Svetr s copánkovým vzorem nelze nemilovat. Tady máte ty nej!

Kdybyste měla mít v šatníku jen tři svetry, pak by to určitě měl být kašmírový v základním odstínu, pruhovaný v bretaňském stylu a ten třetí ideálně s copánkovým vzorem. Jak dokazují i módní influencerky, právě copánkové svetry se v posledních sezónách uplatňují jako stylový základ zimního šatníku.

Copánkové svetry (cable knit sweaters) se mohou jevit jako trend posledních let, nicméně už sám klasický design naznačuje, že mají mnohem delší historii. Jejich vznik je spjat s malými Aranskými ostrovy, které náleží k Irské republice a kde se začaly plést už v roce 1982. Díky relativně přívětivému podnebí zde v podstatě nemrzne, ale zato hodně fouká a prší, a tak místní, kteří se živili zejména farmařením a rybolovem, potřebovali pořádné, ideálně nepromokavé svetry. Aranské pleteniny se vyznačují rozmanitými vzory, které nejsou jen „pro oko“, ale rovněž symbolizují některý z aspektů života na ostrovech – a lidé je rozlišují podobně jako u nás kroje.

TIP NA VIDEO: Víte, jak pečovat o vlněný svetr?

Aranské svetry zůstaly lokální záležitostí až do 30. let, kdy pronikly do pevninského Irska. Módou se však staly až díky Elizabeth Zimmermann – Britce, která ve 30. letech emigrovala do USA a v 80. letech zde měla svou vlastní pletací televizní show. Průlom nastal v roce 1958, kdy se její copánkový svetr ocitl na stránkách Vogue. Netřeba dodávat, že od té chvíle prakticky až dodnes svetry inspirované původní aranskou estetikou nevyšly z módy. Jestli chcete originál, mrkněte na aran.com – kousky ze směsi merina a kašmíru jsou cenově relativně dostupné. Současnou stylovou inspiraci pak najdete ve fotogalerii.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading

Fotogalerie: Nejlepší copánkové svetry z aktuálních kolekcí