Jak často a správně si mýt vlasy? Tady je odpověď!

2 min čtení

2 min čtení

Jak často si mám mýt vlasy? Tak zní jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávají kadeřníci po celém světě. Existuje na ni však univerzální odpověď? A není ve výsledku důležitější způsob, jakým si vlasy myjete?

Neexistuje. Každé vlasy jsou totiž jiné a každý typ vlasů potřebuje jinou péči. Není tedy možné říct, že je ideální mýt si vlasy dvakrát týdně. Některým vlasům dokonce prospívá i každodenní mytí, které má většina z nás zafixované jako nevhodné. Základem úspěchu je najít rovnováhu a naučit se naslouchat svým vlasům i vlasové pokožce. Pokud si zatím nejste jistá, může vám pomoci náš jednoduchý průvodce (to však neznamená, že vám nutně musí vyhovovat).

TIP NA VIDEO: Jak aplikovat suchý šampon?

Jak často si mýt vlasy podle typu vlasů

Řídké & mastné vlasy: každý den

Suché & poškozené vlasy: maximálně dvakrát týdně

Vlnité & kudrnaté vlasy: jednou za čtyři až pět dnů

Silné vlasy: jednou týdně

Kadeřníci se shodují na tom, že denně by si měli mýt vlasy především ti, kteří mají řídké vlasy se sklonem k maštění, a také ti, kdo na denní bázi sportují. Pokud se totiž hodně potí či mastí pokožka hlavy, je jediným řešením právě šampon. Oproti tomu třeba kudrnaté vlasy stačí mnohdy umýt jen kondicionérem, který naneseme na pokožku hlavy a poté ho přidáme i do konečků. Opět si ale musí každý vyzkoušet, jestli to zrovna jemu opravdu vyhovuje.

Velkou roli v tom, jak často si vlasy budete potřebovat mýt, má také technika. Když budete dodržovat správné postupy, brzy třeba zjistíte, že každodenní mytí vlasů už není nutné.

Správný postup při mytí vlasů

„Vše začíná ještě dříve, než otočíte kohoutkem. Sáhněte po kartáči a vlasy jemně a pečlivě pročešte. Štětiny kartáče z vlasů dostanou první nečistoty a učesané vlasy se zároveň tolik nezacuchávají při samotném mytí. Pak je pořádně propláchněte vodou. Ta by měla být pro pokožku vždy příjemná, takže mluvíme o tělesné teplotě,“ radí kadeřnice a majitelka salonu Spell Barbora Bajerová. Příliš horká nebo studená voda zbytečně dráždí pokožku hlavy.

Nyní můžete konečně sáhnout po šamponu. Stačí ho troška, zhruba množství o velikosti lískového oříšku. Hezky ho rozetřete v dlaních a poté rovnoměrně aplikujte k pokožce hlavy. Začněte navrchu hlavy a postupujte kolem uší, dozadu, až k temeni. Celý proces šamponování by měl trvat okolo jedné až dvou minut – záleží na hustotě a délce vašich vlasů.

A následuje oplachování. „Šampon smývejte opravdu pečlivě, dokud z vlasů úplně nezmizí. Vlasy nadlehčujte, nadzdvihujte, aby byl šampon důkladně vypláchnutý, klidně se vraťte několikrát na stejné místo. Poté z vlasů jemně vymačkejte vodu a sáhněte po ručníku, přes který je lehce promačkejte,“ popisuje Barbora.

V samotném závěru přichází samozřejmě na řadu kondicionér. „Šampon vaše vlasy otevře, aby mohly všechny nečistoty odejít, a právě až kondicionér pak kutikulu bezpečně uzavře,“ vysvětluje kadeřnice. Kondicionér aplikujte od střední délky vlasů až ke konečkům. Jemně krém roztírejte směrem dolů a nechte působit půl minuty. A opakujte oplachování! Poté z vlasů vymačkejte přebytečnou vodu a vysušte je ručníkem. Nakonec vlasy jemně pročešte a poté vyfoukejte do sucha.