..

.. Zdroj: Shutterstock

Dieta a ovoce: Které si klidně dejte a které raději vynechte?

Ovoce je skvělý zdroj energie, vitamínů a vlákniny. Pokud ale řešíte svoji váhu, pak byste měli zpozornět. Některé je totiž plné cukru, a tak se do redukčního jídelníčku moc nehodí. Může se jíst před cvičením? A které si klidně dejte i při hubnutí?

Ačkoliv si řada lidí myslí, že ovoce je pro naše zdraví stejně prospěšné jako zelenina, opak je pravdou. Miska čerstvé zeleniny bude pro tělo vždycky lepší. „Ovoce obsahuje nemalé množství jednoduchých sacharidů, a pokud ho budete konzumovat velké množství, tělu ani štíhlé linii tím neprospějete,“ vysvětluje Ing. Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví.

„Kromě toho vás samotné ovoce nezasytí na dlouhou dobu, a proto je vždycky ideální ke svačinkám – ale například v kombinaci s ořechy a nikdy jako hlavní jídlo nebo jako jeho převážná část,“ vysvětluje odbornice a dodává, že pro tělo je z hlediska dlouhodobé využitelnosti energie mnohem lepší zaměřit se na sacharidy složité. Jednoduché cukry by měly v jídelníčku tvořit maximálně 10 % z celkového energetického příjmu.

Je ovoce zdravé, nebo spíš sladkost?

Obojí. „Je zdravější než klasické sladkosti v podobě lízátek, sušenek apod., ale jeho množství bychom si měli hlídat. Některé druhy ovoce jsou skutečně plné cukru a do diety se takřka nehodí,“ vysvětluje Monika Bartolomějová.

Jako příklad uvádí banány nebo hroznové víno, které obsahují mnoho jednoduchých cukrů. Vhodné není ani přezrálé ovoce, protože zráním se zvyšuje množství jednoduchých cukrů – glukózy a fruktózy.

Proč s ovocem nehubnete?

„Přemíra ovoce, resp. jednoduchých cukrů, je jedním z důvodů, proč se vám nemusí dařit hubnout tak, jak byste čekali, i když se jedná o zdravou potravinu,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitness pro ženy Contours.

Sama ho také nedoporučuje jíst před cvičením: „Ovoce je naprosto nevhodné, protože fruktóza je jako zdroj energie k dispozici až za půl dne, navíc v kombinaci s tělesnou zátěží může způsobit křeče v žaludku. Vyhněte se banánu, který kvůli obsahu vyššího množství tryptofanu působí jako uspávadlo.“

Jako zdroj energie před tréninkem či závodem doporučuje sladkou tyčinku – flapjack. Pokud máte chuť spíše na slané, dejte si kousek celozrnného pečiva s plátkem šunky a sýra. „Vhodná je i ovesná kaše nebo klidně jakýkoliv zdravý oběd v polovičním množství, který dobře strávíte,“ dodává Kateřina Hollerová s tím, že jídlo bychom měli sníst alespoň 60 minut před plánovanou aktivitou. „Nejlepším doporučením, které vám však můžu dát, je poslouchat vlastní tělo. Obecná doporučení nejsou dogma,“ uzavírá.

Není lepší dát si dort?

Není tedy lepší dát si místo ovoce rovnou nějakou sladkost? V tomto případě je těžké zhodnotit, která varianta bude z hlediska zdravé výživy pro tělo prospěšnější. Záleží, po čem sáhneme. „V zákusku může být například tvarohová náplň (zdroj bílkovin), může obsahovat oříšky (zdravé tuky) a koneckonců nemusí obsahovat ani klasický cukr, pokud jako sladidlo byl použit třeba čekankový sirup, který je významným zdrojem prebiotické vlákniny,“ nahrává Monika Bartolomějová zákuskům. Zároveň ale upozorňuje: „Pokud by se jednalo například o klasický větrník, dejte si raději sladké maliny, ostružiny či borůvky, které obsahují vlákninu, antioxidanty a patří mezi „dietní“ druh ovoce.“ Vhodné je také jablko, grapefruit nebo švestky. Které další ovoce si při dietě klidně dopřejte? Čtěte zde.

Zajímá vás více o zdravém jídle a životním stylu? Sportujete? Více zajímavých tipů a rad najdete na www.isportlife.cz, na webu plném radosti z pohybu, motivace a pozitivního a zdravého životního stylu.

Přečtěte si například článek o tom, zda jsou Cola light nebo bonbóny bez cukru opravdu zdravější, proč nejsou všechny cereálie nejvhodnější snídaní, nebo o tom, že závislí můžete být i na sportu.