Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Jacquemus chystá přehlídku, startuje karlovarský festival

Zkouškové je u konce, školákům brzy začnou prázdniny, a řada z nás se tak chystá na první pořádné letní dovolené. Co čeká na ty, kdo na přelomu června a července zůstanou v České republice a nic zvláštního si neplánují? Například Student Fest nebo dvě finální epizody Stranger Things na Netflixu. A samozřejmě také start 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Co se řeší: Americký Nejvyšší soud zrušil precedent Roe vs. Wade

Na začátku května na veřejnost unikla zpráva, že se Nejvyšší soud USA chystá zvrátitprecedent rozsudků v případech Roe vs. Wade (1973) a Casey v. Planned Parenthood (1992), které americkým ženám zajišťovaly federální garanci práva na podstoupení interrupce. V pátek rozhodnutí soudu vešlo v oficiální platnost. Neznamená to sice, že budou potraty v USA automaticky nelegální, ale legislativu s nimi spojenou si nyní budou jednotlivé státy určovat samy. Podle BBC zhruba polovina států interrupce zakáže nebo výrazně omezí: okamžitě po rozhodnutí Nejvyššího soudu se začaly uzavírat potratové kliniky v různých koutech USA. V Missouri vešel v platnost zákon povolující potrat pouze v případě život ohrožujících zdravotních komplikací. V Texasu už od loňského roku platí zákaz interrupcí po 6. týdnu těhotenství (v němž řada žen ještě ani neví, že je těhotná) bez výjimek pro případy znásilnění a incestu a do 30 dnů by zde měl začít platit ještě přísnější zákon zakazující potraty úplně.

Rozhodnutí vyvolalo bouřlivé reakce po celém světě, přímo v USA se aktivně protestuje. Ti, kdo jsou pro, se nejčastěji ohánějí právem nenarozených dětí na život od momentu početí. Ve své rétorice ale nezohledňují celou řadu dalších faktorů. Kromě toho nejzjevnějšího, a sice že skupina starých mužů nemá právo rozhodovat o tělech a životech milionů žen, například opomíjejí fakt, že zákony zakazující interrupce nepovedou k menšímu počtu potratů, jen k většímu počtu rizikových zákroků prováděných nelegálně a v nevyhovujících podmínkách. Ženy v dobré finanční situaci budou moci odcestovat do států s povolenými interrupcemi, Američanky z chudých poměrů nebo třeba těhotné teenagerky ale tuto možnost mít nebudou.

V USA není všeobecně dostupná zdravotní péče, dosažitelná a solidní sociální péče ani kvalitní systém dětské péče. Děti, které jejich matky neplánovaly mít třeba i proto, že si nemohou dovolit je uživit, budou vyrůstat v domovech bez peněz, bez přístupu ke vzdělání, zato plných frustrace. Zvýší se počet dětí v dětských domovech. Ženám se zamlklými těhotenstvími nebo těm, které prodělají samovolný potrat, bude pro absenci adekvátní lékařské péče hrozit mnohem větší zdravotní riziko. Potratové kliniky v USA, které nyní zavírají dveře, mimochodem zajišťovaly také hormonální terapii pro trans osoby. Hodí se připomenout i stanovisko jednoho ze soudců Nejvyššího soudu Clerence Thomase, který na základě aktuálního rozhodnutí vyzval k přezkoumání rozsudků, jež Američanům zajišťují právo na užívání antikoncepce nebo třeba na stejnopohlavní svazky. Středověk neskončil – středověk trvá. V USA.

Co se řeší: V Česku vznikla aplikace pro vyjádření souhlasu se sexem

Nová česká aplikace XPass má pomoci vytvářet bezpečné sexuální prostředí. Jejím prostřednictvím mohou lidé vyjádřit souhlas se sexem, ale třeba i specifikovat, jaké praktiky v rámci styku jsou pro ně ok. Má tak coby důkaz (ať už pro jednu, nebo pro druhou stranu) napomáhat i v situaci, kdy dojde na obvinění ze znásilnění. Pověstný šovinistický argument To si jako před sexem mám nechat vyplnit dotazník?, který se často objevuje v diskuzi o konsentu a sexualizovaném násilí, tak dostává nepříjemně reálné obrysy.

