Takto vypadají jídla bez cukru podle receptů Janiny Černé z kuchařky Cukrfree

Takto vypadají jídla bez cukru podle receptů Janiny Černé z kuchařky Cukrfree Zdroj: Janina Černá, facebook

Janina Černá Cukrfree
Takto vypadají jídla bez cukru podle receptů Janiny Černé z kuchařky Cukrfree
Kuchařka Cukrfree plná receptů bez cukru od Janiny Černé
Cukrfree blogerka Janina Černá bude hostem na chatu Blesk.cz
Cukrfree blogerka Janina Černá hostem na chatu Blesk.cz
6
Fotogalerie

Janina D. Černá: Díky cukrfree jsem našla svobodu v jídle

Čím nahradit ve stravě cukr? Jak funguje vlastně cukrfree životní styl a pro koho se hodí? Vyzpovídaly jsme Janinu D. Černou, food blogerku a nejznámější propagátorku tohoto životního stylu. A pokud vás cukrfree zajímá, můžete vyhrát on-line kurz v hodnotě 3 999 korun!

Co to přesně cukrfree je a jak se liší od LCHF nebo ketodiety?

Cukfree je životní styl založený na omezení cukru – fruktózy, která je ve větším množství pro tělo toxická. Základem je tzv. opravdové jídlo, tedy minimálně průmyslově zpracované jídlo bez přidaného cukru, s přirozeně nižším obsahem fruktózy. Kromě přidaného cukru se také vyhýbáme i alternativám cukru, jako jsou různá sladidla nebo sirupy, ale i všem sladkým nápojům včetně džusů. Od LCHF a ketogenního stravování se cukrfree liší zejména v tom, že není tolik striktní co do množství sacharidů, které se během dne konzumují. I když se já sama stravuji nízkosacharidově, nemyslím si, že by se tak nutně musel stravovat každý, kdo chce přejít na cukrfree. Někdo může dosáhnout úžasných výsledků a zlepšení zdraví pouze díky eliminaci fruktózy, někomu to však nemusí stačit a může být potřeba omezit sacharidy celkově.

Jak jste se k cukrfree dostala?

S životním stylem bez cukru jsem se poprvé seznámila v Austrálii v roce 2012, kde jsem v té době žila. Znala jsem spoustu lidí a dokonce i celých rodin, kteří se tímto stylem stravovali a úžasně na něm prospívali. Rozhodla jsem se proto, že po 13 letech, kdy jsem trpěla poruchami příjmu potravy a vyzkoušela všechny možné diety, udělám konečně něco pro své zdraví bez ohledu na to, zda přiberu, nebo zhubnu. Už po několika týdnech na cukrfree jsem našla pro mě doposud neznámou svobodu v jídle, zbavila jsem se neustálých chutí a obsesivních myšlenek na jídlo a dokonce zhubla 20 kilo, a dostala se tak bez jakéhokoli extrémního cvičení a omezování na svou přirozenou váhu.

Co vám tento způsob stravování dal? A je něco, co vám vzal?

Cukrfree zlepšilo mé zdraví, pomohlo mi zhubnout, zbavit se výčitek z jídla a celkově si k němu vytvořit zdravý vztah, kdy si jídlo užívám, jím to, co mi chutná, cítím se zasycená a nemám pocit, že bych musela cokoli „držet“. Nedá se říct, že by mi cukrfree něco vzalo. Mám to štěstí, že lidé v mém okolí můj životní styl přijali, respektují jej a spousta z nich se podle jeho filozofie začala sama stravovat.

Pro koho se cukrfree hodí?

Výrazné omezení cukru je nejen vhodné, ale dokonce žádoucí pro každého. V dnešní době je cukr téměř ve všem, proto je potřeba se více zaměřovat na kvalitu a složení potravin. Rozhodně bych ale cukrfree nedoporučovala lidem, kteří hledají pouze rychlou dietu na zhubnutí do plavek, tím cukrfree určitě není. Je to dlouhodobě udržitelný životní styl, který by člověk (pokud si jej správně nastaví) měl přijmout za svůj a dodržovat celý život. Neznamená to však, že by se takový člověk nesměl už nikdy dotknout ničeho, co není cukrfree. Na kurzech vždy lidem radíme, aby mířili na 100% cukrfree, ale spokojili se s 80 %. Jen tak bude tento životní styl udržitelný pro většinu lidí.

Pokud se rozhodnu takto stravovat, kde začít?

