Akrojóga

Akrojóga Zdroj: iStock.com

Jóga ve tmě
Akrojóga
Naked jóga
Pivní jóga
Akrojóga
7
Fotogalerie

Netradiční styly jógy, které stojí za to vyzkoušet

Jste vášnivou milovnicí jógy? Posuňte se v jejím cvičení dál a objevujte nové styly. Slyšela jste už například o naked józe, józe ve tmě, akrojóze nebo třeba pivní józe? Ať se vám některé z nich mohou zdát kuriózní, opak může být pravdou. Posílíte nové skupiny svalů a objevíte nové pocity.

Jóga ve tmě

Proč ji zkusit? Je skvělá na posilování naší schopnosti pracovat se smysly a s koncentrací.

Jóga ve tmě
Jóga ve tmě | Zdroj: iStock.com

Jóga ve tmě patří k naprosto jedinečným zážitkům. „Není to žádný nově založený nebo propagovaný směr. Jen umocňuje to, o čem by jóga ve své podstatě měla být,“ říká zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. „Jóga by měla být duchovní niternou praxí. Prvním krokem k dosažení cíle by mělo být odvrácení od vnějšího světa, propojení s tělem a jeho co nejlepší ovládnutí. Při józe ve tmě člověka nerozptyluje okolní prostředí a díky tomu, že obrazně řečeno přijdete o zrak, musíte se začít dívat dovnitř. Zjistíte, že máte smysly, o kterých jste předtím ani nevěděli nebo je využívali mnohem méně,“ vysvětlujte Vojtěchová.

Pokračování 2 / 4

Akrojóga

Proč ji zkusit? Uvolňuje emoce a rozvíjí důvěru a odpovědnost mezi dvěma a více lidmi.

Akrojóga
Akrojóga | Zdroj: iStock.com

Akrojóga by se dala ve zkratce charakterizovat jako spojení jógy, párové akrobacie a možná i thajské masáže. „Není to ale akrobacie, jakou si vybavíte z cirkusového představení. Přirovnala bych to spíše k dětským hrám. V Akrojamu pracujeme ve skupinkách a nebojíme se výzev. Vymýšlíme bláznivé hry, součástí je hodně pohybu a taky hodně smíchu se skvělou partou lidí,“ říká instruktorka akrojógy Jitka Sedlářová z Domu Jógy v Praze. Díky tomu je akrojóga vhodná pro partnery, přátelé, ale třeba i pracovní tým. „Akrojóga je skvělým nástrojem na rozvíjení spolupráce a mezilidských vztahů. Má dokonce terapeutický rozměr,“ tvrdí Sedlářová.

Pokračování 3 / 4

Naked jóga

Proč ji zkusit? Pomáhá rozvíjet pozitivní vztah k tělu a může zlepšit sexuální život a partnerský vztah.

Naked jóga
Naked jóga | Zdroj: iStock.com

Nahá jóga neboli naked jóga je v Česku stále považovaná za novinku a výstřelek. Ve skutečnosti však o novinku v józe v pravém slova smyslu nejde. „Když jsme tento druh jógy do naší nabídky zařazovali, vycházeli jsme z toho, že mnoho z indických asketů a původních adeptů tradiční jógy cvičilo bez oblečení. Oblečení naše tělo často zbytečně svazuje a zároveň je jakýmsi vyjádřením připoutanosti k vnějšímu světu, k módním trendům a ke společenským třídám,“ vysvětluje Vojtěchová a dodává, že není důvod, aby se zájemci o nahou jógu styděli. „Lekce nahé jógy jsou spíše komorní a kromě toho se cvičí například v našem studiu většinou po tmě. Jde vlastně o takový další stupeň cvičení jógy ve tmě v oblečení,“ tvrdí Vojtěchová.

Pokračování 4 / 4

Pivní jóga

Proč ji zkusit? Pivní jóga má obyčejně dvě části. Ta druhá je partnerská a je hodně kontaktní. Neustále se při ní s pivem ťuká a dále pije. Díky tomu opadává stud a snadněji se seznámíte.

Pivní jóga
Pivní jóga | Zdroj: iStock.com

Pivní jóga neboli beer jóga v Česku zatím rozšířená není, ale vzhledem k tomu, že jsme pivní národ, by si u nás jistě své příznivce našla. Pivní jógu si oblíbili v Berlíně, kde jsou pořádány její lekce na různých festivalech, firemních večírcích, v zimě pak v tělocvičnách či klubech. Lekce pivní jógy vypadá tak, že si každý koupí dvě vychlazená piva a pak se začíná vcelku tradičně – pozdravem piva, který vychází z klasického pozdravu slunce. Následují další základní pozice jógy, často vtipně přejmenované (např. barová židle, barová lavice nebo potřebuji na záchod), přičemž rozdíl je také v tom, že při lekci pivní jógy můžete pozvolna upíjet z první láhve.

Podobně to jde praktikovat i s vínem. „O pivní nebo vínové józe jsem slyšela, ale z mého pohledu se jedná především o legraci a navazování nových kontaktů. Účinky klasické jógy nelze očekávat, ale osobně mi tato aktivita přijde jako mnohem lepší nápad než u piva stále jen sedět, dívat se na televizi, takže proč ne,“ uzavírá instruktorka jógy Věra Vojtěchová.