Konsent není otázkou vyplňování dotazníků ani klikání v aplikaci. Je o vzájemné komunikaci, schopnosti vnímat přání druhého a chápání toho, jaké chování v intimních hrátkách pro něj je a není ok. Vývojáři aplikace se ohánějí tím, že cílí především na mladší generaci, která je zvyklá všechno včetně vztahů navazovat a provozovat digitálně. Nepočítají ale například s poměrně zásadní proměnnou: že konsent se v průběhu milostného aktu může z ano změnit na ne. Appku zkritizovala i organizace Konsent v čele s jeho hlavní tváří Johannou Nejedlovou.

Reminder: Stranger Things 4 vol. 2

Fanoušci vědí, běžní diváci by mohli zapomenout, proto připomínáme: 1. července se po menší pauze na Netflix vrací Stranger Things 4 s posledními dvěma epizodami čtvrté řady. Osmý díl má 85 minut, závěrečný devátý potom celých 150 minut. O zábavu na jednu noc nebo odpoledne tedy bude postaráno. Jak se zatím samostatně ubíhající dějové linky nakonec propojí? Kdo a jak porazí Vecnu? Jakou roli v příběhu ještě sehrají Rusové? Opustí Nancy Jonathana, aby se vrátila ke Stevovi? Odhodlá se Robin pozvat na rande spoluhráčku ze školní kapely? A co se, proboha, stane s Eddiem? Samé otázky… Odpovědi na ně ale dostaneme již brzy!

Solitér Jacquemus chystá přehlídku k nové kolekci

Francouzský návrhář Simon Porte Jacquemus chystá – jako vždy sólo a mimo světové fashion weeky – přehlídku nové kolekce. A protože u něj je vždycky na co koukat, i tahle bude určitě stát za to. Prezentace kolekce Le Papier se bude konat 27. června a její součástí budou i modely z nedávné kolaborace Jacquemuse se značkou Nike. Návrhář, pro něhož jsou velkou inspirací ženy v jeho rodině a jenž je hrdý na své kořeny, si za místo konání své fashion show vybral město Arles na jihovýchodě Francie. Leží 25 kilometrů od mořského pobřeží a zároveň přiléhá k národnímu parku Camargue, který proslul růžovými plameňáky a divokými bílými koňmi. Kousky z La Papier budou k dostání on-line bezprostředně po skončení přehlídky.

Student Fest: Pražská noc plná hudby

14 hodin, 4 kluby, jeden skate park, nespočet interpretů – to je Hudební noc 2022 a taky recept na solidní večírek. Student Fest je pražský festival, který sdružuje mladé tvůrce a dává jim možnost prezentovat svou tvorbu vedle už profláklých profesionálů. Zakončením týdenního doprovodného programu, plného přednášek i workshopů a zahrnujícího také vernisáž, studentský blešák, skate contest nebo třeba promítání filmu Rafťáci, je právě Hudební noc.

Akce začíná ve čtvrtek 30. června ve 14 hodin a bude končit v pátek 1. července ve 4 ráno. Bude probíhat na několika místech zároveň (v Mystic Skateparku, ve Fuchsu, v Bike Jesus a ve VILE Štvanice) za jednotné vstupné. Kompletní program událostí spojených s letošním ročníkem najdete na Facebooku Student Festu.

Začíná Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

V pátek 1. července začíná 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Největší kulturně-společenská akce roku potrvá až do 9. července a ze zahraničních hvězd letos pohostí Geoffreyho Rushe a Benicia Del Tora. Pokud se na KVIFF chystáte, všechny důležité informace přehledně najdete tady. Tápete, na které filmy z programu zajít? Několik tipů jsme vybraly zde. A nebojte – i redakce Ženy.cz do Varů vyrazí, takže se můžete těšit na spoustu aktuálního materiálu. Sledujte nás na Instagramu.

TIP NA VIDEO: Poznejte historii hotelu Thermal

Video placeholde