Hlavní myšlenkou cukrfree je eliminace cukru – fruktózy, je proto potřeba vědět, v čem všem se vyskytuje. Prvním krokem by mělo určitě být vyřazení všech sladkých nápojů, a to jak těch s přidaným cukrem, tak i džusů bez přidaného cukru, a samozřejmě také všech sladkostí. Za ty považuji i zdánlivě zdravé potraviny, které se dají běžně sehnat v obchodech se zdravou výživou i přesto, že jsou plné cukru. Jedná se o různé müsli tyčinky, cereálie, slazené kaše, cereální sušenky a sladké (navíc často i nízkotučné) mléčné výrobky. Zaměřit by se člověk měl na minimálně průmyslově zpracované základní potraviny a zařadit dostatek zdravých tuků.

Jak už jste zmínila, cukrfree by se nemělo brát jako dieta, ale spíš jako životní styl…

Rozhodně. Samozřejmě spousta lidí má i na cukrfree pocit, že něco „drží“ a že je to pro ně dlouhodobě neudržitelné. Je to hlavně z toho důvodu, že oni sami jdou do cukrfree rovnou s tím, že to pro ně restrikcí bude, že si nebudou moci dát svůj oblíbený dortík nebo jinou sladkost. S takovým přístupem je to samozřejmě velmi těžké vydržet a spousta lidí se raději cukrfree vzdá. Dalším problémem je to, že jsou lidé na sebe příliš tvrdí a chtějí být cukrfree na 100 %. Jakmile však jednou „zhřeší“, začnou si to vyčítat a řeknou si, že to nezvládli, a vrátí se zpět do zajetých kolejí. Někteří mají problém s tím, že se bojí zařadit zdravé tuky, a pak hladoví. Je to pochopitelné vzhledem k tomu, že posledních pár desetiletí byl tuk neprávem démonizován, nicméně je opravdu potřeba vyřazený cukr nahradit, a to právě potravinami obsahujícími zdravé tuky.

Na co se lidé v souvislosti s cukrfree nejčastěji ptají a jaké máte reakce a ohlasy?

Nejčastějším dotazem je to, jak se dá cukr nahradit, tedy jaké alternativy cukru se na cukrfree používají. Účelem cukrfree je omezení cukru, nikoli jeho nahrazení jinou alternativou. Z toho důvodu se snažíme o to, aby lidé nevyhledávali náhradní sladidla, ale učili se vnímat přirozeně nasládlou chuť potravin. Po nějaké době bez cukru se totiž změní vnímání chutí, takže to, co vám přišlo málo sladké před cukrfree, vám přijde po několika týdnech bez cukru sladké tak akorát. Například pro mne je po pěti letech bez cukru až nepříjemně sladké ovoce, jako je například hroznové víno nebo ananas. Před cukrfree jsem byla schopna za den vypít dva litry sladkého džusu nebo vypít půllitrovou láhev kečupu, protože mi chutnalo, jak je příjemně sladký.

Zaujal vás koncept cukrfree? Chtěli byste na kurz, ale máte to daleko?

Vyhrajte Cukrfree Online Program

Cukrfree Online Program je nový 9týdenní kurz, který vám pomůže zbavit se závislosti na cukru, emočního jedení a také vám pomůže najít cestu k tomu, jak se mít rádi. Najdete v něm nejen jídelníčky, recepty, videa a plno teorie, ale také praktické relaxační techniky v podobě EFT (technika emoční svobody) nebo hlubinné relaxační meditace jógy Nidry.

Pokud s námi chcete soutěžit a vyhrát jedno místo v Cukrfree Online Programu v hodnotě 3999 Kč, pak stačí odpovědět na soutěžní otázku, kterou najdete v aktuálním čísle časopisu Dieta.

Nestíháte zajít do trafiky? Kupte si časopis na www.ikiosek.cz.

Recept na vafle s lesními plody

Ingredience na 4 vafle (počet se může lišit podle druhu a velikosti vaflovače):

1 zralé avokádo

4 vajíčka od šťastných slepiček

125 ml 100 % oříškového másla

rozehřáté ghí nebo kokosový olej

Na servírování:

domácí zakysaná smetana

lesní plody

oříškové máslo

Postup

Avokádo rozřízneme a pomocí lžíce oddělíme slupku od dužniny. Do mixéru vložíme dužninu avokáda, vejce a oříškové máslo a vše promixujeme do hladké hmoty. Vaflovač vymažeme kokosovým olejem nebo ghí, rozehřejeme podle instrukcí výrobce, poté část těsta rozprostřeme na pláty vaflovače, uzavřeme a při střední teplotě pečeme 3–5 minut (doba pečení se může u různých typů vaflovačů lišit). Hotové vafle přendáme na talíř, poklademe rozmačkanými lesními plody, zalijeme rozehřátým oříškovým máslem, přidáme lžíci zakysané smetany a podáváme.