Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Silná kolena a celulitida: Dokonalé letní nohy existují, jsou to ty vaše!

Vaše nohy jsou naprosto v pořádku. Bez ohledu na jejich tvar, barvu, míru ochlupení či žilky. Zároveň je naprosto v pořádku se toho, co se vám nelíbí, jednoduše zbavit. Žádný diktát, pouze možnost volby.

„Ty máš taková silnější kolena, viď?“ počastovala mě na gymnáziu starší spolužačka a hned jedním dechem doplnila, že naštěstí nosím kalhoty a vypadám pořád štíhle. Její slova jsem nemohla dostat z hlavy a vybavila se mi pokaždé, když teploty stouply a já toužila po šortkách. Navzdory tomu, že jsem po svých předcích zdědila poměrně křehkou konstituci, mám totiž na drobnou postavu opravdu objemná kolena. Hnutí body positivity naštěstí ukazuje, že je to tak v pořádku. Je to moje tělo a nikomu nedlužím, aby se potkávalo s estetickými nároky, které nejsou ani moje. Přesto, v jiné než midi délce mě nikdy neuvidíte. Asi ještě musím na svém vztahu ke kolenům zapracovat. Anebo půjdu na liposukci.

TIP NA VIDEO: Jak moc nás v dětství může ovlivnit body shaming?

Video placeholde

Nadbytečný tuk v kolenou se nedá cvičením odstranit. Je to genetická záležitost (například já jsem tento úděl zdědila po své stejně drobné a štíhlé matce). Představa, že jdete kvůli takové záležitosti pod nůž, se může jevit děsivě. Není to zbytečnost? Není, pokud z ní máte komplexy. Přijmout sebe se vším všudy je jedna věc, a mít dojem, že se cítím lépe ve své kůži díky nějakému vylepšení, záležitost druhá. Nevylučuje se to, a tak mě těší, že existuje něco jako laserová liposukce.

„Laser nejen efektivně a šetrně rozruší tukovou tkáň, ale zároveň kromě tuku dochází také ke zpevnění a stažení kůže,“ vysvětluje MUDr. Hana Skeřilová z kliniky Yes Visage. Můžete si dokonce nechat vymodelovat stehna či oblast okolo lýtek, přístroj LipoLife 3G umožňuje odsávání a laserování problematické oblasti zároveň. A kdo miluje efektivitu, tak vysoce kvalitní získaný tuk může použít jako výplň pro poprsí nebo omlazení obličeje. 

A co taková celulitida? Dívám se na roztomilé nožičky svého dvouletého syna, takové ty měkoučké záhyby, a musím se smát. Má celulitidu, ano, i on, chlapeček, který ještě nezná sezení u počítače, nedostatek pohybu, nápoje s bublinkami a všechny ty neřesti v podobě sladkého a smaženého. Ďolíčky u dětí a klasická celulitida jsou ale dvě rozdílné záležitosti. 

A i když máte fantastický pitný režim, pravidelně si dopřáváte lymfatické masáže, cvičíte a jíte zdravě, stejně můžete mít pomerančovou kůži. Vzpomínám si na jedno focení s nejmenovanou českou celebritou, která byla považovaná za etalon krásy. Během převlékání mezi řečí pronesla, že „zkrátka má celulitidu a nic s tím dělat nebude, protože ji mají úplně všichni“. Pokud vás ale trápí jako mě kolena, není důvod se s celulitidou smířit. Dnes existuje řada přístrojů, které slibují, že s tímto problémem zatočí. Samozřejmě jsou doplňkem ke zdravému životnímu stylu. Idea, že jdete na ošetření proti celulitidě, zpátky z něj se stavíte pro košík hranolků s majonézou a efekt bude fantastický, je z kategorie sci-fi.

Kam si tedy na ošetření zajít? Třeba na kliniku LaserPlastic k primářce Martě Moidlové. Podle ní je nejlepší přístroj na celulitidu BTL Emtone Unison, kde ošetření nebolí a výsledek je vidět hned. Během první návštěvy vám terapeut navrhne individuální plán ošetření, většina klientů podstoupí čtyři s týdenním odstupem. Jedno trvá dvacet minut, takže ho stihnete i během obědové pauzy. „Nejčastěji je pocit při ošetření přirovnáván k masáži lávovými kameny s intenzivními mechanickými vibracemi,“ říká Marta Moidlová. 

A jak se to má se cvičením? Jednou se moderátorka Ellen DeGeneres zeptala Jennifer Aniston, jak to, že má tak úžasnou postavu. „Je to jednoduché. Každý den cvičím pilates,“ odpověděla jí Rachel ze seriálu Přátelé. Samozřejmě, hollywoodské hvězdy přesně neprozradí, jaká kouzla a čáry stojí za jejich vzhledem, ale v tomto případě se klidně můžeme Jennifer Aniston inspirovat. Pilates pracuje se svaly, o kterých ani nevíte, že je máte. Po šestitýdenním kurzu, kdy cvičím pilates denně půl hodiny, mám dojem, že bych si měla nechat své nohy taky pojisit jako kdysi modelka Adriana Sklenaříková. Trenéři také doporučují cvičení jako je HIIT nebo Barre, které kombinuje prvky baletu.

Tip na závěr: Čeká vás letní večírek, ale o nohy jste se nestarali a máte dojem, že byste přece jen chtěli ukázat, že jste ve formě, objednejte se na opalování nástřikem. Po něm člověk vypadá, jako že se právě vrátil z pláže. A takový look sluší úplně všem. 

Článek vyšel v časopise Moje psychologie 06/22. Aktuální vydání si můžete zakoupit v on-line trafice na iKiosek.cz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz