...

... Zdroj: istock.com

Rýma není jediný problém. Alergie se projevuje i jinak

Když se řekne alergie, většina lidí si představí hlavně otravnou rýmu nebo kýchání. Alergie, a to nejen senná rýma, se ale může projevovat i jinak. Víte, které příznaky svědčí o alergii na potraviny nebo jak tělo reaguje na hmyzí bodnutí?

Alergii musíme chápat jako chybu imunitního systému. U zdravého člověka jsou alergeny, jako je například pyl, normální součástí života a náš imunitní systém na ně nereaguje. U alergických lidí imunitní systém s alergenem – například s pylem trav bojuje, mylně rozhodne, že pyl je nepřítelem,“ vysvětluje imunoložka Karola Haasová z Centra imunologie a mikrobiologie Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.

Poznejte jednotlivé druhy alergií a zjistěte, jak se léčí.

Alergií je celá spousta

„Nejběžnějšími alergeny v interiérech jsou zvířata či roztoči, venku jsou to hlavně plísně a pyl rostlin,“ uvádí lékařka. Za nejnebezpečnější alergii pak považuje na bodnutí vosy, sršně či včely, jehož následkem může být anafylaktický šok a následně ve výjimečných případech i smrt. Životu nebezpečná může být také alergie na potraviny (například mléko, ovoce, lepek, vejce, ořechy či ryby).

Alergické reakce obecně dělíme na méně závažné, které se projeví jen místními příznaky, a na alergie závažné, kdy dochází k tzv. celkové reakci těla na daný alergen.

Mezi místní příznaky patří rýma, kýchání, kašel, zarudnutí spojivek, slzení, pálení očí. Dále se může objevit kopřivka, svědění nebo zarudnutí a mírný otok v místě bodnutí hmyzem. Příznaky závažné alergické reakce už nepostihují jen jedno místo, ale je to reakce celého organismu. Může se objevit nevolnost, zvracení, pocit slabosti, omdlévání. Systémová alergická reakce vzniká v důsledku masivního a náhlého vyplavení histaminu a dalších látek a jejich působení na více orgánů lidského těla. Podle závažnosti může vyvolat kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku a dokonce smrt. Takový život ohrožující stav se nazývá anafylaktický šok.

Druhy alergie a jejich projevy

Alergická rýma

Alergická rýma je jedním z nejčastějších projevů přecitlivělosti. Mezi její příznaky patří svědění, kýchání, otoky nosní sliznice a produkce vodnatého sekretu. Alergeny se mohou dostat i do kontaktu s očima, proto je alergická rýma často doprovázena také alergickým zánětem spojivek, který se projevuje zarudnutím, svěděním a slzením. Příznaky alergické rýmy se mohou objevovat sezónně (např. pyly), ale i celoročně (např. roztoči, plísně, zvířecí srst).

Na projevy alergické rýmy nejlépe zabírají antihistaminika. Některá získáte jen na lékařský předpis, jiná jsou ale volně prodejná a můžete si je koupit i bez něj (např. Claritine, Loratadin-ratiopharm). Vyznačují se rychlým nástupem a výrazným účinkem proti projevům akutní senné rýmy, alergického zánětu spojivek nebo kopřivky a svědění. Užívají se jednou denně.

Potravinové alergie

Při pozření alergenu může dojít k rozvoji otoků v dutině ústní. Nebezpečný je zejména otok kořene jazyka a dýchacích cest. V tomto případě nemocnému hrozí smrt udušením. Alergie se také často projevuje bolestmi břicha, zvracením, průjmy, ale vzácností není ani rozvoj anafylaktického šoku. V pozdější fázi se může objevit kožní vyrážka.

O dalších potravinových alergiích čtěte zde.

Alergie na hmyzí bodnutí

Alergická reakce na hmyzí bodnutí může vzniknout pouze v místě vpichu, v horších případech může dojít k rozvoji závažného anafylaktického šoku. Lokální alergická reakce se projevuje bolestivým rudým otokem, který se může šířit i mimo místo vpichu a přetrvávat i několik dnů. K obtížím se může přidat svědění pokožky a kopřivka.

Kontaktní alergie

Tento typ přecitlivělosti vzniká při kontaktu alergenu s povrchem lidského těla. Mezi časté alergeny patří kovy, složky kosmetiky a čisticích prostředků, ale také latex. Kontaktní alergická reakce se projevuje v místě působení vyvolávající látky na pokožku. Kůže zčervená, začne svědit, tvoří se na ní červené pupínky až puchýřky, v horším případě dochází k rozvoji mohutného otoku a mokvání.

Anafylaktický šok

Pokud alergen vstoupí do krevního oběhu, může dojít k rozvoji závažného šokového stavu. Takzvaný anafylaktický šok je charakterizován snížením krevního tlaku, zrychlením srdeční akce a poruchami prokrvení orgánů a tkání. Nemocný je nápadně bledý a opocený, může trpět vyrážkami, astmatickým záchvatem a otoky. Kůže koncových částí těla je teplá a růžová, v tomto ohledu se anafylaktický šok liší od ostatních šokových stavů. V případě vzniku anafylaktického šoku je zapotřebí ihned zavolat rychlou záchrannou službu, jinak hrozí nemocnému smrt.

Vyzkoušejte chytrou aplikaci

Abyste co nejlépe předešli projevům alergické rýmy, stáhněte si do mobilu novou aplikaci Pylové zpravodajství Claritine. Přináší praktické informace o koncentraci alergenů v ovzduší, která je v aplikaci vyjádřena graficky v pěti stupních intenzity a aktualizována na týdenní bázi. Na základě sledovaných dat si může uživatel v rámci aplikace nastavit i zasílání upozornění, pokud se koncentrace alergenů v ovzduší změní.

Uživatel v ní najde ale i další důležité informace, jako je základní popis alergie, typy alergie – na pyly, na prach, srst domácích zvířat. V aplikaci jsou k dispozici i popis a fotografie nejčastějších alergenů, tipy na zmírnění alergie i zajímavosti týkající se projevu alergie – alergické rýmy. Např. i skutečnost, že kýchat nelze s otevřenýma očima. Důležitou součástí aplikace je také popis první pomoci při anafylaktickém šoku.