.

. Zdroj: Instagram @martinkohout_, @zuzanakubickova a @leeda

Anamé, na míru, 24 999 Kč, aname.cz
Anamé, od 16 990 Kč, shop.aname.cz
Pop by Zuzana Kubíčková, 23 850 Kč, popbyzk.com
Odivi, 15 900 Kč, odivi.com
Odivi, 15 900 Kč, odivi.com2
17
Fotogalerie

Plesové šaty od českých návrhářů jsou módní sen. Na kolik vyjde jejich ušití?

Plesová sezona se začíná rozjíždět a české módní ateliéry se plní zakázkami. Co obnáší nechat si ušít slavnostní šaty od návrháře? Kolik času a peněz potřebujete? A kde koupíte hotový model on-line?

Nechat si ušít plesové šaty na míru může být splněným snem, ale často i jedinou možností, když se nabízené konfekční velikosti míjí s vašimi potřebami. V současné době však tuto potřebu (a touhu) probouzejí i někteří tuzemští návrháři, jejichž kolekce společenských šatů nás nenechávají chladnými. Na slavnostní oděv se dlouhodobě zaměřuje například Zuzana Kubíčková, která své vize představuje v rámci kolekce Couture. Do paměti se vryla nejen její poslední jubilejní kolekce, ale především ta předchozí, která nabídla pestrou variaci splývavých střihů a materiálů (a hojně se pak objevovala na červených kobercích od Českých lvů po Karlovy Vary).

TIP NA VIDEO: Jak se obléci na společenskou akci?

Video placeholde

„Couture je kolekce modelů, které vznikají v jediném exempláři. Pokud se vám líbí a padne vám některý z hotových modelů, můžete si ho rovnou odnést ze showroomu – samozřejmě drobné úpravy jsou možné. V případě, že se vám zamlouvá model z přehlídky, ale je prodaný, můžeme se domluvit na obměně modelu tak, aby nebyl zcela identický, ale přesto vyhovoval vašim představám (např. tvar výstřihu, délka, materiál či barva se mohou měnit). Pokud zhotovujeme model na objednávku, ať již vychází z kolekce, nebo jde o něco zcela jiného, je nutné první osobní setkání a následně dvě až tři zkoušky podle složitosti modelu. Výroba trvá obvykle v rozmezí jednoho až tří měsíců. Ceny večerních šatů v kolekci Couture se pohybují poměrně ve velkém rozpětí, začínají na 50 tisících Kč. Vše se odvíjí od komplexnosti modelu, objemu ruční práce a zvoleného materiálu. Součástí ceny je i exkluzivita – tj. jediný model svého druhu,“ odpovídá návrhářka.

Co obnáší pořízení šatů z kolekce Couture od Zuzany Kubíčkové?

Čím dál víc se do popředí zájmu dostává také designér Martin Kohout, jenž loni představil několik obrazotvorných kolekcí – od Alenky v říši divů, přes kolekci inspirovanou mexickou malířkou Fridou Kahlo až po vánoční capsule kolekci, která na ni volně navazuje. Do české večerní módy vnáší Kohout netradiční siluety založené na objemu, které vám budou připomínat tvorbu oblíbené dánské návrhářky Cecilie Bahnsen. Ceny jsou ale příjemnější. Například černé vyšívané šaty z taftu univerzální velikosti (poslední instagramový slide níže) vyjdou na 15 999 Kč, jednodušší sametové šaty pořídíte už za 8000 Kč. Šaty je možné objednat prostřednictvím DM na návrhářově Instagramu.

Touhu hodit se do gala pravidelně dokáže každoročně navodit také značka Odivi, která v únoru pořádá svůj luxusně dekadentní ples Sobje. K tomu samozřejmě nabízí i arzenál šatů – například strečový model Foam, který je dostupný v několika barevných variacích a jeho pořízení vás vyjde na 16 000 Kč. Nutno ale podotknout, že značka Odivi nedávno spustila také půjčovnu společenských šatů.

Svou poslední kolekci minulý týden odhalila také Hana Noble, majitelka značky s vintage nádechem Lazy Eye – a to netradičně v prostorách žižkovské Nau Gallery, kde prezentovala video instalace inspirované vlastní tvorbou (můžete je vidět do 20. ledna). Podobně jako Odivi (respektive Sobje) poskytuje Lazy Eye šaty i k zapůjčení, jinak počítejte, že je potřeba nechat model ušít na objednávku. „Ceny se pohybují mezi 8500 až 18 000 Kč, záleží na materiálu,“ doplňuje Hana Noble.

Plesové šaty seženete i u návrhářky Josefiny Bakošové. V covidovém období se sice soustředila na jednoduché denní kolekce, popřípadě s designérkou Veronikou Velčovskou Jirouškovou rozvíjela téma župánkových šatů, ve své nejnovější kolekci Esence se ale vrací k večernímu oděvu. Některé modely je možné zakoupit on-line (přes e-shop Harddecore.cz), můžete si je ale také nechat ušít na míru.

