...

... Zdroj: istock.com

Fenomén DIY kosmetiky: Pozor, tohle na obličej rozhodně nepatří!

Fenomén DIY (do it yourself), aneb vyrob si sama, je stále velmi oblíbený. Ať už se jedná o vlastnoručně vyrobené dekorace do domácnosti, šití oblečení nebo výrobu vlastních kosmetických produktů. Právě výroba vlastní kosmetiky a nejrůznější domácí vychytávky mohou být mnohdy velmi nebezpečné.

Výroba vlastních domácích masek na obličej, balzámů na rty a dalších beauty pomocníků je hodně oblíbená, ale může být i nebezpečná. Je důležité dodržovat určitá pravidla a nevěřit všemu, co uvidíte ve videu na Youtube. Připravily jsme pro vás seznam potravin a produktů, které byste si za žádnou cenu neměla dávat na obličej, i když vám to známá americká blogerka popíše jako hotový zázrak.

Jedlá soda

Maska z jedlé sody smíchané s vodou nebo kokosovým olejem vás údajně dokonale zbaví zrohovatělé kůže a dokonce vás omladí. Jenže! Zdánlivě neškodný prášek může na vaší pleti napáchat velké škody! Proč? Přirozené pH vaší pleti je zhruba 4,5 až 5, pH jedlé sody je 9! Co to znamená? Vysoké pH naruší bariéru vaší pokožky, která brání pleť před bakteriemi. I jedno jediné použití může na vaší pleti zanechat stopy, které sice pouhým okem neuvidíte, ale časem brzy pocítíte. Pravidelná aplikace jedlé sody může způsobit ztrátu vlhkosti a naruší přirozenou rovnováhu pH.

Citronová šťáva

Jak se zbavit mastnoty z obličeje? Dejte na vatový tampónek šťávu z citronu a naneste na celý obličej. Zmatníte pleť a předejdete vzniku pigmentových skvrn. To se velmi často dočtete na internetu. Jenže narozdíl od jedlé sody má citronová šťáva velmi nízké pH, zhruba 2, a to také není pro pokožku nic blahodárného, naopak. Kyselá šťáva může pleť dost podráždit nebo vyvolat zánět. Kyselina citronová navíc zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření.

Cukr

Domácí peeling z cukru můžete používat na tělo, na pleť raději ne. Kůže na obličeji je tenká a citlivá a cukrový peeling má hrubou strukturu, která ji může poškodit. Drobná poranění, které pravděpodobně ani neuvidíte, pak otevírají cestu zánětům a infekci.

Majonéza

Internet je plný receptů na domácí masky, ve kterých je hlavní složkou právě majonéza. Ta má úžasnou schopnost hydratace. Ovšem ne na obličeji! Její složení je příliš hutné a kyselé, a tak místo očekávané hydratace přijdou akorát tak pupínky a ucpané póry.

Lak na vlasy

Proč bych si měla stříkat na obličej lak na vlasy? Možná vám to přijde divné, ale na internetu najdete mnoho tipů, že je to skvělý a především rychlý fixátor make-upu. Když se vám dostane při lakování vlasů trošku na obličej, nic se nestane, ale pokud ho budete na pleť nanášet cíleně, ucpete si póry a obsažený alkohol pleť vysuší. Nemluvě o dalších obsažených látkách, které mohou způsobit červené skvrny a dlouhodobé podráždění pokožky.

Tělové mléko

Bylo by skvělé, kdybychom se mohly natřít jedním tělovým mlékem od hlavy až k patě. Udělat to sice můžete, ale pro vaši pleť to nebude nic dobrého! Tělová mléka mají mnohem těžší složení než pleťové krémy. Také bývají více aromatická, což může na pleti způsobit velkou neplechu.