Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Pálení čarodějnic je letos passé, oslavte svátky jara jinak!

Blíží se 30. duben, den, který je pro mnoho lidí spojen s pálením čarodějnic. Tato tradice má ovšem dlouhou historii spjatou s perzekucí a diskriminací žen, které byly obviňovány z čarodějnictví a odváděny na hranici. Dnes se naštěstí na tento den pohlíží primárně jako na svátek jara, kdy se oslavami plnými pití a jídla loučíme se zimou a vítáme teplé dny. Na událost ale se můžeme podívat také jako na příležitost k posílení komunity a vztahů mezi ženami, a proto přinášíme tipy, kde můžete společně s kamarádkami, maminkami, sestrami či babičkami oslavovat své (magické) napojení. Je jen na vás, zda zvolíte společné kino, výstavy nebo návštěvu benefičního sekáče!

Aktuálně: Přivítejte oficiálně jaro novým šatníkem a pomozte potřebným

Je jaro a s ním se otevírají zahrádky oblíbených podniků, mezi nimiž nechybí velkorysý a multifunkční prostor Kasáren Karlín. Ty zahajují sezonu sedmým ročníkem benefičního sekáče pro Food Not Bombs & Jako doma. Na místě najdete módní a jedinečné kousky, a to za cenu, kterou jste ochotni zaplatit vy. Celý výtěžek však půjde na pomoc lidem bez domova. Zapojit se můžete nejen koupí oblečení, ale i tím, že donesete k prodeji kousky z vlastního šatníku. Ideální pro jarní provětrání skříní a zároveň nákup něčeho, co vám bude dělat v nové sezoně radost! Kdy a kde? 30. dubna od 14.00 v Kasárnách Karlín.

Výlet za uměním: Výstava Tři Lamři představí rodinná díla tří výtvarníků

V Městském muzeu a galerii ve Svitavách se už od 16. dubna koná výstava tří významných českých výtvarníků – Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana. Na této výstavě se návštěvníci seznámí s jejich malbami a odlišnými přístupy k nim. Aleš Lamr je jedním z nejznámějších malířů české výtvarné scény, Hanuš je uznávaným šperkařem, který mimo jiné navrhl brož pro první dámu Evu Pavlovou, a Jan rozvíjí svůj osobitý a nezaměnitelný malířský rukopis. Výstava potrvá do 28. května.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Kino tip: Zažijte Kafe a cigára na filmovém plátně

Kultovní film Kafe a cigára je jedním z nejznámějších filmů režiséra Jima Jarmushe. Obsahuje 11 černobílých minipříběhů, které Jarmusch natáčel už od roku 1986, aby v roce 2003 uvedl celovečerní film pojednávající nejen o pokuřování cigaret a pití kávy. Zábavné epizody těží z lenivé kavárenské atmosféry a brilantně napsaných dialogů se zálibou v bizarnosti. Vidět v nich můžete i pro film ne tolik typické osobnosti, například Toma Waitse nebo Iggyho Popa. Kdy a kde? Ve středu 26. dubna od 19.00 v Kunsthalle Praha.

Hudební tip: Znáte kapelu Orient a Dmitrievnu? Měli byste!

Nechte se nalákat na koncertní sérii s názvem Pulz, která se odehraje v Paláci Akropolis. Kombinace techno-popu, prog rocku a experimentální elektroniky je přesně to, co s příchodem jara potřebujete! Za sérií stojí kapela Orient a ukrajinsko-česká hudebnice Dmitrievna. Ta loni na své debutové desce Parazit demonstrovala právě to, jak může techno-pop vyznít v rámci tuzemské scény. Kapela Orient je pak největším hudebním tajemstvím u nás a můžeme slíbit, že vás překvapí na první poslech. Po koncertě je pro vás připravena afterparty. Kdy a kde? V úterý 25. 4. ve 21.00 v Akropolis Underground.

Art tip: Výstava Dragon fruit v Kampusu Hybernská

Seznámili se při studiích na pražské Akademii výtvarného umění a spojuje je figurální malba či společná cesta do vzdálené Asie. Markéta Kolářová, Jan Heres a Laura Limbourg uvedou společnou výstavu vernisáží v pátek 28. 4. v 18.00 v HYB4 Galerii. Název výstavy – Dračí ovoce – představuje nejen onu asijskou fúzi a zážitky spojené s cestou, ale i symboliku toho, že se jedná o plod velmi přizpůsobivého kaktusu, který umí růst jako nezmar, což je příměr, se kterým se mladá generace Y-Z umí rozhodně ztotožnit. Výstava potrvá do 20. května.

Doporučujeme

Načíst další články