Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Únik do jiného světa: Nejkrásnější pražské obchody s módou, designem & šperky

Až se budete toulat Prahou, zamiřte nejen za památkami nebo do vyhlášených kaváren, ale i do obchůdků, kde si můžete pořídit něco ryze českého. Máme pro vás tipy na místa, která stojí nejen za vidění, ale i za vyfocení.

Bohéma

Palackého 7, Praha 1

Nejnovějším přírůstkem na poli pražských designových obchodů je Bohéma – kamenný obchod stejnojmenné značky, která do povědomí vešla díky tričkům s českými motivy a osobnostmi. Stojí za ní manželský pár Eliška a Oldřich Neubergerovi, kteří přišli s jednoduchou myšlenkou: proč mít na tričku jen Bowieho, když můžete nosit Havla, Čáslavskou nebo nově třeba Máchu, za jehož designem stojí Anna Borovičková Ročková aka Ulepená? Všechny motivy, kterých je nyní padesát, si můžete prohlédnout ve zrekonstruovaných prostorách MacNevenova paláce, kde si v 19. století podávaly dveře čeští obrozenci. Vedle triček v pánském a dámském střihu zde koupíte i vybrané knihy nebo dekor. Na obchod s renesanční valenou klenbou navazuje zčásti prosklená chodba, která slouží jako galerie. Až se usadíte na kubistické křesílko z Modernisty, můžete si prohlédnout plakáty studentů Sutnarky na téma České dědictví.

TIP NA VIDEO: Přehled tuzemských událostí spojených s módou a designem

Video placeholde

Pokračování 2 / 6

Artisème

Velkopřevorské náměstí 4, Praha 1

Název Artisème vznikl spojením slov Artisan a Bohème, což opět evokuje zaměření na českou tvorbu. Tento pohádkový prostor se nachází v přízemí barokního domu, který patří do areálu Řádu maltézských rytířů. Najdete ho při procházce k Lennonově zdi – nebojte se vstoupit do tyrkysově modrých dveří, odměnou vám bude klid a zeleň krásné palácové zahrady, v níž se tyčí památný Beethovenův platan. Původním záměrem zakladatelů Marka Vaculčíka, Shirin Rahman a kurátorky Jany Trávníčkové bylo vytvořit kavárnu s galerií, když ale vybírali dekor, nechali se strhnout a výsledkem jsou tři místnosti, které slouží jako výloha prvotřídního českého designu – dominují zde třeba vázy studia Dechem nebo Milana Pekaře. Architektky Martina Šandová a Andrea Kroupová ponechaly interiéru původní ráz, kvůli nástěnným freskám navíc nemohlo být skoro nic připevněno ke zdi. Výsledkem jsou vzdušné prostory, v nichž se snoubí historie se současným minimalismem.

Pokračování 3 / 6

Janja Prokić Studio

Na Švihance 9, Praha 2

Designérku srbského původu Janju Prokić asi netřeba dlouze představovat. Její faunou, flórou, šamanismem, ale třeba také dětstvím inspirované šperky patří u nás k tomu nejlepšímu. Jestli uvažujete, že si nějaký kousek pořídíte, a nechcete nakupovat online, můžete navštívit přímo její vinohradské studio. „Fialová, červená, růžová… podle toho, v jaké fázi dne studio navštívíte. Nová barva je plná života a energie. V klidu vás při výběru šperku jen tak nenechá,“ komentuje Janja na Instagramu nezvykle sytou barvu stěn, která však interiéru vtiskla osobitý ráz. Původně zde bydlela, jenže když se rozhodla přestěhovat, došlo jí, že prostory opouštět nechce. Janja Prokić Studio není vysloveně prodejna, spíše kabinet zajímavostí, které má šperkařka ráda a inspirují ji. Možná tak budete muset překonat ostych, že jdete někomu omrknout obývák. Ale stojí to za to! Návštěva je možná po předchozí domluvě vždy od středy do pátku mezi desátou ranní a šestou večerní.

Pokračování 4 / 6

27JEWELRY

Újezd 19, Praha 1

Zůstaňme ještě chvíli u šperků – v roce 2019 si designérka Lenka Kerlická splnila sen a svou značku 27JEWELRY představila i v butiku na Újezdě – bílé vzdušné prodejně, které dominuje něžné květinové aranžmá u stropu. Ačkoliv se značka specializuje na šperky pro různé životní události, nejčastěji si cestu sem nacházejí snoubenci. Na to reaguje vyvýšené patro části obchodu, které poskytuje soukromí pro vybírání prstenů a zeď zdobí černobílá minimalistická fotografie s motivem nevěsty. Na druhou stranu, Lenka Kerlická se tohle vnímání své značky snaží posouvat a nabízí mnohem víc – vedle šperků na míru nebo z rozmanitých kolekcí u ní najdete i luxusní linii nesoucí její jméno. Kerlická také spolu se sklářkou Eliškou Monsportovou vytvořila kolekci aromalamp AITHÉR, které v butiku rovněž najdete.

Pokračování 5 / 6

Papelote

Milady Horákové 11, Praha 7 a Pražská tržnice, hala 18 B

Jestli zbožňujete papírnictví a všelijaké notýsky, zápisníky či diáře, nesmíte při toulkách Prahou vynechat letenský obchod Papelote. Jak zakladatelky Denisa Havrdová a Kateřina Šáchová píšou na svých stránkách: „Nečekejte žádné vitrínky – vše si můžete osahat, prolistovat či potěžkat.“ O světlý, minimalistický, ale současně hravý interiér se postaral Václav Mlynář ze studia Monument Office. Podepsán je ovšem i pod novým outletem Papelote 2 v Pražské tržnici, který pro změnu překvapí sytě modrou barvou.

Pokračování 6 / 6

Shop Up Stories

Římská 35, Praha 2

Z Anglické se do Římské ulice na Vinohradech přestěhoval concept store Shop Up Stories, za nímž stojí turecký podnikatel Hakki Goktas a který sdružuje nezávislé a udržitelné značky. Jednou z nich je i oblíbená Wild Moon, již založila jeho žena Tereza Goktas a která se specializuje na prémiový sortiment pro děti a jejich maminky – ty si zamilovaly zejména pohodlné oversize šaty. Vedle toho zde najdete třeba českou kosmetiku Smyssly a Cannor, svíčky a difuzéry Perfumed Prague nebo hedvábné šátky od Anny Schwitzer.

Doporučujeme

Načíst další články