min čtení

2 min čtení

Je chladivé, prodyšné, udržitelné, a když se zmačká, módní faux pas vám nehrozí. Len je stále žádanějším materiálem, v němž mnozí touží strávit celé léto. Oproti umělému polyesteru v něm totiž kůže může dýchat. Jaké jsou hlavní argumenty pro to, abyste se nadobro rozloučili s umělými vlákny a nahradili je právě lnem? A kde koupíte ty nejkrásnější lněné šaty, košile i lehké obleky?

Přestože se s lněnými kolekcemi v posledních letech roztrhl pytel, kouzlo tohoto materiálu znali již starověcí Egypťané. Proč zrovna oni? S ohledem na tamní teplé a dusné podnebí je odpověď jasná. Len díky svým dutým vláknům mnohem lépe odvádí vodu, a tudíž i pot. Zatímco v klasickém bavlněném tričku budete v horku brzy mokří, ve lněném zůstanete podstatně déle v suchu a navíc se díky jeho termoregulační schopnosti ani nebudete tolik potit. A to se během dní, kdy teploty atakují 35 °C, skutečně hodí.

TIP NA VIDEO: Tři nápady, jak nosit klasickou bílou košili

Výroba lněného oblečení je navíc výrazně šetrnější k přírodě. Zatímco na jedno bavlněné tričko se podle CELC (Evropské konfederace lnu a konopí) spotřebuje zhruba 26 litrů vody, na lněnou košili připadá 6,4 litru. Len je také mnohem odolnější než bavlna, tudíž vydrží déle a díky svým antibakteriálním vlastnostem nevyžaduje ani tak časté praní.

Neforemná lněná móda? To už neplatí!

Ještě před pár lety měli mnozí lněné oblečení zafixované především jako boho haleny a neforemné kalhoty, které s módou a trendy neměly moc společného. Se stále větším důrazem na udržitelnost a přírodní materiály se nicméně začala podstatně proměňovat i podoba lněného oblečení. Postupně se objevily slušivé cigaretové i pallazo kalhoty, košile, které vás podrží i během letních pracovních schůzek, a v neposlední řadě také volné romantické šaty s balonovými rukávy, které se pro mnohé ženy už staly městskou uniformou. Tento oblíbený kousek má ale letos výraznou konkurenci.

Loading
Loading
Loading

Na jedné straně se obchody plní midi košilovými šaty, na druhé rozpustilými mini, které mnohdy zdobí i efektní prostřihy a hlavně – syté barvy. Pokud tedy dosud platilo, že len nejlépe vypadal v přírodních tónech, teď je všechno jinak. Počítejte s tím, že se během léta dočkáme oranžových, zelených, modrých, červených i fuchsiových kousků, které materiál povýší na skutečně trendy záležitost. S výběrem se nicméně nevyplatí váhat. Jak už teď napovídá šířka nabídek (nejen) známých řetězců, po lnu se většinou zapráší vůbec nejrychleji.

Loading
Loading
Loading