Vánoční stůl jako chlouba: Vrací se malovaný porcelán a retro zlaté lemy

Jestli patříte ke generaci mileniálů, pak vaše máma nejspíš každé Vánoce vytahovala slavnostní servis se zlatým lemem a k tomu poděděné stříbrné příbory. A možná i vy nyní podléháte kouzlu nádobí, které je určeno jen pro jeden kouzelný večer. Ještě ho doma nemáte? Pojďte si vybrat!

Vánoční nádobí zažívá comeback. Vedle české tradice, kterou reprezentují staleté porcelánky, na naše smysly útočí i podmanivá estetika skandinávského designu. U té ale nečekejte minimalismus. Do popředí zájmu se vrací zejména bohatě malovaný porcelán s tradičními vánočními motivy, který však stále dokáže být vkusný. Anebo jen vlivem sváteční atmosféry posouváme hranice přijatelného kýče? Ať tak či tak, tohle nádobí budete každý rok vytahovat s náležitou pýchou.

TIP NA VIDEO: Už máte recept na linecké cukroví?

Hvězdou vánočního stolu, která je běžně k sehnání i na českých e-shopech (například Bellarose, Elarte nebo Bonami), je kolekce Hammershøi Christmas dánské značky Kähler Design, která si vás získá jemným dekorem modřínových větviček a univerzálními vánočními motivy, jako jsou sněhulák, louskáček či perníček. Právě tento servis dává jasně na vědomí, že trocha vánočního kýče neškodí, ba naopak – děti budou nadšené a dospělí koneckonců také.

Hammershøi Christmas, Kahler Design

Vzpomínky na idylické dětství jitří i německý luxus v podání kolekce Toy's Delight od Villeroy & Boch (na úvodní fotografii), což je něco jako Sám doma mezi vánočními servisy. Zkrátka klasika všech klasik, která si přímo říká o velkou rodinnou sešlost. V podobném estetickém duchu se nese i krásná perníčková kolekce firmy Rudolf Kämpf, tradiční české porcelánky z Louček.

Sada vánočních talířů (12 ks), Rudolf Kämpf, 3999 Kč, rudolfkampf.cz

Jestli na slavnostním stole využijete spíš zajímavé solitéry, jako třeba talíř na cukroví, pak určitě omrkněte vánoční kolekci porcelánky Rosenthal. Ano, je to rovněž německá firma, nicméně už třetím rokem spolupracuje s českou ilustrátorkou Renátou Fučíkovou. V kolekci najdete bohatě ilustrované talíře, mísy, hrnky a drobné porcelánové doplňky na stůl, ze kterých na vás dýchne atmosféra českých Vánoc a až ladovská poetika – v minulých letech byly motivem třeba tradiční jarmarky, letos je to především příroda.

Vedle malovaných vánočních servisů se vrací také zlaté motivy – třeba okraje na sklenkách či na talířích, které působí nostalgickým dojmem. Anebo zlaté příbory. Na první pohled kýč jak bič, ale když je položíte vedle méně nápadných talířů a proložíte přírodními motivy ve skandinávském duchu, uvidíte, jak navzájem krásně vyniknou. Unikátní zlaté potisky na ubrusech a prostírání najdete také na výrobcích české značky Muck, která si jako motiv vybrala české kapry.

Fotogalerie: Kde koupíte zajímavé talíře či doplňky na vánoční stůl?