Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Tarantino slaví narozeniny, blázni a šílenci zase život

Po týdnu pro vás máme další výběr toho nejlepšího, co můžete vidět, slyšet a zažít v následujících sedmi dnech. Kultovní americký režisér slaví narozeniny a vy se můžete veselit s ním v pražském kině Aero. Blíží se také první dubnový den – tedy apríl, který ukáže, že od často nepovedených vtípků balancujících na hraně trapnosti se naštěstí už upouští. Letos totiž můžete zažít něco dosud nepoznaného. Je libo pražský průvod bláznů, nebo byste raději nakoukli pod ruce světovému DJovi? Obojí je možné!

Chvála bláznovství aneb Pojďte na Mad Pride!

Myslíte si o sobě, ba dokonce víte, že jste šílení? A jste na to patřičně hrdí? Pak se přidejte k bláznivému průvodu s názvem Mad Pride, který se uskuteční 1. dubna ve 13.30!

Mad Pride je festival umění, kultury a historie vytvořený přeživšími psychiatrie, psychiatrickými pacienty a lidmi, které svět označil za „duševně nemocné“. Průvod začne na tematickém místě – sraz je před vstupem do zahrady psychiatrického oddělení VFN v Praze. Poté bude pokračovat ulicemi Kateřinská, Ke Karlovu, Apolinářská, Viničná, Lípová, Ječná a Na Moráni, pak přes Palackého most na Anděl a odtamtud směrem na smíchovské nádraží. Končit bude v Eternii a Underdogs, kde bude připraven další program pro všechny zúčastněné. Těšit se můžete na workshopy, pacientskou konferenci „naruby“, kulturní vystoupení či výstavu „šíleného“ umění, které v pozdních hodinách zakončí vystoupení DJs.

Už den předem – tedy 31. března – se v Eternii můžete též těšit na tematickou přednášku, čtecí kroužek a další aktivity, které zakončí společná výroba masek a transparentů do sobotního průvodu.

Art tip: Výstava Bohemia v Kunsthalle

Je to už rok, co galerie Kunsthalle v Praze zahájila svou činnost. A tak se doslova nabízí, aby výroční oslava proběhla ve velkém stylu. K této příležitosti instituce uvede mezinárodní tematickou výstavu s názvemBohemia: Příběh fenoménu, 1950–2000, kterou připravil hostující kurátor a publicista Russel Ferguson z Los Angeles. Na místě se propojí díla téměř čtyřiceti umělců a umělkyň, mezi nimiž figurují osobnosti jako Alice Neel, Wolfgang Tillmans, Nan Goldin, Libuše Jarcovjáková, Bijan Saffari, Martin Wong, Stan Douglas, David Wojnarowicz, Roy Arden. Pro většinu z nich platí, že v České republice byli dosud k vidění jen velmi zřídka.

Výstava pokrývá období od padesátých let minulého století až do počátku let nultých a zahrnuje různá média od malby přes fotografie po video.

Gurmánský tip: Cruffiny v Zrno Zrnko

Cronuty asi nemusíme dlouho představovat. Obliba sladkého hybridu v podobě koblihy z croissantového těsta se zvedla po otevření první prodejny svého druhu s názvem Oh Deer Bakery. Teď tu ale máme něco zcela jiného – cruffiny! Jak už název napovídá, jedná se o křížence muffinu a croissantu, a vy tuto dobrotu můžete ochutnat v řemeslné pekárně s názvem Zrno Zrnko.

A jak taková příprava cruffinu vypadá? Sladké pečivo se peče ve formě na muffiny, ale oproti běžnému litému těstu se při jeho výrobě používá těsto croissantové. Jakmile je cruffin upečený a vychladlý, plní se různými džemy, cukrářskými krémy nebo ochucenými tvarohy a poté se dozdobí. Tato pochoutka je přitom celkem nedávným vynálezem – poprvé ji vytvořili před 10 lety v australském Melbourne, následně byla zpopularizována v americkém San Franciscu.

V řemeslné pekárně Zrno Zrnko jsou cruffiny aktuálně k dostání ve dvou verzích: plněné pistáciovým krémem a ozdobené lyofilizovanými malinami a s višněmi a krémem z kvalitní hořké čokolády. A vám nezbývá nic jiného než je zajet ochutnat!

Kino tip: Quentin Tarantino oslaví 60. narozeniny v Aeru!

Kultovní režisér Quentin Tarantino slaví šedesáté narozeniny. A pražské kino Aero se při této příležitosti rozhodlo uspořádat menší oslavu. Dva průlomové tituly jeho kariéry budete moci vidět v pondělí 27. 3. od 18.00. Které to jsou? Prvním bude neprávem opomíjený projekt Čtyři pokoje, v němž můžeme spatřit třeba i zpěvačku Madonnu. Jako druhý film se pak bude promítat kultovní Pulp Fiction: Historky z podsvětí, který Tarantinovi vynesl nejen ceny, ale také status jednoho z nejznámějších režisérů současnosti. Lístek si můžete zakoupit na každý film zvlášť, ale určitě se vyplatí dát si oba – a to nejen finančně!

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Workshop: Britský inovátor a vizionář nechá své fanoušky nahlédnout pod pokličku

Jedna z nejvýraznějších osobností světové elektronické scény a zároveň doktor výpočetní biologie v jedné osobě, britský producent a audiovizuální umělec Max Cooper, je zvyklý ve své tvorbě spojovat různé světy. Hlásí se ke zvuku Jona Hopkinse, nostalgii Ólafura Arnaldse a Sigur Rós i k nekonečným ambientním pasážím Aphexe Twina. Přesto je ale jeho hudba naprosto osobitá. Tentokrát se v Meetfactory představí v tříhodinovém DJ setu, který provede posluchače všemi zákoutími Maxovy produkce. Součástí bude totiž i řada audiovizuálních workshopů, kde budou mít fanoušci možnost nahlédnout do zákulisí jeho hudební i vizuální tvorby. Kdy? 1. dubna od 21 hodin.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Doporučujeme

Načíst další články