Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia Zdroj: Instagram @harrystyles, Profimedia.cz

Týdenní přehled: Nobody a Jordan Haj si dali pusu, Harry Styles zazpívá Praze

Koncert Harryho Stylese, ozvěny MFF Karlovy Vary v pražských a brněnských kinech, přehlídka pouličního divadla nebo atmosféra pravé Francie na Kampě. Přinášíme pravidelný přehled kulturních tipů a událostí, které byste tento týden neměli minout.

Co se řeší: NobodyListen a Jordan Haj se políbili pro Esquire Studio. Krok dobrým směrem, nebo queerbaiting?

Minulý týden zahýbala českým Instagramem i stránkami tuzemských bulvárů minikauza spojená s fotografií Benedikta Renče, která zachycuje polibek hudebníků Jordana Haje a Jakuba Stracha známého pod pseudonymem NobodyListen. Fotka (stejně jako video, které je adaptací známé výtahové scény z filmu Drive) vznikla během festivalu v Karlových Varech pro Esquire Studio, a i když v první vlně sklidila obdivné reakce, v té druhé začali někteří poukazovat na její problematičnost.

Některé komentáře pod příspěvkem označily fotku i video za queerbaiting. To je marketingová technika, při níž firma nebo značka v propagační kampani využije iluzi romantického vztahu mezi osobami stejného pohlaví, aby přilákala pozornost queer publika/zákazníků. „Ze strany kluků tam byl asi dobrý záměr – doufám – ale přesně takovéto věci LGBTQ+ komunitě ve výsledku nejvíc škodí,“ napsala jedna z komentujících.

V reakci na rozporuplné reakce se po zveřejnění fotografie vyjádřili i oba umělci. „Že podporujeme LGBTQ+ komunitu a její důsledné zrovnoprávnění? O tom se snad ani nemusíme bavit. Že někoho zranil kontext, ve kterým se náš polibek bez našeho vědomí ocitnul? To nás oba mrzí. A jestli litujeme akce ve výtahu, jejímž primárním záměrem byla citace scény z našeho oblíbeného filmu? Nelitujeme. Nelitujeme ani umění, ani projevu lásky,“ napsal na Instagram Haj. Strach se v prohlášení omluvil za nedostatečnou znalost pojmů a uznal, že se fotka měla na světlo světa dostat v rámci širšího osvětového kontextu, aby byl záměr podpořit LGBTQ+ komunitu zjevnější.

Reminder: Harry Styles v O2 areně

Po pandemických odkladech se Harry Styles konečně dostane do Prahy. V pátek 15. července zazpívá v O2 areně, a i když je beznadějně vyprodáno, třeba se vám ještě nějak podaří sehnat lístky. Anebo aspoň můžete vyhlížet, jestli jednu z nejsledovanějších celebrit současnosti někde nepotkáte!

Ozvěny filmového festivalu: Šary Vary 2022

Jako každý rok i letos proběhnou v Praze a Brně oficiální ozvěny MFF Karlovy Vary. Pokud jste tedy na festivalu nebyli nebo nestihli něco z programu, od 11. do 17. července budete mít možnost festivalové pecky vidět – tradičně v kinech Světozor, Aero a Přítomnost v Praze a v brněnském Univerzitním kině Scala. Konkrétní přehled promítaných filmů a detailní program hledejte na webových stránkách jednotlivých kin.

TIP NA VIDEO: Ve Varech jsme se ptali celebrit, co si myslí o zrušení Roe vs. Wade nebo manželství pro všechny

Video placeholde

Vernisáž Laboratoře budoucnosti: Když se český design potká s udržitelností

Baví vás autorský český design a zároveň vás zajímá udržitelnost? Laboratoř budoucnosti je nový projekt, který spojuje obě tato témata. Jeho zahájení proběhne souběžně s vernisáží výstavy ECO? Český design směrem k udržitelnosti pod vedením kurátorky Veroniky Pařízkové, a to v pondělí 11. července od 20 hodin na Mariánském náměstí v Praze. Pokud nestíháte, v úterý 12. července od 17 hodin proběhne volně přístupná komentovaná prohlídka.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia | Zdroj: Facebook Laboratoř budoucnosti

Za dveřmi – Pražský festival pouličního divadla

Divadlo na čerstvém vzduchu? Může být! 14. ročník Pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi proběhne od 13. do 19. července v areálu holešovického Výstaviště a na vybraných místech v centru města. Jejich přehled, stejně jako program představení, najdete na webových stránkách festivalu. Vstup na představení je zdarma.

Tradiční Francouzský trh na Kampě

Láká vás atmosféra sladké Francie, ale na dovolenou se tam nechystáte? Ani nemusíte! Na pražskou Kampu se totiž vrací již tradiční Francouzský trh. Čekají vás stánky plné francouzských specialit od mořských plodů, sýrů a sušených salámů až po výběrová vína nebo třeba levandulovou limonádu. K tomu je přichystán hudební program a zábavu si užijí také děti. Akce bude probíhat od 12. do 17. července každý den od 10 do 22 hodin.

Workshop s Balancem: Cesta do imaginace

Balanc je úspěšný pořad Radia Wave o seberozvoji, prospěšném životním stylu a důležitosti dobrých mezilidských vztahů. Pokud ho neznáte, doporučujeme to dohnat – a pokud ano, máme pro vás pozvánku na workshop! Na ten ale samozřejmě můžete vyrazit i bez znalosti Balancu. Stačí mít zájem o to pochopit, co nám naše sny, představy a fantazie mohou říct o nás samých. Workshop proběhne v pátek 14. července od 17 do 19 hodin v Atriu Žižkov pod vedením psychoterapeuta a lektora Mgr. Jana Jakuba Zlámaného, Ph.D. Vstup je zdarma, s sebou si vezměte deku a jógovou podložku.