Kolagen: Elixír krásy, který nám ubývá! Jak ho doplnit?

Kolagen a elastin – to jsou dvě tělu vlastní látky, které se dokážou postarat o pružnost a elasticitu pleti. Jenže obě postupně ubývají. 

Pružnost a elasticita jsou dvě klíčová slova, která užíváme, když popisujeme, o co přichází kůže při svém stárnutí. Střední vrstva naší pokožky, které se říká škára, je protkána vlákny tvořenými z 80 % bílkovinami, tzv. kolagenem. Hustá síť těchto vláken chrání tkáň a pomáhá jí zvládat tlak, který musí unést, aby se doslova nepřetrhla. Bílkoviny obsahuje také takzvaný elastin, který pokožce umožňuje se při napětí vracet do původního stavu. V mládí jsou kolagenová a elastinová vlákna dobře zásobovaná vlhkostí, a proto kůže působí pevně, hebce a netvoří se na ní vrásky. Jenže s přibývajícím věkem se vlákna „unaví“, vysychají a smršťují se.

Co je kolagen?

Kolagen je přírodní protein nacházející se v kostech, chrupavkách, kůži a šlachách. Existují různé typy kolagenu, které se v těle vyskytují přirozeně. Určité kolageny nacházející se v kožní tkáni jsou podstatné pro pevnost a elasticitu pokožky. S přibývajícím věkem se tento kolagen rozpadá, čímž pokožka ztrácí svou pružnost, začínají se na ní tvořit vrásky a ochabuje.

Zpomalení stárnutí

Při stárnutí kůže ochabuje a zároveň na ní neustále přibývají zpočátku jemné linky a vrásky, postupně jsou ale stále výraznější. Je to přirozený proces, který se snažíme zpomalit. Možnou cestou k pevnější, vitálnější a na první pohled mladší pokožce je kombinace kvalitní anti-age kosmetiky, která podporuje zpevnění kolagenových a elastinových vláken v pleti, spolu s takovými druhy ošetření z oblasti estetické medicíny, které v kůži zaktivují jeho opětovnou tvorbu. „Produkci kolagenu v pleti lze podpořit v podstatě jakýmkoli estetickodermatologickým ošetřením, při kterém dochází k mikroskopickému narušení povrchu kůže. Tímto procesem se totiž kůže přirozeně začíná hojit a právě při její regeneraci postupně dochází k obnově tvorby kolagenu,“ vysvětluje korektivní dermatoložka MUDr. Iva Obstová z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.

Nabuzení tvorby kolagenu radiofrekvencí

Podpořit opětovnou tvorbu kolagenu dokáže například radiofrekvence. Jedná se o ambulantní ošetření, při kterém dochází k žádoucímu prohřátí pleti. Přibližně hodinu předem se na pleť aplikuje znecitlivující krém s anestetikem, aby byla následná procedura bezbolestná, maximálně je přípustné mírné pálení. „Je však dobré připravit se na fakt, že po radiofrekvenci bývá pleť zčervenalá, někdy i mírně oteklá, zároveň se na ní vytvoří drobné stroupky,“ upozorňuje raději na tuto běžnou reakci lékařka Iva Obstová. „V případě nutnosti ovšem lze zčervenání pokožky zakrýt třeba lehkým tónovacím BB krémem. Poté ale klientkám zcela výjimečně doporučujeme spíše nedbalost v odličování, aby se zabránilo dalšímu podráždění pleti,“ dodává odbornice, podle níž je vhodné radiofrekvenci podstoupit ideálně třikrát v intervalu 4–6 týdnů. Nejvýraznější efekt vypnutí a projasnění se prý na pleti projeví asi za dva až čtyři měsíce po ošetření.

Tipy na kosmetické produkty s kolagenem najdete v galerii: