Prohřejte své tělo po zimě: Vsaďte na saunu nebo zábal!

Cítíte se po dlouhé zimě unavená? Dostal se vám mráz hluboko pod kůži? Máme pro vás tipy, jak dokonale prohřát celé tělo a připravit se na jaro. 

Sauna

Severská specialitka, která si vcelku zaslouženě vydobyla popularitu po celém světě, vás rozpálí doslova na počkání. Ve Finsku dokonce suchá sauna představuje určitou společenskou záležitost – najdete ji tam třeba i v parlamentu. Že by se snažili své protivníky uvádět pěkně do varu? Pokud se ale zaměříme na její účinky, zjistíme, že nejenom intenzivně prohřívá, ale má i mnoho dalších prospěšných vlastností. A sice, zmírnění migrén, vyčištění pokožky, posílení imunity, srdce. Vezměte pouze na vědomí, že pravidla saunování jsou neúprosná a pro velké stydlivky má připraven úkryt (pouze) v podobě klasického prostěradla. Jinak je ideální potit se úplně bez. No a protože bezmála stostupňový pařák vydrží více než deset minut jen ti nejotrlejší, je za dveřmi sauny připraven „chlaďák“ – tzn. ledový bazének anebo sprcha (z hygienických důvodů to bývá většinou spíše sprcha).

Střídání extrémního tepla a chladu není pravda nic pro kardiaky, ale pokud na onemocnění srdce netrpíte, můžete si v zásadě takové kolečko zopakovat až třikrát za sebou. Mezi každým dalším prohřátím by měl následovat krátký, asi desetiminutový odpočinek v relaxační místnosti a stejně tak po úplném zakončení saunování nikam nespěchejte. Organismus potřebuje zklidnit rozbouřenou tepovou frekvenci a také doplnit tekutiny (pochopitelně nealko). A propos, jestli si po saunování budete připadat štíhlejší, žádný div. Nezapomínejte jen, že pocením se zbavujete pouze vody, takže na odtučňovací kúru to touto cestou nevypadá…

Podobně účinnou procedurou, ale s podstatně přívětivějšími teplotami a vysokou vlhkostí je parní sauna. Ta se vyhřívá přibližně na 45 stupňů a vzhledem k vlhkosti a potažmo i mlze v místnosti odpadá stres stydlivkám. Není ani náhoda, že se vám v páře bude lépe dýchat (zvlášť s přidaným aroma). Suchý panelákový vzduch v topné sezoně zbytečně dráždí dýchací cesty. Pára má navíc tu přednost, že pomáhá prokrvit pokožku těla a zároveň ji přinutí, aby otevřela póry. Tzn. všechny superúčinné přípravky mají obrovskou šanci předvést svůj um. Každopádně, jak dlouho se v páře zdržíte, záleží jen na vašem uvážení, žádná striktní pravidla zde nepanují. Ale následný odpočinek a dodržování pitného režimu rozhodně ano!

Další tipy na prohřátí těla najdete na další stránce >>