Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

8 kroků k udržitelnému šatníku a botníku

Jste přesvědčení, že nemáte dostatek času nebo peněz, abyste se mohli oblékat a obouvat udržitelně? Jste na omylu, je tomu přesně naopak.

1. Otázka 30 nošení

Kampaň #30Wears od zakladatelky Eco Age, společnosti certifikující udržitelné značky, dává naprosto jednoduchou radu. Předmět si máte koupit pouze tehdy, pokud víte, že ho budete nosit minimálně třicetkrát. Budete se divit, kolikrát si upřímně řeknete NE. Nebudete si kupovat ty extravagantní kousky, které byste si pořídili pouze na jednu jedinou příležitost, a místo toho si vyberete všestrannější kousky, které lze nosit častěji, protože jen tak nevyjdou z módy.

2. Zkuste se trochu informovat

Nejtěžší je začít – tedy vědět, kde máte nakupovat. Dnes je to naštěstí mnohem snazší než kdysi. Pohledejte na internetu, existuje i řada českých etických značek. Velmi oblíbené jsou například pánské i dámské batohy Batohama, Woxkon či Dressibly. Platí, že pokud nějaká značka k výrobě přistupuje eticky, obvykle se tím velmi ráda pochlubí.

3. Změňte svůj přístup k nakupování

Vyrobení každého nového kusu oblečení má značnou uhlíkovou stopu. Zkuste místo toho nosit oblečení z druhé ruky. A to samé platí pro boty. Často jde o velmi zachovalé kousky, které prostě jen neseděly nebo nebyly příliš nošeny, protože se nehodily do šatníku.

4. Investujte do mezisezónního oblečení

Kupte si oblečení a boty, které se dají nosit ve vícero sezónách. Samozřejmě nejde sandálky či kozačky nosit v létě i zimě, ale třeba takové tenisky Adidas lze nosit skoro po celý rok. Z oblečení jde třeba o džíny, trička, klasické šaty a nadčasové kabáty.

5. Nenošené oblečení pošlete dál

Co s věcmi, které nenosíte? Pošlete je dál, pokud jsou ve skvělém stavu, případně je darujte. Uvolníte místo ve skříni. Dobrý přístup je jedné věci se zbavit a jednu novou si pořídit.

6. Starejte se o oblečení a boty, aby déle vydržely

Koupíte-li si kvalitní oblečení, pravděpodobně vám vydrží déle (a také s ním nejspíš budete zacházet opatrněji, protože bylo dražší). Pečujte však o veškeré věci, které máte v šatníku a botníku. Pečujte o kašmír, džíny perte naruby.

7. Naučte se sami opravovat oblečení (nebo najděte dobrého krejčího)

Když se roztrhnou kalhoty nebo se zlomí podpatek, nemusíte věc hned vyhodit. Naučte se ji opravit či najděte dobrého krejčího nebo opraváře bot. Snížíte uhlíkovou stopu, a ještě podpoříte něčí živnost.

8. Upřednostňujte kvalitu před kvantitou

Nakupte kvalitnější a udržitelnější kousky, které jsou sice dražší, ale nejspíš si jich za sezónu pořídíte méně. A o to přesně jde. Méně vyrobených věcí znamená nižší uhlíkovou stopu. V podstatě šetříte, investujete a nakupujete méně. Místo Nike tenisek na běhání za 900 si pořídíte top model amerických Skechers za 1300, budete se o ně lépe starat, protože byly dražší, a ještě prospějete svým chodidlům, která se budou cítit tak pohodlně.

„Eko“ a „udržitelný“ častokrát vyvolává představu oděvů v barvě ovesných vloček či oděvů, které jsou ne zrovna stylové. Není to ale pravda. I ekologické věci mohou být krásné. Zapomeňte na předsudky.

A ještě jedna poznámka na závěr. U dětí je pochopitelně udržitelný šatník daleko komplikovanější. Třeba dětské boty musíte kolikrát kupovat i několikrát za sezónu, protože dítěti roste noha. To je prostě samozřejmost, s níž nic neuděláte.