„Co se týče slavnostních modelů, nabízím šaty na míru z vlastních kolekcí – i s možností nějaké úpravy (například volba jiného materiálu, přidání vlečky a podobně). Ráda ale přistupuju i na custom design, tedy šití dle představ zákaznice. Je to trochu jiná práce, ale moc mě baví. Moje ceny se pohybují od 15 tisíc výš. Šití i se zkouškami většinou trvá tři až pět týdnů,“ odpovídá designérka.

Jaké šaty a služby nabízí návrhářka Josefina Bakošová?

Pestrou kolekci společenských šatů nabízí také Lucie Kutálková, majitelka značky Leeda. Najdete v ní jak pudrové tóny, tak i odstín shocking pink nebo oslňující flitry – zkrátka vše, co si žádá velká večerní podle posledních trendů. Jestli modely Leeda něco spojuje, pak to, že všechny působí pohodlně. A pohodlně si je můžete i objednat – přes e-shop (kde vás možná ještě zviklá možnost si šaty i zapůjčit). Pokud se rozhodnete pro koupi, počítejte se šitím na objednávku. Cena večerních šatů se pohybuje v rozmezí 22 000 až 32 000 Kč.

„Záleží na tom, jestli se jedná o model z kolekce – například se vám líbí nějaké šaty a ráda byste jinou barvu, úpravu na míru a podobně – nebo jestli chcete model od návrhu po realizaci. V první verzi jsme rychlejší, stačí cca dva až čtyři týdny. Ve druhém případě jeden až dva měsíce,“ odpovídá návrhářka Lucie Kutálková.

Jak dlouho trvá nechat si ušít večerní šaty Leeda?

Kde si můžete objednat plesové šaty i online?

.
. | Zdroj: Instagram @martinkohout_, @zuzanakubickova a @leeda
Anamé, na míru, 24 999 Kč, aname.cz
Anamé, na míru, 24 999 Kč, aname.cz | Zdroj: Archiv firem
Anamé, od 16 990 Kč, shop.aname.cz
Anamé, od 16 990 Kč, shop.aname.cz | Zdroj: Archiv značek
Pop by Zuzana Kubíčková, 23 850 Kč, popbyzk.com
Pop by Zuzana Kubíčková, 23 850 Kč, popbyzk.com | Zdroj: Archiv značek
Odivi, 15 900 Kč, odivi.com
Odivi, 15 900 Kč, odivi.com | Zdroj: Archiv značek
Odivi, 15 900 Kč, odivi.com2
Odivi, 15 900 Kč, odivi.com2 | Zdroj: Archiv značek
Josefina Bakošová, 14 200 Kč, harddecore.cz
Josefina Bakošová, 14 200 Kč, harddecore.cz | Zdroj: Archiv značek
Josefina Bakošová, 12 530 Kč, harddecore.cz
Josefina Bakošová, 12 530 Kč, harddecore.cz | Zdroj: Archiv značek
Tereza Rosalie Kladošová, 20 500 Kč, na objednávku (2-3 týdny), shop.terezarosaliekladosova.com
Tereza Rosalie Kladošová, 20 500 Kč, na objednávku (2-3 týdny), shop.terezarosaliekladosova.com | Zdroj: Archiv značek
Leeda, 22 800 Kč, leeda.cz
Leeda, 22 800 Kč, leeda.cz | Zdroj: Archiv značek
Leeda, 32 000 Kč, leeda.cz
Leeda, 32 000 Kč, leeda.cz | Zdroj: Archiv značek
Leeda, 28 000 Kč, na objednávku, leeda.cz
Leeda, 28 000 Kč, na objednávku, leeda.cz | Zdroj: Archiv značek
Martin Kohout, na objednání (2 týdny), 15 999 Kč, objednávky přes instagram @martinkohout_
Martin Kohout, na objednání (2 týdny), 15 999 Kč, objednávky přes instagram @martinkohout_ | Zdroj: Archiv značek
Martin Kohout, na objednání (2 týdny), 8000 Kč, objednávky přes instagram @martinkohout_
Martin Kohout, na objednání (2 týdny), 8000 Kč, objednávky přes instagram @martinkohout_ | Zdroj: Archiv značek
Martin Kohout, na objednání (2 týdny), 7800 Kč, objednávky přes instagram @martinkohout_
Martin Kohout, na objednání (2 týdny), 7800 Kč, objednávky přes instagram @martinkohout_ | Zdroj: Archiv značek
Vanda Janda, 32 000 Kč, vandajanda.com
Vanda Janda, 32 000 Kč, vandajanda.com | Zdroj: Archiv značek
Leeda, 28 000 Kč, na objednávku, leeda.cz2
Leeda, 28 000 Kč, na objednávku, leeda.cz2 | Zdroj: Archiv značek