Umělkyně, která vyšívá neuvěřitelná díla i na oděv.

Umělkyně, která vyšívá neuvěřitelná díla i na oděv. Zdroj: @LISA_SMIRNOVA

Taylor Swift. Vyšívání je hereččin velký koníček
Ingrid Bergman. Vyšíváním a pletením si krátila čas v pauzách během natáčení.
Kirsten Dunst je velkou fanynkou výšivek. Obléká se do nich na řadu společenských akcí.
I Davida Beckhama nachytali jak vyšívá titěrný vzor na panenku své dcery Harper.
Minimalismus podle názvu i výsledku.
23
Fotogalerie

Módu ovládlo vyšívání. Máte svůj vyšívaný kousek?

Z hobby, které dřív příslušelo především ženám v penzi, se stal módní hit. Celebrity vyšívají, kurzy vyšívání jsou zcela plné. Už máte také svůj ručně vyšitý kousek?

Před deseti lety jsem od kamarádky dostala džínovou vestu. Zepředu dobrý, ovšem zadní díl mě překvapil. Po celé délce na ní byla barevná, křížkovým stehem vyšitá kytara. Nebo ukulele, nevím. Dalo jí to spoustu práce, to jsem musela ocenit, ovšem mezi lidi jsem se ve vestě neodvážila a na country bály nechodím. Zůstala někde na dně skříně. Tehdy jsem vizionářský počin své kamarádky nedokázala patřičně ocenit, přitom dnes by její um patřil mezi obdivovaná dílka na Instagramu.

Taylor Swift. Vyšívání je hereččin velký koníček
Taylor Swift. Vyšívání je hereččin velký koníček | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 2 / 5

IKONY INSTAGRAMU: KÁVA A VYŠÍVÁNÍ

Mezi všemožnými lifestylovými tématy, která hýbou sociálními sítěmi, se čím dál častěji objevují posty s rukodělnými výrobky a módními doplňky ozvláštněnými originální výšivkou. Jehly a barevné bavlnky tak dnes mají své nové místo v domácnostech všech, kteří chtějí být trendy. S důrazem na individualitu a originalitu souvisí i potřeba lidí vytvořit něco svého, vlastníma rukama. A vyšívání může být i jedním ze způsobů, jak zapomenout na stres z kancelářské práce a zakusit něco, čemu se říká „flow“. Tedy pocit spontánní radosti, který vzniká především při rukodělné činnosti. Proces vyšívání vyžaduje stoprocentní pozornost. Musíte se soustředit na pravidelný pohyb jehly a v tu chvíli všechny další ruchy mizí. Pokud tedy hledáte praktickou formu meditace, je malování bavlnkou a jehlou ideální způsob!

Ingrid Bergman. Vyšíváním a pletením si krátila čas v pauzách během natáčení.
Ingrid Bergman. Vyšíváním a pletením si krátila čas v pauzách během natáčení. | Zdroj: Profimedia.cz

Před pěti lety zažívalo boom pletení. Ručně pletené norské svetry, šály upletené z vlny alpaka nebo guerilla alias partyzánské pletení, během kterého nadšenci obplétali třeba pouliční lampu. Nyní se na vlně veze vyšívání. I v tomhle případě hledejme souvislost s neutuchajícím zájmem o vše vintage, s patinou, poctivé a nadčasové.

Pokračování 3 / 5

NEJLÉPE FUNGUJÍ KONTRASTY

To, že výšivky jsou aktuální módní trend, je vidět i na přehlídkových molech a v kolekcích věhlasných návrhářů. Například u značek Gucci, Chanel nebo Dolce & Gabbana, která už v roce ž 2012 uvedla kolekci, kde byly výšivky snad na všem.

