Tajemství skandinávského stylu: Co činí z Dánek nejlépe oblečené ženy světa?

23. října 2017 • 06:00
Skandinávský styl na kodaňském fashion weeku • Foto: Profimedia.cz

Dlouho to byly Francouzky, které si držely status nejstylovějších žen světa. Teď se to však mění a na trůn usedají Skandinávky. Konkrétně Dánky. Jejich šatník je oproti všeobecnému očekávání tak eklektický, že by se za něj nemusela stydět ani Patricia Field, a barevnější než fasáda domků v kodaňském přístavu Nyhavn. Přesto z něj čiší lehkost a čím víc ho studujete, tím víc mu podléháte. Podobně jako jsou Dánové považováni za nejšťastnější národ, vyzařuje styl Dánek nesmírně pozitivní energii. Je to jen jimi, anebo i tím oblečením?

Co by si na sebe Skandinávka nikdy neoblékla? To je těžká otázka...,“ uvažuje nad dotazem módního magazínu Who What Wear asi nejznámější dánská It Girl Pernille Teisbaek. „Skandinávka by asi nikdy nevyšla v květinovém vzoru od hlavy až k patě. Snažila by se to rozbít aspoň jedním minimalistickým nebo ležérním kouskem.“

Pernille Teisbaek, jedna z nejznámějších dánských módních ikon Pernille Teisbaek, jedna z nejznámějších dánských módních ikon Autor: Profimedia.cz

Podobných otázek se poslední dobou v módním diskurzu objevuje víc. Co je tajemstvím stylu Dánek? Co nesmí chybět v šatníku stylových Švédek? Liší se nějak jejich styl? Zdá se, že ženy žijící ve skandinávských metropolích v posledních pár letech disponují podobně neuchopitelným "know-how", jak se oblékat, žít zajímavý život a vypadat v každé situaci nenuceně jako Francouzky.

Hlavně žádný outdoor!

Nedávno jsem byla v Kodani a mohu potvrdit. Dánky v kabátech a trenčkotech, s kabelkou Chanel nebo Gucci zavěšenou křížem, aby mohly držet řidítka a svištět městem na svém retro kole. K tomu tenisky a nezřídka i boty na podpatku, kostkované kalhoty nebo květovaná sukně, matná černá cyklistická helma a na kole drátěný či proutěný košík. Žádný outdoor a žádný strach, že si zničí boty nebo kabelku za desetitisíce dánských korun. A hlavně žádná křeč, což platí i v jejich přístupu k módě.

Karoline Dall Karoline Dall Autor: Instagram @karodall

Mimochodem, styl Dánek a Švédek se skutečně liší. „Ve Švédsku stále vládnou čisté a minimalistické siluety, zatímco Dánky si víc hrají s barvami a vzory,“ vysvětluje švédská blogerka Linda Tol. Zatímco před pár lety, kdy byla obecně móda posedlá minimalismem, byly na výsluní spíše Švédky, teď se pozornost módního světa obrací do Kodaně, která je (obzvlášť v době konání fashion weeku) nesmírně pestrá a inspirativní.

Instagramy stylových Dánek vás přesvědčí, že skandinávský styl dávno není o minimalismu.

Za všechno může Ganni

A nejde pouze o inspiraci pro pár módních nadšenců. Vliv Kodaně jako módní metropole je znát i v aktuální nabídce módních řetězců nebo trendů, které kopírujeme z instagramu. Důvodů je několik. Nemalý podíl má zmíněný instagram, který vznikl v době, kdy byla minimalistická móda na vrcholu a rychle se jí přesytil. Barvy, odvážnější kombinace, mixování vzorů i stylů... To teď ve street stylu a potažmo na instagramu, který je jeho platformou, letí. 

Jeanette Madsen Jeanette Madsen Autor: Instagram @_jeanettemadsen_

Současně v Kodani v roce 2009 vznikla módní značka, která je nyní miláčkem všech. „Všichni nosí Ganni,“ napsal v únoru Vogue. „Ganni je všechno, co chci teď nosit,“ přitakával magazín Man Repeller. Rodinná značka přináší cool barvité kolekce plné vzorů, viktoriánských i sportovních prvků, umně zakomponovaných trendů, ale také vlastních nápadů. Je tak spjatá se stylem Dánek, že kdybyste ho chtěla definovat jedním slovem, bylo by nejpřiléhavější říct zkrátka: Ganni. 

„Ganni miluju pro jejich ležérní ženskost a to, jak decentně vnáší extravaganci do nositelné konfekce,“ napsala nám Slovenka Zuzka Jánošová, street style fotografka a blogerka žijící v Kodani a píšící blog Sju Loves (@sjuloves). A zodpověděla nám i další otázky:

Zuz Jánošová aka Sju Loves Zuz Jánošová aka Sju Loves Autor: Instagram @sjuloves

V čem ještě tkví tajemství stylu Dánek?

„Kouzlo Dánek podle mě spočívá v tom, s jakou lehkostí dokážou kombinovat styly a cítit se přitom za všech okolností pohodlně. Zdejší holky nikdy nejsou prvoplánově sexy a jejich styling poutá pozornost hlavně svou rozmanitostí. High-end s high-street a k tomu něco vintage. Romantické šaty šmrncnuté sportovním "twistem" v podobě oblíbeného dánského Wood Wood. Pro někoho módní faux-pas, pro mě jsou tenisky s květovanými šaty a huňatým svetrem běžnou dánskou uniformou pro všední dny. Důležité ale je, aby bylo vše vyrobeno z kvalitních materiálů a plnilo to svou funkci.“ 

Zuz Jánošová aka Sju Loves Zuz Jánošová aka Sju Loves Autor: Instagram @sjuloves

Jaké stylové Dánky stojí za to sledovat na sociálních sítích?

„Osobně ráda sleduju Instagramy Dánek, které se nebojí. Catherine z @rockpaperdresses anebo Emili @emilisindlev vás přesvědčí, že skandinávský styl dávno není o minimalismu.

Cathrine Widunok Wichmand Cathrine Widunok Wichmand Autor: Instagram @rockpaperdresses
Emili Sindlev Emili Sindlev Autor: Instagram @emilisindlev

Baví vás styl Dánek? Více street style inspirace naleznete ve fotogalerii.

Fotogalerie 35 fotografií
Skandinávský styl na kodaňském fashion weeku
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy