.

. Zdroj: Marek Bartoš

Itálie u vás doma: Upečte si dokonalou Margheritu!

Tenké těsto, křupavá a uvnitř vláčná kůrka a spousta chuti v náplni. Za dokonalou pizzou bychom šli na kraj světa. Už nemusíme! Máte recept na to, jak si ji připravit doma. Se spoustou obměn, tipů a nápadů. Takže rozpalte troubu. 

Těsto na pizzu

2–4 pizzy

Příprava: 15 minut + 4 hodiny kynutí (nebo přes noc)

Suroviny: 500 g kvalitní hladké mouky 00, 10 g čerstvého droždí, 320 ml vlažné vody, 1 lžička soli, semolina na podsypání, olej na vytření mísy

Postup:

1. Mouku nasypte do mísy kuchyňského robotu a promíchejte. V půllitru smíchejte rozdrobené droždí s vodou. Robot s hnětacím hákem zapněte na nízkou rychlost, přilévejte vodu s droždím a hněťte přibližně 5 minut, až bude těsto hladké. Poté přidejte sůl, zrychlete otáčky a hněťte ještě dalších 5 minut, těsto se přestane lepit na stěny mísy.

2. Těsto dejte do velké mísy vytřené olejem, překryjte potravinářskou folií a nechte při pokojové teplotě kynout alespoň 4 hodiny. Těsto můžete také uložit do lednice a nechat pomaličku kynout přes noc.

3. Vykynuté těsto rozdělte a vytvarujte 2–4 hladké bochánky, naskládejte na plech potřený olejem, zakryjte fólií a uložte do chladu do doby, než se pustíte do přípravy pizzy.

Pizza Margherita

2–4 pizzy

Příprava: 20 minut + příprava a kynutí těsta

Suroviny: olivový olej, 2 stroužky česneku, 300 g drcených loupaných rajčat, 1 dávka nakynutého těsta, polohrubá nebo semolinová mouka na podsypání, 300 g mozzarelly, 1 hrst bazalkových listů, sůl a pepř

Postup:

1. Troubu rozpalte na nejvyšší teplotu a dejte dovnitř silný plech, velkou litinovou pánev nebo kámen na pizzu.

2. Na rozpáleném oleji krátce orestujte na plátky nakrájený česnek, přilijte rajčata a nechte asi 10 minut na mírném plamenu probublávat. Omáčku podle chuti osolte a opepřete a dejte zchladnout.

3. Těsto rozdělte na 2–4 části a na pomoučené ploše roztáhněte prsty do tenké kulaté placky. Těstem přitom otáčejte, abyste docílili stejnoměrného kruhového tvaru i stejné tloušťky. Ponechte úzké o málo vyšší okraje.

4. Placky potřete omáčkou a pokryjte natrhanými kousky mozzarelly. Postříkejte trochou olivového oleje, opatrně přesuňte do trouby na lehce pomoučený horký podklad a pečte 8 minut. Hotovou pizzu ozdobte lístky bazalky a ihned podávejte.

Aby se pizza povedla:

1. Abyste dosáhli dokonalé struktury a skvělé chuti, musí těsto zrát několik hodin nebo nejlépe přes noc.

2. Na těsto stačí jen čtyři suroviny, mouka (ideálně ta nejjemnější s označením 00), droždí, voda a sůl. Někteří kuchaři ještě přidávají olivový olej či mléko místo vody. Ovšem tou nejdůležitější přísadou je péče a láska!

3. Troubu rozpalte opravdu naplno a v dostatečném předstihu, jedině maximálně žhavá trouba je zárukou dobrého výsledku.

4. Vždy je dobré rozpálit i plech či kámen na pizzu, pizza se dobře peče i v litinové pánvi.

Další skvělé recepty na italské pizzy a mnoho dalšího najdete v aktuálním květnovém čísle magazínu F.O.O.D.

.
. | Zdroj: archiv