Do bytu i na cestování: Praktické organizéry, které vám ulehčí život

S novým rokem máte možná větší motivaci zatočit s domácím nepořádkem – nebo na ni teprve čekáte. Impulzem k zorganizování domácnosti mohou být nejrůznější vychytávky, které vám pomohou udržet předměty denní potřeby na uzdě. Protože patřím k lidem, kteří neustále přemýšlejí, jak doma něco vytunit, mám v malíku různé organizéry. Co se mi doopravdy osvědčilo?

Nejrůznější organizéry mohou být skvělou věcí, pokud doopravdy slouží. Cílem není vybavit každý kout domova nějakým důmyslným boxíkem či stojanem, ale vychytat ty nejpalčivější problémy a pak se zamyslet, proč nám dělá problém vracet věci na své místo (a mají ho vůbec?). Organizéry do skříní mohou pomoci, jen pokud v ní nejprve vytřídíte, co už nenosíte, a tento stav pak pravidelně udržujete. Jinak vás nezachrání ani sebelepší krabice s přihrádkami – ostatně i úklidová guru Marie Kondo tvrdí, že si klidně vystačíte s těmi od bot a nemá smysl kupovat nějaké speciální.

TIP NA VIDEO: Jak si poradit s nepořádkem ve skříni?

Další potíží domácností bývá lednice. Mně osobně se zde namísto nejrůznějších plastových boxů a přihrádek na potraviny nejvíc osvědčila vychytávka od značky Food Huggerssilikonová víčka, která zakryjí každou rozkrojenou potravinu nebo otevřenou plechovku. Jsou krásně barevná, takže máte přehled a konečně zatočíte s nevzhledným a neekologickým balením věcí do fólií. Pro singles, páry nebo malé rodiny naprostá nezbytnost! Parmazán, sýry a uzeniny uchovávám v krabičkách italské značky Snips. Mají až dětsky návodný design, v lednici se neztratí a já už nemívám problém s otevřeným balením šunky, která se válí přimrznutá někde vzadu.

Loading

V průběhu let se mi také osvědčily nejrůznější vychytávky i do dalších místností. Nedám dopustit na nástěnné věšáky na klíče či kapsy na sluneční brýle, přihrádky na spodní prádlo i plstěné boxíky na dětské oblečení (obyčejné z IKEA). Naposledy jsem naši domácnost obohatila o box na kabely a nabíječky.

Ráda mám i nejrůznější košíky a textilní kyblíčky všech velikostí, které se u nás vyskytují takřka všude – od koupelny přes dětský pokoj a ložnici po obývák. Schovat se do nich dají hygienické potřeby, gumičky, drobné hračky, velcí plyšáci nebo třeba dálkové ovladače. A na první pohled nejde o takové lapače prachu, jakými mohou být plastové organizéry.

Zatímco domácnost mám už celkem zkrocenou, s čím stále bojuji je balení na cesty. Vždycky se trochu ztrácím v tom, kam co dát, někdy přihazuju věci naprosto neorganizovaně a pak si nepamatuju, kde co mám. Před lety jsem natrefila na látkové tašky značky Bag-all, které jsou vtipně zacílené na osobní věci, jež většinou nemají v zavazadlech přesně vymezené místo – spodní prádlo, nejrůznější boty, ponožky, kabely, dokonce i vitaminy.

Nevýhodou je, že jsou poněkud dražší, nicméně nápad je to spásný a můžete ho brát i jako DIY inspiraci. Trh s cestovními organizéry se navíc teprve rozvíjí. A i když teď nikam moc nejezdíme, můžeme aspoň snít a plánovat, že příště už si zabalíme perfektně.

Loading

Fotogalerie: Praktické organizéry do domácnosti i na cestování