Jaké zajímavé kulturní akce čekají Prahu tento týden?

Jaké zajímavé kulturní akce čekají Prahu tento týden? Zdroj: iStock.com, Weltraumgrafik → The Wind, Signal Festival 202

Týdenní přehled: Startuje Signal Festival, Praha ožije i indickými filmy

Jubilejní desátý ročník oblíbeného Signal Festivalu, malebný blešák ve skrytu jedné nuselské komunitní zahrady nebo třeba exkluzivní výstava dosud neviděných fotografií velkých českých osobností, umístěná v nádherných prostorách designové galerie Bohéma. Nový týden je tu a s ním i čerstvá nálož super kulturních akcí. Kterou si vyberete vy?

Co se řeší: Nová socha Davida Černého

David Černý patří k předním českým umělcům, jeho aktuální dílo ale vzbuzuje otázku, jestli už svůj talent nevyčerpal a nejede jen na výpary své reputace. Novou budovu v Karlíně totiž podpírá čtyřiadvacetimetrová socha nahé ženy vyrobená z leštěné oceli. Má představovat bohyni Lilith, její autor nicméně čelí kritice, že je socha sexistická a především nevkusná. „Chtěl bych se zeptat lidí, kteří platí desítky tisíc měsíčně za byty v tom domě – jak se vám bydlí?“ napsal jeden z diskutujících na Twitteru. Sám Černý pro Aktuálně řekl, že Lilith je symbol feminismu, takže nařčení ze sexismu považuje za nesmysl. Jak se skulptura líbí vám?

Svítí každá ulice: Je tady Signal Festival 2022!

Světýlka, lasery, projekce – magie. Signal Festival slaví 10 let a za tu dobu se stal nejen populární a etablovanou událostí, která pokaždé do ulic vyžene davy Pražanů. Akce oslavující digitální a kreativní kulturu už celou jednu dekádu propojuje umění, městský prostor a moderní technologie. Letošní ročník navíc bude tím umělecky nejrozsáhlejším. Signal tentokrát startujeve čtvrtek 13. října a potrvá do neděle 16. října. Detailní program najdete na webu festivalu. Doporučujeme investovat do koupě vstupenky Signal Plus. Stojí 290 korun a její držitelé získají vstup na 6 exkluzivních instalací v rámci galerijní zóny letošního ročníku. Jednotlivá umělecká díla můžete během 4 festivalových dní navštívit i opakovaně.

Poznejte velké tváře české historie: Bohéma připravila jedinečnou výstavu

V galerii Bohéma v MacNevenovském paláci v Praze bude od 10. října 2022 do 15. ledna 2023 k vidění výstava Neznámé portréty známých – Osobnosti mezi první republikou a totalitou. Výstava vznikla ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a jejím kurátorem je Jiří Pátek. Jedná se o šestnáct unikátních reprodukcí fotografií, z nichž některé byly digitalizovány teprve nedávno, a veřejnost je tak uvidí zcela poprvé. Výstava nabídne fotografie velkých osobností z období první republiky a totality, a tematicky tak dokonale ladí s filozofií oblíbené módní značky.

Respekt je budoucnost: Debata generace K

Že nevíte, co je generace K? To je konsenzuální generace, jejíž příslušníky nedefinuje datum narození, ale sdílené hodnoty, v jejichž středu stojí respekt – a to nejen k sexuálním partnerům, ale i ke kolegům, k dětem a jejich výchově a také k sobě samým. Diskuzní panel pořádaný organizací Konsent a rozebírající všechny možné formy respektu proběhne 12. října od 15 hodin v pražském klubu Swim. Debatovat budou například Kateřina Trávníčková, mentorka respektující výchovy, Karolína Puttová z organizace Mila, Ondřej Kaška z Politika nejen pro mladé, Klára Bělíčková z organizace Fridays for Future nebo hlavní tvář Konsentu Johanna Nejedlová a další. Moderovat bude Filip Titlbach.

Nuselské blešky: Ulovte si něco (staro)nového

Pravidelné setkání milovníků haraburdí a hledačů podkladů je tu, tentokrát v podzimní edici! Nuselské blešky v sobotu 15. října otevřou půvabné zákoutí komunitní zahrady v Mečislavově ulici a příchozím svoje zboží ke koupi, darování či výměně nabídne na 45 prodejců. Oblečení, knihy a hlavně stylové kousky do bytu – to všechno tu najdete a můžete tomu vdechnout nový život. Počasí se nemusíte bát: zahřejete se skvělým občerstvením, teplým nápojem nebo tvořivým workshopem.

Víc než jen Bollywood: Začíná Festival indického filmu 2022

Festival indického filmu je zase tady! Již devatenáctý ročník se bude konat od středy 12. do soboty 15. října 2022 v pražském kině Světozor. Organizátoři letos představí osm filmů z indických produkcí, které by vám na velkém plátně neměly utéct! Pro více informací o předprodeji vstupenek, promítaných filmech a zajímavostech ze světa indického filmu sledujte festival na sociálních sítích.

Doporučujeme

Načíst další články