Oční krémy: Proč je používat a jaký si vybrat?

Péči o oční okolí mnoho žen zanedbává. A to je velká chyba! Proč je tak důležitá? A jak vlastně vybrat přípravek, který nám bude plně vyhovovat?

Žádné kruhy pod očima, nevzhledné váčky a minimum vrásek – to by si asi přála každá z nás. Velký kus práce mohou odvést dobré geny, zbytek závisí na našem životním stylu a důkladné péči.

Kůže kolem očí je výrazně tenčí než kdekoliv jinde, a k tomu navíc hodně namáhaná (víte, že denně mrknete zhruba 10 000krát?). Právě proto se stárnutí, nedostatek spánku i nezdravé stravování projevují v očním okolí jako první. S tím se běžný hydratační krém nedokáže vypořádat, a proto přichází na scénu speciální oční péče.

Jak si vybrat oční krém?

Odborníci radí, že s používáním speciální oční kosmetiky by se mělo začít kolem 25 let. Ovšem rozhodně je lepší začít později než vůbec. Ale, který oční krém si vybrat? Nemá smysl řešit, jestli máte pleť smíšenou, nebo třeba příliš mastnou. Záleží spíše na tom, který konkrétní problém chcete vyřešit (tmavé kruhy, otoky, vrásky), a také na tom, jak moc citlivou máte kůži kolem očí.

Ideální jsou krémy s lehkou krémovou nebo gelovou texturou, rozhodně ne hutné. Nanášejte je v malém množství. Kouzlo úspěchu totiž netkví v kvantitě, ale v pravidelnosti.

Co se týče složení, pamatujte, že čím více složek bude obsahovat, tím větší je riziko, že vám jedna z nich citlivé oční okolí podráždí. Obecně platí, že kůže kolem očí potřebuje hydrataci a také dobrou výživu. Ideální jsou proto například krémy s výtažky z mořských řas, které pleť zpevní a zároveň zpomalí její stárnutí. Spolehlivé jsou také krémy s obsahem přírodních olejů, například avokádového, jojobového nebo seznamového.

A teď trochu konkrétněji. Pokud vás trápí drobné vrásky, zaměřte se na krémy s kyselinou hyaluronovou, peptidy, koenzymem Q10 a vitaminy C a E. Právě tyto složky dokáží vypnout a zpevnit pleť, vyplnit vrásky, podpořit produkci kolagenu a elastinu a zároveň i vyživit.

V případě, že vaším největším strašákem jsou nevzhledné váčky a otoky pod očima, pomůže vám krém s obsahem kofeinu, jírovce nebo extraktu z lopuchu či arniky. Tyto ingredience podpoří krevní tlak, odbourají zadržovanou vodu a stáhnou rozšířené cévky. A nesmíme zapomenout ani na tmavé kruhy pod očima, které jsou velmi často způsobeny únavou a stresem. Kromě pravidelného spánku a duševní pohody si tak dopřejte oční krém s vitamínem C nebo extraktem z arniky.

Jak ho nanášet?

Důležité je i samotné nanášení očního krému. Jak už jsme zmiňovaly, stačí opravdu malé množství a hlavně pravidelnost. Když ho aplikujete jednou týdně, výsledků se nedočkáte. Ideální je použít oční krém ráno i večer. Nanášejte ho vždy na důkladně vyčištěnou pleť. Přiměřené množství naneste pod oči a pod obočí (vyhněte se pohyblivému hornímu víčku) a jemným klepáním pomocí bříšek prstů ho dostávejte do kůže. Můžete přidat i drobné krouživé pohyby.

Tipy na oční krémy najdete v galerii: