Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia Zdroj: Zdroj: Alicja Kozak, Profimedia.cz, archiv Adidas

Týdenní přehled: Startuje queer festival Mezipatra, Adidas se loučí s Kanyem

Listopad je za dveřmi a místo podzimní šedi slibuje pestrou nabídku kulturních akcí i témat k diskuzi. Na konferenci Nouvelle Prague se dozvíte novinky z aktuálního hudebního dění, v klášteře Gabriel Loci na vás čeká party roku a v kinech zkouknete snímky z 23. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra. Vše pak můžete završit konverzací nad vínem nebo pivem o aktuálním sporu mezi značkou Adidas a Kanyem Westem, který hýbe módním světem.

Co se řeší: Adidas ukončil spolupráci s Kanyem Westem

Začalo to kontroverzními triky s nápisem White Lives Matter, které Kanye West před pár týdny představil na své přehlídce v Paříži. Rasisticky motivované heslo, které se stalo symbolem nenávisti vůči hnutí Black Lives Matter, otřáslo veřejností. Mnohé módní značky a fashion novináři zprvu před kauzou zavírali oči, nezůstali u toho ale dlouho. Rapper totiž kontroverze okolo své osobnosti umocnil ještě řadou antisemitských výroků, které například inspirovaly neonacisty v Los Angeles k vyvěšení transparentů s nápisem „Kanye říká o Židech pravdu!“

Bude rapper konečně potrestán? Rozvážou s ním značky Balenciaga a Adidas, s nimiž je dlouhodobě spjat, spolupráci? Chvíli se zdálo, že odpověď na tyto dotazy bude zamítavá a Kanye opět unikne spravedlnosti stejně, jako tomu bylo při jeho předešlých eskapádách.

První nakonec zareagovala Balenciaga, která ještě donedávna značnou část své veřejné image stavěla právě na Westově osobnosti. Reakce Adidasu byla ovšem mnohem váhavější, za což si německý sportovní gigant vysloužil vlnu kritiky. Kanye této laxnosti využil v podcastu Dark Champs, kde se 16. října všem svým kritikům vysmál: „Mohu říkat antisemitské věci a Adidas mě za to nemůže vyhodit. Tak co?“

Jenže se mýlil – Adidas s Westem na konci října ukončil veškerou spolupráci, a to s okamžitou platností. Výroba všech produktů Westova brandu Yeezy byla ihned ukončena a Adidas též zastaví veškeré platby jeho společnosti Ye. Od rappera se souběžně s Adidasem distancoval také americký Vogue v čele s Annou Wintour. Skončí po všech problémech a kontroverzích Kanye v propadlišti dějin? Mnozí tvrdí, že už je načase.

23. ročník queer filmového festivalu Mezipatra

Prolomit ledy, vystoupit z komfortní zóny a jít vstříc odvaze, která je nutná pro překonání vlastního stínu. Tak zní heslo 23. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra, který proběhne od 3. do 10. listopadu v Praze a o den později se přesune na celý týden do Brna. Festival láká diváky na 71 snímků z celého světa. Mezi nejočekávanější patří izraelské sociální drama Slušný občan, francouzský surreálný hit z Cannes Pět ďáblů a blok krátkých filmů Ukraine Is Queer. Slavnostní zahájení proběhne v kině Lucerna. Na projekce budete moci v Praze zajít také do kina Světozor, Kina Pilotů a Edison Filmhubu. Brněnským domovem festivalu se následně stane kino Art, Scala, No Art a ArtBar Druhý pád.

Dia de Los Muertos v Pražské tržnici

Milujete dojemný film Coco, mexickou kuchyni a na Halloween vyrážíte většinou s pomalovaným obličejem ve stylu svátku Dia de Los Muertos? Vydejte se tedy 2. listopadu do haly 13 v Pražské tržnici, kde se od 16 hodin uskuteční oslava tohoto slavného jihoamerického svátku. Do půl osmé večer poběží program pro rodiny s dětmi, který se následně přemění v party pod taktovkou nejznámější mexické kapely v Česku Mariachi Azteca de Praga, glam-hiphopového mexického uskupení Lozt Mezcal a DJ Baltazara a DJ Gadja. Chybět samozřejmě nebude ani pestrá food zóna plná mexických a argentinských specialit.

TEDxPragueWomen je „vzhůru nohama“

Co všechno nám může život obrátit naruby? Co takové situace přinášejí? Jak je přežít a využít? Již posedmé se akce TEDxPragueWomen připojí ke světové konferenci TEDWomen a po tříleté pauze uvede 4. listopadu v prostorách centrály ČSOB ročník nazvaný Vzhůru nohama. Představí se na něm osm řečnic, které přiblíží své životní příběhy a nabídnou odpovědi na to, jak se popasovat s velkými změnami a krizemi. Mezi speakery nebude chybět třeba spisovatelka Radka Denemarková nebo Klára Kolouchová, která jako první Češka zdolala tři nejvyšší hory světa.

Gabriel Loci ožije technem

Techno není jen hudba, ale také komunita a životní styl. Jedinečný klášterní komplex Gabriel Loci tyčící se nad pražským Smíchovem jím ožije v pátek 4. listopadu od 21 hodin. V rámci akce s názvem Sound se zde na třech stagích představí hned několik typů techno hudby, z nichž každá bude mít vlastní světelnou instalaci. Pokud chcete zažít neopakovatelnou party v osobitých prostorách historického lustrového sálu nebo pitevny, víte, kde zahájit víkend. Akce je sice vyprodaná, ale přímo na místě bude k dispozici dalších 500 lístků.

Nouvelle Prague: Místo, kde se spojí hudební odborníci s veřejností

Hudební festival nejsou jen prašná letní pole, kde si vychutnáváte koncerty s vychlazeným pivem v ruce. Akce Nouvelle Prague je toho důkazem. Od roku 2013 propojuje showcase festival s odbornou konferencí, kde se řeší aktuální kulturní témata spojená s hudební produkcí i vycházející talenti české i zahraniční scény. Akce tentokrát proběhne od 4. do 5. listopadu v areálu Výstaviště Praha a její součástí budou i praktické workshopy. V rámci showcase festivalu zahrají kapely .themayrevolution, Cold Cold Nights, We Are Domi nebo Donnie Darko.