Jak často a správně si mýt vlasy? Tady je odpověď!

24. února 2021 • 06:00
• Foto: istock.com

Jak často si mám mýt vlasy, tak to je jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávají kadeřníci po celém světě. Existuje však univerzální odpověď?

Neexistuje. Každé vlasy jsou totiž jiné. Takže není možné říct, že obecně je ideální mýt si vlasy dvakrát týdně. Každý typ vlasů totiž potřebuje jinou péči. Některým vlasům dokonce prospívá i každodenní mytí, které má většina z nás zafixované jako nevhodné. 

Základem úspěchu je najít rovnováhu a naučit se naslouchat svým vlasům. K tomu vám může pomoci náš jednoduchý průvodce, kterým se můžete inspirovat, ale rozhodně vám nutně nemusí vyhovovat. 

Řídké & mastné vlasy: Každý den

Suché & poškozené vlasy: Maximálně dvakrát týdně

Vlnité & kudrnaté vlasy: Jednou za čtyři až pět dnů

Silné vlasy: Jednou týdně

Kadeřníci se v podstatě shodují na tom, že denně by si měli mýt vlasy především ti, kteří mají řídké vlasy se sklonem k maštění, a také ti, kdo na denní bázi sportují. Pokud se totiž hodně potí či mastí pokožka hlavy, je jediným řešením právě šampon. Oproti tomu třeba kudrnaté vlasy stačí mnohdy umýt jen kondicionérem, který naneseme na pokožku hlavy a poté ho přidáme i do konečků. Opět si to ale musí každý vyzkoušet, jestli to zrovna jemu opravdu vyhovuje. 

Velkou roli v tom, jak často si vlasy budete potřebovat mýt, má také správná technika. Když budete dodržovat správné postupy, brzy třeba zjistíte, že vlastně každodenní mytí vlasů už není nutné. 

Správný postup při mytí vlasů

„Vše začíná ještě dříve, než otočíte kohoutkem. Sáhněte po kartáči a vlasy jemně a pečlivě pročešte. Štětiny kartáče z vlasů dostanou první nečistoty a učesané vlasy se zároveň tolik nezacuchávají při samotném mytí. Pak je pořádně propláchněte vodou. Ta by měla být vždy příjemná pro pokožku, takže mluvíme o tělesné teplotě, radí kadeřnice a majitelka salonu Spell Barbora Bajerová.

Pokud by byla voda moc horká nebo studená, zbytečně dráždí pokožku hlavy. No a je to konečně tady! Sáhněte po šamponu. Stačí ho troška, zhruba množství o velikosti lískového oříšku. Hezky ho rozetřete v dlaních a poté rovnoměrně aplikujte k pokožce hlavy. Začněte navrchu hlavy a postupujte kolem uší, dozadu, až k temeni. Celý proces šamponování by měl trvat okolo jedné až dvou minut – záleží na hustotě a délce vašich vlasů.

A následuje oplachování. „Šampon smývejte opravdu pečlivě, dokud z vlasů úplně nezmizí. Vlasy nadlehčujte, nadzdvihujte, aby byl šampon důkladně vypláchnutý, klidně se vraťte několikrát na stejné místo. Poté z vlasů jemně vymačkejte vodu a sáhněte po ručníku, přes který je lehce promačkejte,“ popisuje Barbora. 

V samotném závěru přichází samozřejmě na řadu kondicionér. Žádné mytí vlasů nesmí proběhnout bez něj! „Šampon vaše vlasy otevře, aby mohly všechny nečistoty odejít, a právě až kondicionér pak kutikulu bezpečně uzavře,“ vysvětluje kadeřnice. Kondicionér aplikujte od střední délky vlasů až ke konečkům. Jemně krém roztírejte směrem dolů a nechte působit půl minuty. A opakujte oplachování! Poté z vlasů vymačkejte přebytečnou vodu a vysušte je ručníkem. Pak vlasy jemně pročešte a poté vyfoukejte do sucha.

Tipy na skvělé vlasové produkty najdete v galerii: 

Fotogalerie

16 fotografií

Jak správně připravit vlasy na mytí?

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy