5 chyb při čištění pleti, kvůli kterým rychleji stárnete

Čištění pleti je jednou z nejdůležitějších součástí naší péče o pokožku. Pokud ho vynecháváte nebo děláte nesprávně, pokožka předčasně stárne. Protože právě okolní prostředí, například znečištěné ovzduší, suchý vzduch z klimatizace, bakterie a další, má největší vliv na hromadění volných radikálů nebo ubývání kolagenu. Říkáte si, že čištění pokožky není žádná věda? Přečtěte si, jaké dělají lidé nejčastější chyby, a uvidíte, jak na tom jste!  

Považujete odstranění make-upu a čištění pleti za jednu a tutéž věc

„Většina čisticích prostředků nestačí na úplné odlíčení,“ říká dermatoložka z New Yorku Debra Jaliman pro Prevention.com. Řasenku a oční make-up určitě odličujte speciálním výrobkem, který je k těmto partiím s tenkou pokožkou šetrnější. Zvláštní pozornost věnujte pak místům, kde mají líčidla tendenci se hromadit – například v koutcích očí, v obočí nebo v drobných rýhách kolem očí. Odličte také make-up z obličeje. Pokud byste chtěli někde šetřit, můžete klidně na odličovačích. Podle doktorky Jaliman se vyplatí investovat spíše do sér nebo krémů, odličovače prý klidně kupte v drogerii. Po odlíčení teprve přichází dočištění pleti.

Čistíte pleť jen jednou denně

U většiny z nás patří čištění pleti k večerní rutině, doktorka Jaliman ale upozorňuje, že i ráno si pleť zaslouží naši pozornost. „Během spánku se na naší pokožce hromadí maz, odumřelé buňky pokožky a také bakterie. To vše je třeba ráno odstranit,“ vysvětluje.

Tip: Zkuste čisticí prostředky, které se smíchají s vodou. Je to rychlé a osvěžující.

Používáte nesprávně odličovací ubrousky

Dermatologové nejsou příliš zastánci jednorázových odličovacích ubrousků. Kromě toho, že nejsou ekologické, svádějí také k tomu vyčistit pleť a nechat ji být. Ubrousky ale často na obličeji zanechávají zbytky, které mohou být dráždivé. Takže pokud si třeba občas berete ubrousky někam, kde jsou podmínky pro čištění pleti trochu komplikovanější (kdo z nás je neocení pod stanem nebo na hudebním festivalu), opláchněte alespoň po jejich použití pokožku vodou.

Nemáte správnou čisticí kosmetiku

Micelární vody byly jeden čas velmi oblíbené, nemusí ale vyhovovat každému. Citlivou pokožku mohou vysušovat a narušovat její přirozený film. Lidé s mastnou nebo aknózní pletí by zase neměli používat kdysi tak oblíbené odličovače s alkoholem. Ukázalo se, že pleť příliš vysušují a ta má tendenci produkovat ještě více mazu. Víte, jaký typ pleti máte právě vy? Pokud si nejste jisti, určitě zajděte alespoň na diagnostiku k odborníkovi.

Používáte příliš často kartáčky

V současné době jsou oblíbené čisticí kartáčky. Je pravda, že čištění zvládají lépe než vaše prsty. Pokud je však vaše pokožka suchá, citlivá nebo náchylná k zarudnutí, odborníci tyto výrobky nedoporučují používat každý den. „Příliš mnoho mechanického odstraňování může způsobit zánět, který má nakonec vliv na rychlejší stárnutí pokožky,“ říká dermatolog z New Yorku David Bank. Je potřeba najít takovou frekvenci, kterou vaše pokožka bude dobře snášet. Začněte tím, že budete kartáček používat dvakrát týdně. Pokud bude vaše pokožka po nějakou dobu klidná, můžete jedno čištění přidat.

Tipy na spolehlivé přípravky na čištění a péči o pleť najdete v galerii: