...

... Zdroj: Yage organics

...
...
...
...
......
7
Fotogalerie

Dlouho jsem hledala přírodní a účinnou kosmetiku, až jsem ji vymyslela sama, říká Petra Drvoštěpová

Vystudovala práva, dnes se ale věnuje výrobě vlastní luxusní přírodní kosmetiky Yage organics. V ní spojuje sílu amazonských rostlin a znalosti šamanů s účinky léčivých bylin, které sbírala s babičkou v Podkrkonoší, to vše v souladu s nejnovějšími poznatky britských odborníků. Yage je tajemná síla, která umí spojit lidskou mysl se silou přírody a Petra Drvoštěpová doufá, že kousek přírody a její síly přenesla i do svých výrobků. 

Jak jste se dostala od práv k výrobě kosmetiky?

Přišlo to pomalu, neplánovaně, ale přirozeně s narozením prvního dítěte. Protože pro něj chce člověk to nejlepší, přirozeně se začne zajímat o to, co jí, co na dítě nebo i sebe maže. Začala jsem více studovat etikety, složení výrobků a účinnost jednotlivých látek. Syn měl navíc i ekzém, takže nároky na péči o kůži byly poměrně vysoké. Zjistila jsem, že skoro není výrobek, který bych s klidným srdcem použila.

A to vás přivedlo na výrobu vlastních produktů?

Ano, ale šlo to postupně: Změnili jsme způsob stravování, abychom si pročistili tělo. Začala jsem studovat aromaterapii, ayurvedu, účinky bylin a nakonec jsem se rozhodla vyrábět pro svou rodinu pečující přírodní bylinné balzámy. Myšlenka založit vlastní značku ale zpočátku nebyla vůbec na pořadu dne.

Kdy se to změnilo?

Nějak jsem se do toho celého ponořila a pak už mne hnala touha vyvinout 100% přírodní aktivní kosmetiku. Chtěla jsem, aby výrobky nejen perfektně fungovaly, ale aby se také dobře používaly – aby se krémy příjemně roztíraly, aby se do pleti dobře vstřebávaly a aby člověk nemusel dělat žádné kompromisy. Také aby krásně voněly, což byl vždy handicap přírodní kosmetiky, aby obaly byla krásné a dělaly ozdobu v koupelně.

...
... | Zdroj: Yage organics

A hlavně, aby suroviny a celá koncepce značky byly v duchu udržitelnosti a bez plastu. I proto jsme se s celou rodinou přestěhovali do Velké Británie, kde jsou v oblasti fungování přírodní kosmetiky mnohem dál než u nás. Mohla jsem tak být nablízku nejlepším odborníkům v této oblasti a všechno s nimi probírat.

Co vás pak přivedlo zase zpátky do České republiky?

Děti. Tak nějak zavelely a bylo jasné, že se vracíme. Ale od začátku jsme věděli, že jsme ve Velké Británii dočasně, takže to přišlo vlastně přirozeně, jen jsem počítala, že tam zůstaneme trošku déle.

Co bylo na cestě k vlastní kosmetické značce nejtěžší a měla jste chuť to někdy vzdát?

Kazdy krok byl velice těžký. Lehčí otázka by byla, co bylo nejlehčí. Na to bych odpověděla, že vymýšleni receptury. Vzdát jsem to nechtěla nikdy! Zpětný pohled je ale jasný, kdybych věděla, co mě na této cestě čeká, nikdy bych do toho nešla. Právě snad díky troufalosti a naivitě, která pramenila z naprosté neznalosti, jsem to dotáhla do konce. Moje moto ale je, že každý vždy uspěje a dokáže, co chce, pokud si to opravdu přeje a jde za svým snem. Je to jen otázka času, kdy se to povede. To, že cestou si natluče nos a tisíckrát neuspěje, je jasné, jen se vždy musí znovu zvednout a znovu vyrazit.

Kdo vymyslel název a co znamená?

