Kokosový ořech: Plný vitamínů, skvělý na pleť a imunitu

Je oblíbený nejen pro svou chuť, ale také pro své účinky na zdraví a pleť. Doporučuje se i při hubnutí. Jaké benefity má kokosový ořech?

Má tvrdou skořápku a uvnitř najdete bílou dužninu a kokosovou vodu. Pod skořápkou je ukryta bílá dužnina, která se skládá z 60 % tuku, 20 % glycidů (sacharidů), 8 % proteinů a 6 % vody. Kromě toho je mladý kokos zdrojem vápníku, vlákniny a nenasycených tuků. Kokosová voda obsahuje velké množství draslíku, vitaminů (Hlavně B6, B12 a vitaminu C), je proto jedním z nejlepších elektrolytických nápojů, které se ve volné přírodě vyskytují.

Kokos je základní potravinou pro velkou část světové populace. U nás známe především sušený kokos, který se často používá jako dekorační a aromatická přísada při pečení či do jídel. V obchodech se též běžně prodává kokos strouhaný nebo krájený na plátky. Kromě toho jsou k dostání také kokosový olej, kokosové mléko, kokosová smetana, kokosový cukr či kokosová mouka, což je rozmělněná část kokosového jádra. Hodí se na pečení, je totiž sladší než pšeničná mouka, má nízký glykemický index a je bohatá na bílkoviny, tuky a vlákninu.

Kokos a hubnutí

Příznivci kokosu tvrdí, že kokosový olej pomáhá hubnout. Jiní ho považují za výživový zázrak přírody. Kokosový olej totiž obsahuje kyselinu laurovou, která podle studií pomáhá hubnutí tím, že ovlivňuje metabolismus a zvyšuje energetický výdej. Pořád ale v kokosu také převažují nasycené mastné kyseliny, a tudíž tuk odolný teplotě. Takže je třeba s ním zacházet opatrně, ale můžete na něm dělat třeba palačinky, které ovoníte kokosovým aroma.

Zařazení kokosového tuku do jídelníčku tedy svůj význam určitě má, ale neočekávejme od něj zázraky. Spíše ho berme jako součást toho nejvyššího pilíře celé pyramidy, jejíž spodní patra se skládají zejména z kvalitní a pestré stravy, dostatku správného fyzického pohybu a dodržení záporné energetické bilance.

Kokos podpoří imunitu i mozek

Kokosový olej nás ale chrání před viry, infekcemi či bakteriemi a dokáže i pomoci při problémech s mozkovými funkcemi, srdcem či štítnou žlázou. Skvěle také funguje při problémech s trávením. Oceníme ho ale i v létě. Naši pleť totiž dokáže ochránit i před nebezpečným slunečním zářením. Olej z kokosového ořechu tak můžete používat jako skvělou náhražku tuků na pečení, ale i jako krém.

V kosmetice se kokosový olej využívá do tělových mlék, sprchových gelů a třeba i vůní. Je ideální na masáže, příjemně ošetří obličej, hodí se jako tělový olej po koupeli a je neocenitelný pro vlasové kúry. Zahojí vysušené ruce a zvláční a ošetří i chodidla.