Ikonický jako sama Marilyn: Parfému Chanel No° 5 je už sto let

„Žena by měla vonět jako žena, ne jako růže,“ prohlásila kdysi Coco Chanel. Tak začal příběh N° 5, nejslavnějšího parfému všech dob, který letos slaví už sté narozeniny. Co vlastně skrývá receptura ikonické vůně? Jak se za to století proměnila? Proč jí Coco určila zrovna pětku? A jaké slavné tváře kromě Marilyn Monroe jsou s vůní spojeny?

Zrodila se ikona

Dámské parfémy se na začátku minulého století dělily do dvou kategorií. „Počestné ženy“ používaly obvykle vůně jednotlivých zahradních květin – růží, fialek či konvalinek. Kurtizány a provokativní krásky z nočních podniků zase nosily těžké parfémy založené na vůni jasmínu a pižma. Ale Coco Chanel byla zvyklá porušovat pravidla. Naučila ženy nosit kalhoty, jednoduché úplety a kabelky s řetízkem na rameno, aby měly volné ruce. Takže když se rozhodla, že její módní dům bude mít i vlastní parfém, muselo se jednat o vůni zcela nového druhu.

TIP NA VIDEO: Jak Marilyn Monroe proslavila Chanel N° 5?

Každý z nás má vůně, které v něm probouzejí zasuté dětské vzpomínky. Pro Coco Chanel to byla vůně čerstvě vypraného prádla a žlutého mýdla, jež jí připomínala léta strávená v sirotčinci v klášteře v Aubazine, kam ji otec dal jako jedenáctiletou po smrti její matky. V létě 1920 se Coco Chanel na prázdninách na Azurovém pobřeží seznámila s parfémářem jménem Ernest Beaux. Pracoval pro společnost A. Rallet, která až do bolševické revoluce dodávala vůně carskému dvoru v Petrohradě.

Ernest v první světové válce bojoval mimo jiné v jednotkách bělogvardějců a dva roky strávil na ruském severu. Do paměti se mu vepsaly vzpomínky na ledové pláně a mrazivou zimní oblohu. Čistotu, štiplavost a křehkost budoucí vůně Chanel N° 5 tak určovaly osudové vzpomínky obou jejích tvůrců: čisté prádlo a chladná arktická rána.

Článek pokračuje na další straně. >>>