Kirsten Dunst je velkou fanynkou výšivek. Obléká se do nich na řadu společenských akcí.
Kirsten Dunst je velkou fanynkou výšivek. Obléká se do nich na řadu společenských akcí. | Zdroj: Profimedia.cz

Vyšívané motivy působí žensky, jemně i bohémsky. A i když pocitově sedí na romantické kusy oblečení z jemných látek, na lehké šaty a topy, v moderním pojetí se používají hlavně v kontrastním konátkách, duchu, především na tuhých látkách, třeba na džínách nebo na kožených bundách.

Právě to je vizuálně působivé, ten rozpor or mezi barevnou výšivkou plnou detailů a pevnou tkaninou.

Asi nejpopulárnější látkou, na které se výšivky a nášivky perfektně vyjímají, je denim. Džíny i džínové bundy s barevnými vzory jsou trendy a navíc dávají mnoho prostoru pro kreativitu. Výšivkou můžete vyšperkovat oblečení, které máte rádi a chcete mu dát nový šmrnc, nebo jejím prostřednictvím „vyzmizíkovat“ skvrnu, která nejde vyprat, a dát tak oblečení druhou šanci.

Pokračování 4 / 5

ZE STARÉ ČÍNY NA SOUČASNÉ CELEBRITY

I něco takového, jako jsou výšivky, má svou historii. Sahá až do staré Číny, kdy se ruční techniky vyšívání používaly na opravy oděvů i jako důležitý zdobný prvek. Z Číny se titěrná rukodělná činnost rozšířila dál do světa. Kromě oděvů se někdy využila třeba na nástěnný koberec, do nějž umělec vyšil celý příběh. Novodobá historie vyšívání se datuje do poloviny devatenáctého století, kdy průmyslová revoluce zasáhla úplně všechny. A s vynálezem nového typu vyšívacího stroje v roce 1863 Isaakem Gröblim se vyšívání ještě rozšířilo.Výšivky a nášivky se staly rozlišovacím znamením v armádě, nárameníky na první pohled poskytují informaci o hodnosti či specifi kaci vojenské jednotky. Nášivky se postupně rozšířily i mezi další skupiny, ať už jde o hippies nebo třeba skauty.

Video placeholde

Nikdy dříve ovšem nebyly výšivky tak cool jako dnes. A největší sílu mají ty ručně vyrobené.

Takže jehly s tupým koncem do rukou a sláva vyšívání! Já jdu zatím vyšít minimalistickou zasněženou krajinu s jedním suchým stromem v dálce. A když se to nepovede, počin číslo jedna vypářu a zkusím počin číslo dva.

Pokračování 5 / 5

ZKUSTE TO TAKY!

Líbí se vám vyšívání, ale bojíte se, že na ruční práce máte obě ruce levé? Nechte si poradit a přihlašte se do kurzu.

1. PRO ZAČÁTEČNICE

V kurzu od Revamp (v překladu to znamená obnovit nebo vzkřísit) se naučíte sedm vyšívacích stehů a taky rozlišit, jaké příze a jaké materiály jsou na vyšívání vhodné. Trvá šest týdnů a každý týden se sejdete na jedné dvouhodinové lekci. www.steh-by-steh.com

I Davida Beckhama nachytali jak vyšívá titěrný vzor na panenku své dcery Harper.
I Davida Beckhama nachytali jak vyšívá titěrný vzor na panenku své dcery Harper. | Zdroj: Profimedia.cz

2. ČAJ O PÁTÉ S VYŠÍVÁNÍM

Odpolední setkání s vyšívacími jehlami čas od času pořádá brněnský concept store Théo & Co. Sledujte jejich facebook, aby vám další malý kurz, kde se naučíte vyšívat geometrický zvířecí vzor, neunikl. Akce se konají v kooperaci se Zašívárnou (e-shop, kde seženete všechno k vyšívání).

3. LEKCE OD A DO Z

Malování bavlnkou a jehlou se můžete od základu naučit v semestrálním kurzu, který zahrnuje deset dvouhodinových setkání. Pořádá výtvarný ateliér Malování kreslení. www.malovanikresleni.cz

Článek připravil časopis OK! Magazine.