Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Emocemi nabitý dokument i orchestr slibují kulturní zážitek a husí kůži

Tento týden nebude o kulturní dění nouze. Těšit se můžete na filmový festival o problematice lidských práv Jeden svět, který také uvede dlouho očekávaný dokument o vraždě slovenského novináře. Během týdne si pak můžete poslechnout laskavý podcast a o víkendu nakoupit designový vintage nábytek. To vše pak zakončíte dechberoucím koncertem a neděli si můžete nechat volnou.

Doporučujeme: Podcast Láska mapuje, jak se lidé zamilovávají i opouštějí

Podcastová série s příznačným názvem Láska mapuje v rámci reálných příběhů to, jak se lidé zamilovávali, seznamovali i opouštěli. Dozvíte se také, jak vypadaly prožité lásky napříč různými generacemi, o což se s vámi podělí pamětníci i mladí dospělí.

„Vytvořit tento podcast jsem se rozhodla, protože jsem již od dětství měla ráda příběhy o seznamování a láskách. Vždy mě bavilo od mé babičky poslouchat, jak se seznámila s mým dědečkem a od mé maminky, jak se potkala s mým otcem. Chtěla jsem toto přenést i do podcastu Láska,“ říká autorka projektu Iveta Nebesařová a dodává: „Každý z nás máme v sobě nějaký příběh lásky – od partnerské, mateřské až po sebelásku. Na příbězích 'obyčejných' lidí jsem chtěla ukázat různé podoby lásky či seznamování. A možná dát třeba i naději tomu, kdo má pocit, že láska se mu vyhýbá. Protože ta může přijít v každém věku a v různých formách. Zároveň bych chtěla ukázat i různé podoby lásky napříč generacemi a sexuálními preferencemi.“

Balet: Příběh o Popelce se vrací do Národního divadla

Je tomu už skoro deset let, kdy byla uvedena originální verze baletu Popelka od Jeana-Christopha Maillota. Prkna Národního divadla tak čeká návrat velkého díla, které je charakteristické vytříbeným neoklasickým stylem a výrazným propojením tance s výtvarnou složkou. Hudební doprovod zde budou plnit strhující díla Sergeje Prokofjeva.

Umělecký šéf Baletu Národního divadla Filip Barankiewicz premiéru komentuje: „Jean-Christophe Maillot, šéf Les Ballets de Monte-Carlo, patří mezi baletními choreografy ke světové špičce. Obdivuji na něm, že tanec vnímá jako dialog, v němž jsou ve vzájemné symbióze klasická technika na špičkách a moderní až avantgardní ztvárnění. Tato tvůrčí pestrost spolu s vysokou uměleckou kvalitou jsou zárukou nevšední podívané, a tak Maillotova díla zařazují na svůj repertoár významné světové baletní soubory.“

Kinotip: Česká premiéra filmu Kuciak: Vražda novináře

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět uvede alarmující dokument Kuciak: Vražda novináře. Oceňované mezinárodní dílo dostane k divákům dosud neznámé informace a materiály zasazené do kontextu tehdejšího vyšetřování i dramatických událostí spojených se smrtí novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Film natočil oceňovaný režisér Matt Sarnecki a vypráví pomocí něj příběh oligarchů, zkorumpovaných soudců, podnikatelů, prohnilé policie a politiků. Čeští diváci jej mohou vidět už ve čtvrtek 23. března v Kině Lucerna.

Home dekor: Víkendový Eterle Vintage Market se ponese v duchu jara

E-shop a půjčovna vintage nábytku a dekoru Eterle pořádá velikonoční market. V bývalém únětickém kravíně si budete moct kromě nakupování užít také zahradu s posezením a občerstvením. Pokud tedy do domácnosti sháníte nějaký vintage kousek s historií a duší, zapište si do diáře pátek 24. a sobotu 25. března.

Na místě najdete nábytek od známých designérů, jako je Jindřich Halabala, Miroslav Navrátil nebo Thonet, dobový porcelán a sklo z nejstarší porcelánky v Čechách Haas & Czjzek nebo bytové doplňky z Kamenického Šenova či NAPAKO.

Hudební tip: Police Symphony Orchestra

Mladý orchestr z názvem Police Symphony Orchestra přijíždí z Police nad Metují do Prahy! Pokud tohle orchestrální seskupení neznáte, chybu můžete napravit už v sobotu 25. března v 19.30 v Kongresovém centru Praha. Šedesát hudebníků, padesát sborových zpěváků a také sólisté předvedou repertoár plný filmové hudby, popu, rocku i swingu v symfonických úpravách. Husí kůže a slzy jsou běžnou součástí návštěvy.

Art tip: Projekt s uměleckými tisky 100ks se rozšiřuje o sekci nabízející originály

Projekt 100ks, který dával k prodeji kurátorský výběr uměleckých tisků od současných českých umělců, má za sebou prvních tisíc prodaných plakátů. Cílem bylo nabídnout umělecká díla současných umělců v dostupné formě a umožnit tak každému vlastnit dílo od českého výtvarníka.

U příležitosti první prodané tisícovky děl spouští novou sekci nabízející pouze originály – což odráží poptávku zákazníků. V té se aktuálně nachází 22 děl současných českých umělců a umělkyň. Část z nabízených obrazů je opět přístupná také ve formě uměleckého tisku, více než polovina je ale k dostání pouze jako originální dílo.

Doporučujeme

Načíst další články