Samet si opět podmaňuje módu, tyhle kousky stojí za vaši pozornost

Nejprve oživila starou lásku k sametu Gwyneth Paltrow v červeném kalhotovém kostýmu Gucci, posléze Taylor Swift v obdobném modelu Etro. Kdo by si myslel, že samet je jen nudná každoroční stálice, ten by ho letos hrubě podcenil. 

Je pravdou, že sametové kousky se vracejí s železnou pravidelností nejméně od roku 2015, což mimo jiné souvisí s nástupem Alessandra Michele do pozice kreativního ředitele Gucci. Právě on v generaci mileniálů rozdmýchal lásku ke všem zdobným a teatrálním materiálům včetně sametu. A není divu. Samet je ideální volbou pro ty, kteří chtějí dodat outfitu špetku dramatu, ale flitry jsou pro ně příliš výrazné. Tento dekadentně slavnostní materiál si také častěji spojujeme s tlumenými barvami, vedle černé je to třeba vínová, tmavě zelená, kovově modrá nebo delikátní odstíny hnědé.

TIP NA VIDEO: Jak se obléknout na Štědrý den?

Gwyneth Paltrow v kostýmu Gucci, který poprvé oblékla už před pětadvaceti lety, nám připomněla také vintage auru tohoto materiálu. Kalhoty a saka z vysoce lesklého hedvábného sametu v kombinaci se svůdným saténem si už navždy budeme spojovat s Tomem Fordem a jeho slavnou érou u Gucci, konkrétně s přelomem let 1995 a 1996. Právě v devadesátkách se tento materiál uplatňoval i v každodenní módě (ať hodí kamenem, kdo tehdy netoužil po sametovém body nebo přiléhavých mini šatech).

Rihanna ve vintage šatech Jean Paul Gaultier z 90. let (2015)

V osmdesátých letech si tento královský materiál oblíbila i princezna Diana. Sametových šatů předvedla víc, nicméně ikonické jsou zejména její „Travolta šaty“ čili róba v odstínu půlnoční modři od návrháře Victora Edelsteina, kterou Diana oblékla v roce 1985 na galavečer v Bílém domě. I tento model je důkazem, že sametu nejvíc sluší jednoduché střihy (a samozřejmě perlové chokery, ideálně s modrým safírem). A se sametem je neodmyslitelně spjatá i glamour móda 70. let. Pokud se vám zdá, že tento materiál vůbec nestárne, pak se v podstatě nemýlíte.

Fotogalerie: Nejlepší sametové kousky z aktuálních kolekcí