Pizza má svátek! Upečte si vlastní Margheritu

Jak nejlépe oslavit svátek jídla, které si zamilovali nejen Italové, ale doslova celý svět? Upečte si doma vlastní pizzu!

Ačkoli placky z mouky ochucené olivovým olejem a bylinkami uměli upéct již staří Římané 300 let před naším letopočtem, kulinářské revoluce se svět dočkal až roku 1829.

První novodobou verzi pizzy upekl neapolský pekař Don Raffael Esposito na počest italského krále Umberta I. a jeho manželky, královny Margherity Savojské. Pochopitelně na ní nechybí vlastenecké barvy: červená, bílá a zelená. Jméno Margharita dostala po královně.

Když Esposito svůj původní nápad vylepšil v roce1830 použitím kulaté placky z kynutého těsta, vznikla pizza jak ji známe dnes.

Suroviny na těsto: 500g hladké mouky (nejlépe italské, typ 00, M), 15g čerstvého droždí, 10g cukru, 15g hrubé mořské soli, 320ml vlažné vody, 2 lžíce extra panenského olivového oleje, mouka na podsypání

Na ozdobení: 3 rajčata pokrájená na kolečka, 3 lžíce bazalkového pesta, 150g mozzarelly z buvolího mléka, 25g čerstvého strouhaného parmazánu, 10 lístků čerstvé bazalky, čerstvě namletý pepř

Nejdříve si připravíme kvásek. Do větší misky dáme lžíci mouky, cukr a rozdrobené droždí. Zalijeme trochou vlažné vody a misku překryjeme utěrkou. Na 15 minut ji uložíme na teplé místo a necháme kvásek vzejít.

Mouku a sůl nasypeme na vál, uprostřed vytvoříme důlek a vlijeme do něj vzešlé droždí. Směs zpracováváme prsty dokud se voda nevsákne.

Zbytek vody dodáme podle potřeby. Těsto by nemělo být příliš suché ani lepivé.

Přidáme kvalitní olivový olej a směs hněteme ještě 5 až 10 minut. Poté vytvoříme bochánek a přendáme ho na plech vysypaný moukou.

Do těsta uděláme několik mělkých zářezů nožem, aby lépe vykynulo, překryjeme utěrkou a necháme ho na teplém místě odpočinout hodinu a půl.

Vyžeňte vzduch

Vykynuté těsto rozdělíme na dvě části a každou z nich pečlivě propracujeme hnětením a boucháním o vál. Dva plechy na pizzu zlehka posypeme moukou, položíme na ně těsto a prsty lehce namočenými v oleji vytvarujeme kruh.

Pokud se nám nedaří, můžeme si pomoci válečkem. Pozor, správné těsto na pizzu by mělo zůstat podobných zásahů ušetřeno.

Střed kruhu potřeme bazalkovým pestem, poklademe plátky rajčat a mozzarelly. Osolíme, opepříme, zasypeme parmazánem a nasekanou bazalkou. Elektrickou troubu předehřejeme na 220 °C; horkovzdušnou pak na 200 až 210 °C.

Pečeme zhruba 20 minut, dokud okraje těsta nezezlátnou a sýr se krásně neroztaví.