Název napadl tátu – Atapanu. Pochází od amazonských indiánů z kmene Kofánů, jejichž studiem se otec zabývá již přes 50 let. Před lety mě za nimi i vzal. Yage je šamanský nápoj a zároveň i tajemná síla, která indiány při posvátných nočních pitích přenáší do nadpozemského světa, ve kterém poznávají taje matky přírody. Yage je pro indiány, pro mého otce i pro mě symbol čisté, nezkažené přírody Amazonie a já doufám, že i kosmetika Yage dovede lidi ke kvalitní a opravdové přírodní péči, kterou si každý zaslouží.

......
...... | Zdroj: Yage organics

V kosmetice YAGE všechny tyhle věci spojuji v souladu s nejnovějšími technologiemi a možnostmi zpracování. Inspirovali jsme se například i desetikrokovým systémem, který vychází z korejských principů péče. Pleťový krém si pak každý zákazník u nás může připravit přímo na míru pro svůj typ pleti. Můžete si do něj přidat tolik vzácného olejového séra, kolik vaše pleť potřebuje. Tímto způsobem si lze navrhnout dokonalý krém, který respektuje konkrétní typ pleti či dané roční období.

Jaký výrobek byl tedy ten první?

Zubní pasta! Nemohla jsem najít žádnou, která by neobsahovala složky, které už jsem používat nechtěla. Vycházela z ayurvédy a byla založena hodně na olejové bázi. V současné době ji ale v nabídce nemám, nebyl to výrobek, který by se úplně jednoduše a každému hodil do západního stylu života.

Ve vašich produktech YAGE nalezneme množství vzácných i takových obyčejných domácích ingrediencí. Kde berete receptury?

YAGE je zcela přírodní kosmetika a obsahuje asi 160 látek, od rostlin, které jsem třeba měla možnost poznat u amazonských indiánů, až po byliny, které jsem se učila sbírat jako malá s babičkou na chalupě v Krkonoších. Sušily jsme je, vyráběly z nich tinktury, ten zájem o jejich sílu a léčivé schopnosti byl ve mně pěstován vlastně odmalička. Dále obsahuje skutečně to nejlepší, co v péči o pleť můžete na světě dostat.

Nevyhýbáme se ani prověřeným aktivní látkám, jakými jsou koenzym Q10, stabilizovaný vitamin C nebo bio-fermentovaná kyselina hyaluronová, či nejnovějším technologiím, které pracují s extrakcí kmenových buněk rostlin, s rostlinnými peptidy, aktivními látkami na bázi karotenoidu, proti modrému světlu, probiotiky či drahými kameny.

Jezdíme na světové veletrhy pro formulátory, kde se prezentují nejnovější trendy světových laboratoří. V našich recepturách používáme účinné a patentované aktivní látky s prokazatelnými účinky. Receptury vymýšlíme ve spolupráci s naší britskou formulátorkou.

Máte nějaký kosmetický rituál, který děláte každý den a přináší vám něco víc, než jen „promazání pleti“?

Ráda bych odpověděla, ze každodenní rituál s Guo – shou, kdy uvolním lymfu a masáží prokrvím celý obličej, odplavím toxiny, vtlačím olejové sérum do pleti. Je to určitě ideální stav a byla bych ráda, kdybych to opravdu dělala každý den, ale nejsem tak pečlivá a někdy na to prostě není čas a chuť. Rituál vnímám tak, že člověk na to musí byt naladěn, aby si vše náležitě vychutnal a dělal to vědomě. Pokud bych to jen vykonala ve spěchu, a byla duchem jinde, nemá to cenu.

Co vám dělá radost každý den?

Maličkosti. Pokaždé to může být něco jiného, ale skoro každý den je to pohled ven z okna do zahrady po probuzeni, kdy přes koruny stromů často vidím ranní červánky. Ranní pusa od Honzy. Na jaře a v létě ranní zpěv ptáků. V zimě pořádně horký černý čaj s mlékem (důsledek života v Anglii). A pak zvuk dětských nožiček, které ráno pobíhají a já vím, že za chvilku hupsnou ke mně do postele na ranní mazlení. Když se pak všichni sejdeme u večere a povídáme si.

Prostě běžné věci, jen si člověk musí uvědomit, že jsou krásné, a i když jsou každý den stejné, jsou zároveň vždy jiné a neopakovatelné.