Re-wear: Nejlepší volba na červený koberec. Kdo se toho nebojí?

Gwyneth Paltrow oblékla na přehlídku Gucci červený sametový oblek, ve kterém zazářila před pětadvaceti lety. Dcera Angeliny Jolie Zahara si na premiéru filmu Eternals vzala třpytivý stříbrný model Elie Saab, který herečka vynesla před sedmi lety na Oscarech. Nosit již jednou nošené se na červeném koberci stává příjemným a ceněným zpestřením, kterému lidstvo tleská. Stane se konečně i normou?

Říká se, že kdyby se teď ze dne na den přestalo vyrábět oblečení, stejně by měly co nosit i děti našich dětí. A platí to také o luxusních kouscích, haute couture a celebritách. Proč vlastně musí mít na slavnostní událost pokaždé nový model? Samozřejmě proto, že takto zkrátka funguje módní byznys – novost a neokoukanost ho žene kupředu. Šaty z kolekcí haute couture navíc bývají vyráběné výhradně za účelem prezentace na červeném koberci a celebrity často spolupracují s konkrétními módními domy, které jim modely zapůjčují.

TIP NA VIDEO: Investice do vlněného svetru se vyplatí. Jak o něj ale pečovat?

V poslední době ale sílí trend, který je neméně vzrušující a zábavný, nemluvě o jeho společenském přínosu – slavní chodí na červený koberec v tom, co už jednou měli, popřípadě v šatech z archivů módních domů. Třeba Jennifer Aniston si na SAG Awards oblékla vintage model, který pro Dior navrhl John Galliano. Cardi B na Grammy v roce 2019 zase překvapila modelem z archivu Mugler. Jen o týden později vyrazila v modelu Mugler z roku 1998 i Kim Kardashian – zdá se, že i největší šoubyznysové konzumeristky podléhají kouzlu starých časů.

Jennifer Aniston ve vintage modelu od Johna Galliana. Herečka i v minulosti oblékla na červený koberec několik archivních modelů

V jejich případě jde ale spíš o dobrý marketing. Tím, kdo to na červeném koberci s módou cost per wear skutečně myslí vážně, je Joaquin Phoenix, který opakovaně vytahuje svůj černý oblek od Stelly McCartney. Pánové to holt s módou na červeném koberci mají jednodušší. Ale i dámy dokážou využít svůj vliv. Mezi ty, které povýšily nošení stejných šatů na ctnost, patří třeba herečky Cate Blanchett,Helen Mirren, Keira Knightley nebo Jane Fonda.

Zejména třiaosmdesátiletá hvězda seriálu Grace a Frankie je recyklováním šatů už proslulá. Několikrát zorganizovala protest za ochranu klimatu a před dvěma lety se definitivně rozhodla, že už si nekoupí nic nového na sebe. Podobně to nejspíš vnímá Angelina Jolie, která na premiéru svého nového filmu Eternals přišla i se svými dětmi – a všichni ve vintage. Kromě Zahary, která zjevně vynesla oscarový model své matky z roku 2014, měla starší kreaci i Shiloh, jež předvedla upravenou verzi šatů od Gabriely Hearst.

Zatím poslední, kdo rozčeřil vody s tématem re-wear módy, je Gwyneth Paltrow. Ovace za udržitelný přístup jí ale patří jen částečně. Otázkou totiž je, jestli na sobě měla skutečně pětadvacet let starý kostým Gucci od Toma Forda, anebo jeho novou, mírně pozměněnou verzi od Alessandra Micheleho. Ať tak či tak, Gucci se o udržitelnost rozhodně snaží, po nástupu Micheleho v roce 2015 ihned hodil přes palubu pravé kožešiny. A Gwyneth zase dokazuje, že i ve starém designu můžete vzbudit zaslouženou pozornost.

Gwyneth Paltrow. Je to vintage model Gucci z roku 1996, nebo ten z poslední přehlídky?

Teď bude zajímavé sledovat, jak se re-wear projeví v následující sezóně udílení cen a galavečerů. I v návaznosti na probíhající konferenci COP26 by bylo logické, kdyby se archivní, popřípadě upcyklované modely na červeném koberci staly normou. Pro celebrity by bezesporu byly i bezpečnější volbou – jak dokazuje Zahara Jolie-Pitt, za vintage se tleská, nehledě na to, jak vám šaty sedí. Problém s rychlou módou to sice nevyřeší, nicméně svůj vliv to má. Třeba ten, že se i my před příštím večírkem zamyslíme, jestli opravdu potřebujeme nové šaty. Nemáme náhodou také něco v archivu?

Fotogalerie: Celebrity, které se nebojí nosit již nošené šaty