,.

,. Zdroj: iStock.com

...
...
...
29 palcové horské kolo s 24 rychlostním řazením Shimano, pohodlnou vidlicí Suntour s hydraulickou funkcí uzamykání a lehko nastavitelnými kotoučovými brzdami značky Tektro.
Kombinováním silového tréninku s jízdou na kole vybudujete více svalové hmoty než při běhu.
7
Fotogalerie

Běh, nebo kolo? Co je lepší pro hubnutí a co pro budování svalů?

Přemýšlíte, zda běhat, nebo si užít podzim na kole a který pohyb bude mít větší vliv na vaše zdraví? Záleží na tom, co přesně od sportu očekáváte: budování svalů, aby vás bavil, shodit pár kilo? Připravili jsme pro vás srovnání, po kterém budete mít jasno!

Běh

Věda: Pokud byste běhu i jízdě na kole věnovala stejné úsilí, pak při běhu zapracujete daleko více na břišním tuku, než když budete v sedle. Shodli se na tom vědci z univerzity v Birminghamu.

Dobrá zpráva: Běh může prospět vaší mysli i tělu. Výzkum z univerzity v Arizoně zjistil, že vám může pomoci propojit různé části vašeho mozku, což zlepšuje dovednosti v oblasti plánování a rozhodování i schopnost multitaskingu.

Špatná zpráva: Nejčastější příčinou bolesti holení je běh. Pokud budete běhat nesprávně, bez porady s trenérem, můžete si poškodit také kolena, kotníky a kyčle víc, než kdybyste chodila celou dobu na podpatcích. Jestliže při běhu cítíte bolest, raději navštivte odborníka.

Výživa: Podle vědců z univerzity v Indianě může denní užívání doplňku stravy Lyprinolu a olejů obsahujících kanabinoidy snížit bolestivost a pomoct při zotavení svalů a léčbě zánětlivých procesů.

Verdikt: Běh pomáhá zvyšovat hustotu kostí, chrání před osteoporózou a je velmi levný. V podstatě kromě kvalitních bot nepotřebujete žádnou vstupní investici.

Kolo

Kombinováním silového tréninku s jízdou na kole vybudujete více svalové hmoty než při běhu.
Kombinováním silového tréninku s jízdou na kole vybudujete více svalové hmoty než při běhu. | Zdroj: Intersport

Věda: Právě jste skončila s dřepy? Pak naskočte na kolo a uvolněte svaly. Kombinováním silového tréninku s jízdou na kole vybudujete více svalové hmoty než při běhu. Alespoň to tvrdí vědci z univerzity Stephena F. Austina.

Dobrá zpráva: Jízdu na kole je poměrně snadné zařadit do každodenní rutiny a stojí xkrát méně než cestování autem. Kolo také znamená pro tělo a klouby daleko menší nárazy než běh.

Špatná zpráva: Pokud si nesprávně nastavíte řídítka, můžete si pohmoždit genitální oblast. U cyklistek, které je mají příliš nízko, se tlak na intimní oblast zvyšuje, což může způsobit její menší citlivost.

Výživa: Podle vědců z univerzity v Exeteru byste si měla dát několik hodin před jízdou na kole šťávu z červené řepy. Obsažené nitráty vám pomohou zlepšit vaše osobní rekordy a zvýší výdrž až o 16 %.

Verdikt: Jízda na kole je jasnou výhrou pro svaly, protože zapojuje zadek stejně jako přední i zadní stranu stehen. Navíc potréninková bolest v těchto partiích bude týden od týdne méně intenzivní než po běhu.

Doporučujeme

Načíst další články