Sladkovodní řasa, která posiluje imunitu, mozek a omlazuje pleť

 Víte, co způsobuje oranžovou barvu lososů, krevet nebo peří plameňáků? Je to astaxanthin, látka patřící mezi karotenoidy. Jedním z významných zdrojů této látky je také sladkovodní řasa. Astaxanthin dává podle vědců například lososům sílu a výdrž k dlouhým tahům řekami. "Je to také velmi silný přírodní antioxidant a dá se využít v kosmetice a také jako doplněk stravy," říká Anna Dvořáková, zástupkyně, společnosti Bonaloka. Společnost Bonaloka se specializuje na výrobu a distribuci produktů s obsahem astaxanthinu z české produkce společnosti Algamo, která sladkovodní řasu pěstuje v Mostku u Dvora Králové nad Labem.

Co je astaxanthin a k čemu je dobrý?

Astaxanthin je jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Jeho antioxidační síla je asi 6000x silnější než u vitaminu C. Antioxidanty mají tu vlastnost, že zabraňují oxidačnímu stresu, který stojí za vznikem mnoha onemocnění i předčasným stárnutím organismu. Astaxanthin je prospěšný pro celé tělo i duši, a to jak při vnitřním užívání, tak při zevní aplikaci.

Jak vznikl nápad pěstovat tuto sladkovodní řasu v České republice?

Antioxidační účinky astaxanthinu nejsou ještě v Evropě plně doceněny. Zatímco v Americe je již trh s produkty s obsahem astaxanthinu plně rozvinut, Evropa byla z tohoto pohledu pole takřka neorané. Zakladatelé společnosti Algamo se proto rozhodli, že tuto téměř zázračnou látku představí také v Evropě. Od prvotního nápadu k realizaci byla však ještě dlouhá cesta, jelikož se vyvíjely unikátní technologie pro produkci řasy, které žádná jiná obdobně zaměřená společnost nevyužívá. Právě i díky užité technologii se řadí český astaxanthin svou kvalitou na světovou špičku.

Jak ho můžeme konzumovat? A v jakém množství?

Astaxanthin se dá konzumovat buď v přírodní podobě ve formě sušené mikrořasy, nebo prostřednictvím doplňků stravy. Oblíbenou formou jsou kapsle s dalšími vitaminy a prospěšnými látkami nebo tekuté lipo-suspenze s vitaminem C.

Jaké má účinky v kosmetice?

Kosmetické společnosti využívají astaxanthin ve svých výrobcích pro jeho omlazující účinky. Redukuje vrásky, nedokonalosti pleti a celkově revitalizuje pleť, která pak získává zdravější a mladistvější vzhled.

Kosmetika, kde je tento antioxidant obsažený, má načervenalou barvu. Znamená to, že nám zabarví i obličej?

Astaxanthin je skutečně silné barvivo, nicméně díky jeho síle ho stačí v kosmetických produktech použít relativně malé množství. Produkty jsou sice díky přítomnosti astaxanthinu zbarveny do oranžova, avšak toto zabarvení se na pleti nijak trvale neprojeví.

V jakých kosmetických produktech ho najdeme?

Česká společnost Bonaloka uvedla na trh už celou řadu kosmetických produktů s astaxanthinem. Najdeme zde vyživující noční krém, regenerační masku s antioxidanty a omlazující olejové sérum. Pro intenzivnější péči je určen Beauty Booster, dále v nabídce najdeme i masážní olej, body milk a face peeling. Horkou novinkou je dvoufázová micelární voda s astaxanthinem na odlíčení očí a v nejbližších dnech se spustí prodej univerzálního balzámu (nejen) na rty, který dostal příznačné jméno „Miracle Pot“.

Jak dlouho je třeba používat například sérum proti vráskám, aby byl vidět výsledek?

Při používání omlazujícího olejového séra jsou díky obsahu astaxanthinu a squalenu viditelné výsledky již zhruba za měsíc. Je to však individuální, někteří mohou mít viditelná zlepšení již po několika aplikacích.