Video placeholde

Potraviny, po kterých se vám zvedne nálada, ale ne váha

Čokoláda, sklenka vína, zmrzlina. Po těchto jídlech se nám zaručeně zvedne nálada, bohužel dost často i váha. Existují ale i potraviny, které jsou zdravé a přitom zásadní pro naši duševní rovnováhu, štěstí a klidnou mysl. Z nedávných výzkumů z vyspělých zemí včetně USA, Japonska nebo Norska vyplývá, že to, co jíme, má zásadní vliv na to, jak dobře se cítíme. Které potraviny nám zvednou náladu, neuškodí zdraví a pomohou dosáhnout optimální váhy?

Ryby

Mozek je z 60 % tvořen tukem. Jde o nejtučnější orgán v našem těle. Proto je potřeba dodat mu správné stavební kameny, což jsou kvalitní tuky. Pro náš mozek jsou nejdůležitější omega-3 mastné kyseliny. Jejich nedostatek může ovlivnit normální vývoj mozku, podle některých studií se podílí na předčasném stárnutí mozku a poklesu kognitivních funkcí. Jsou také přírodním antidepresivem. Podle výzkumu už po měsíci pravidelné konzumace tuňáka se u pacientů s bipolární afektivní poruchou osobnosti dostavilo zlepšení.

Banány

Banány obsahují tryptofan – aminokyselinu, která se v těle mění v serotonin, který jistě znáte pod názvem hormon štěstí. Mají také velký obsah vitamínu B6, jehož nedostatek způsobuje špatnou náladu, a draslíku, který má vliv na správné fungování nervové soustavy.

Borůvky

Borůvky jsou plné antioxidantů a zbavují tělo volných radikálů. Jsou výbornou prevencí proti rakovině, ale i depresi.

Pomeranče

Pomeranče obsahují vitamín B8, který při pravidelném zvýšeném přísunu alespoň jeden měsíc dokáže zmírnit úzkost a panické stavy.

Celozrnné pečivo a těstoviny

Díky vyrovnávání hladiny krevního cukru se budete po jejich konzumaci cítit lépe. Svou roli hraje také těžší stravitelnost, takže pocit plného žaludku vydrží déle. Ten je propojený s pocitem štěstí.

Kešú ořechy

Jsou to nejzdravější ořechy a navíc při konzumaci alespoň malé hrsti denně pocítíte zlepšení nálady. Kromě tryptofanu obsahují vitamíny skupiny B a hořčík, který zmírňuje napětí. Najedete v nich i niacin, který zlepšuje kvalitu spánku.

Červené maso

I když je červené maso u nás pořád prezentováno jako nezdravé, podle australské studie pravidelnou konzumací jehněčího a hovězího masa snížíte procento svých splínů na polovinu.

Zelenina

Zelenina, jako je špenát, brokolice nebo kapusta, obsahuje hodně kyseliny listové, která je nutná pro dostatečnou tvorbu neurotransmitterů. Obsahuje také vysoký podíl minerálů potřebných pro dobré fungování nervové soustavy.

Červená paprika

Červená paprika nebo kiwi jsou pro psychiku výborné díky vysokému obsahu vitamínu C. Německá studie prokázala, že pokud máte v těle dostatečné množství tohoto vitamínu, snadněji zvládnete emoční turbulence a při rozčílení se rychleji uklidníte.

Kari

Kurkuma obsažená v kari koření má podle některých výzkumů antidepresivní účinky, pomáhá i na záněty v mozku a jeho regeneraci po úrazech. Kromě toho také zlepšuje paměť.

Další zajímavosti o zdravé stravě čtěte na mojezdravi.cz.