Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Svědění, šupinky a nepříjemné pnutí. Je vaše pleť suchá, nebo dehydratovaná?

Nepříjemné pnutí nejen po čištění, olupování a nedostatek jasu, to jsou některé společné příznaky. Z laického pohledu je velmi snadné považovat dehydratovanou pleť za suchou a naopak. Ve snaze napravit obtíže, které se s dehydratací pojí, pak můžete sahat po hutných a mastných krémech, které jsou ale určené primárně na suchou pokožku a neřeší to, co byste skutečně potřebovala. Zlepšení tudíž nepřichází, případně přichází jen velmi pomalu. Jak to změnit?

Na začátek si pojďme říct, že zatímco jako suchá se běžně označuje jeden z typů pokožky, dehydratace je „jen“ aktuální (ale i dlouhodobý) stav pleti. „Obecně lze říci, že suchá kůže je typ kůže, která má snížené množství vody v buňkách pokožky a nadměrně ztrácí vodu mezibuněčnými prostorami, je tedy primárně poškozená,“ vysvětluje MUDr. Jana Krabcová. „Naopak dehydratovaná pleť je vlastně primárně zdravá kůže, která má stejně jako pleť suchá snížené množství vody v povrchových buňkách pokožky, na druhou stranu ale nepozorujeme zvýšené transepidermální ztráty vody.“

TIP NA VIDEO: Jak se správně odlíčit v pěti krocích?

Video placeholde

O důležitosti pitného režimu se píše poměrně často. Jeho základ by měla tvořit hlavně čistá voda, která představuje přibližně šedesát procent našeho organismu. Je proto zcela klíčová i pro kůži. Voda je esenciální složka správného fungování zdravé pokožky, hlavně jejích povrchových struktur, tzv. stratum corneum. Ztráta vody kůží musí být přirozeně přesně regulována, aby nedošlo k nadměrnému vysychání, a tím pádem k poškozování.

„Zadržování vody v povrchových vrstvách kůže závisí na několika faktorech. Zaprvé je to množství vody v těchto buňkách. Druhým důležitým faktorem je pak mezibuněčná lipidová bariéra, která zajišťuje regulaci ztráty vody z hlubších vrstev kůže. Dostatečné množství vody v buňkách je nezbytné pro správnou obnovu buněk kůže,“ popisuje Jana Krabcová fungování kůže. Toto přirozené vyzrávání od nejspodnější až po nejsvrchnější vrstvu pokožky trvá standardně ve zdravé kůži 28 dní. U suché či dehydratované pokožky pozorujeme zkrácení tohoto intervalu.

Tímto termínem označujeme míru toho, jak velké množství vody ztratí naše tělo do vnějšího prostředí průchodem přes nejsvrchnější vrstvu kůže. Voda se skrze ni vlastně kontinuálně odpařuje. Tuto ztrátu navyšuje narušení ochranné kožní bariéry (škrábnutí, říznutí), stárnutí pleti, ale i kožní onemocnění, jako jsou lupénka nebo ekzém, a ovlivňují ji také vnější faktory, například prostředí, v němž se pohybujeme. V pokožce postupně dochází k úbytku ochranných lipidů, bílkovin, přirozených zvlhčujících faktorů a nakonec vody. Výsledkem je suchá pleť.

Co je transepidermální ztráta vody?

Je tedy jasné, že pitný režim hraje v hydrataci pleti důležitou roli. Na ztrátu vody, která je příčinou dehydratace i suchosti, má ale vliv také řada dalších okolností, například prostředí, v němž se pohybujeme, nebo náš životní styl. Přirozená hydratace kůže závisí především na věku, životním stylu, dietě či délce a kvalitě spánku. Důležitým faktorem hydratace je i pravidelné cvičení, čím více člověk cvičí, tím více se vrchní vrstvy kůže hydratují. Pohyb tedy slouží jako prevence a léčba suché kůže. Vyšší věk, nezdravý životní styl s nevyváženými dietami nebo nedostatečný spánek vedou postupně k dehydrataci pokožky. Dehydratovaná tedy může být jakákoli pokožka, primárně suchá i mastná. A nesmíme také zapomenout na nadměrné slunění, které kůži rovněž nepřiměřeně zatěžuje a dehydratuje.

Pokud se rozhodnete s dehydratací pleti zatočit, je třeba jít na to komplexně. To znamená začít zdravým životním stylem (kvalitní pitný režim, vyvážená strava, pravidelný pohyb a dostatečný spánek) a zaměřit se i na správnou péči o pokožku. Doporučuje se každodenní a opakované promazávání kůže lokálními hydratačními přípravky. Svoji roli hrají i doplňky stravy s obsahem kyseliny hyaluronové či cílená aplikace kyseliny hyaluronové do míst, která jsou viditelně dehydratovaná. Pokožka poté vypadá svěžejší, pevnější a pružnější. Ideální kombinací s kyselinou hyaluronovou je i kolagen, který dále podporuje pevnost a pružnost pokožky.

Pokud jde o jejich složení, nejčastěji se setkáte s termíny humektanty, emolienty a okluziva. Humektant je látka, která je schopná přitáhnout vodu z vnějšího prostředí do pokožky, kde ji okluziva „uzamknou“. Emolienty pak pleť na pohled vyhladí a vypnou. Kdo je kdo? Humektanty: kyselina hyaluronová, ceramidy, urea, glycerol, allantoin, kyselina mléčná a další. Emolienty: nosné oleje (například jojobový, mandlový, meruňkový), petrolatum (vazelína), včelí vosk, dimethicone a jiné. Okluziva: kyselina stearová, bambucké máslo, dimeticon, cetylalkohol, karnaubský vosk nebo včelí vosk. 

Jak se vyznat v hydratačních produktech?

Základem správné péče o suchou pokožku je pak léčba primárního onemocnění. „Při akutním vzplanutí onemocnění typu atopické dermatitidy, psoriázy či iritační dermatitidy je nutné zaléčit zánětlivé projevy adekvátní lokální či celkovou terapií u dermatologa,“ říká lékařka. Po odeznění akutních příznaků, které se projevují zarudnutím, olupováním, praskáním kůže a subjektivně jsou často doprovázeny silným svěděním, pak hraje svou roli dostatečná rehydratace pokožky. „Když je akutní fáze onemocnění vyléčena, můžeme přejít k cílenému užívání (vnitřnímu i vnějšímu) přípravků s kyselinou hyaluronovou či opět v kombinaci s kolagenem,“ uzavírá MUDr. Krabcová. 

Článek vyšel v časopise Dieta 10/22. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz

Dieta 10/22.
Dieta 10/22. | Zdroj: Ivy E. Morwen