En pointe: Baletní móda je žhavým trendem jara. Jak ji správně nosit?

2 min čtení

2 min čtení

Baletní piškoty, vlněné návleky, přiléhavá body s výstřihem na zádech a elastické čelenky – to není jen výbava, kterou má v tašce každá budoucí i profesionální baletka. Jsou to také módní prvky, které se staly základem aktuálního trendu zvaného balletcore. Plie k němu naštěstí umět nemusíte, naopak si ale můžete vyhrát s různorodými kombinacemi. Jak kousky inspirované baletem zařadit do každodenního šatníku?

Když loni módní značka Miu Miu představila svoje saténové baletní piškoty v kombinaci s tlustými ponožkami, zdálo se nepravděpodobné, že by z toho mohl vyrůst trend, který překlene více než dvě sezony. Na ven zcela nepraktická obuv, která evokuje vzdálený svět profesionálního baletu, těžko obstojí v podmínkách městské džungle. Jenže pak se svou verzí přišel i Hermès a Maison Margiela, který rovnou představil baletní verzi své ikonické boty Tabi. Zároveň s tímto trendem „přerostly“ také oblíbené ponožky, které jsme si v poslední době zvykli vídat hlavně v kombinaci s mokasínami, ve vlněné návleky. A tak se zrodil trend balletcore.

TIP NA VIDEO: Nejžhavější trendy v manikúře pro rok 2023

Balet fascinuje módní tvůrce odedávna – a nezřídka se tyhle dva světy doslova protnou, jako například v roce 2017, kdy Olivier Rousteing z módního domu Balmain navrhl překrásnou kolekci ve spolupráci s baletním souborem Pařížské opery. Anebo když letos na podzim slavila značka Moncler 70. výročí a u té příležitosti zatančila před milánským dómem primabalerína z operního domu La Scala.

Oslavy 70. výročí značky Moncler se konaly v rámci milánského fashion weeku pro jaro/léto 2023. / Zdroj: Profimedia.cz

„Vliv baletu na módu – zejména tréninkového oblečení, jako jsou trikoty a punčochy – se datuje už od 30. a 40. let, kdy se zrodila baletomanie,“ komentovala pro magazín Vogue Patricia Mears, kurátorka newyorské výstavy a spoluautorka stejnojmenné knihy Ballerina: Fashion's Modern Muse. „Další vlna zájmu následovala během disco éry v 70. letech, tedy dávno předtím, než se do našich slovníků dostal pojem athleisure.” Podle Mears má na současný balletcore trend vliv i to, že se baletní soubory (ostatně jako všichni) začaly mnohem více prezentovat i na sociálních sítích.

Miu Miu podzim/zima 2022 / Zdroj: Profimedia.cz

A zcela logicky stejně jako před 90 nebo 50 lety i nyní má na módu vliv především off-duty styl baletek, který vykazuje nejen estetické, ale i praktické prvky. Spíše tedy než velké revoluci tutu sukní přihlížíme sofistikovanému přejímání něžných baletních prvků a jejich následnému mixování s jinými současnými trendy – ať už se stylově příbuznými, jako je móda školních uniforem (též pod taktovkou značky Miu Miu), anebo s kontrastními, jako jsou například Y2K střihy sahající od sexy party topů po baggy kalhoty. Konkrétně balerínky nebo jednoduché „trikotové“ topy se rovněž stávají vděčným oživením minimalistických outfitů.

Inspirace z Instagramu: balletcore

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading