Zdroj foto: iStock.com / Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Zdroj foto: iStock.com / Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Žádné cvičení, jen procházky: Opravdu se dá zhubnout pouze pravidelnou chůzí?

Rozhodli jste se změnit životní styl zdravějším směrem, chcete shodit pár kilo a být fit, ale sport není vaše nejoblíbenější aktivita? Mnoho odborníků radí pro začátek vsadit na pravidelnou chůzi. Opravdu se ale jen chozením dá zhubnout?

Určitě už jste někde slyšeli nebo četli, že chůze je skvělý a bezpečný způsob pohybu, při kterém můžete zhubnout. Na základě toho mnohdy i doktoři doporučují lidem s nadváhou svižnou chůzi jako ten nejlepší sport. Jste při těle – choďte. Je to bezpečné. Ale také poněkud pomalé a neefektivní. 

TIP NA VIDEO: Pokud s cvičením teprve začínáte, zkuste to nejdřív doma! Tento workout pro štíhlá stehna vás bude bavit.

Video placeholde

„Spousta lidí s nadváhou u cvičení nevydrží ze stejného důvodu, jako když děti a mladiství seknou se sportem, protože jim nikdo neukáže smysluplnou a udržitelnou cestu bez stresu,“ vysvětluje osobní trenér Adam Antmann. Když trenér dává klientovi s nadváhou ustavičně zabrat natolik, že klient odchází s jazykem na vestě, nevolností a ještě několik dnů trpí svalovými bolestmi, je pravděpodobné, že daný člověk ke cvičení brzy získá odpor. Proto je podle Antmanna zásadní najít si takový pohyb, který člověka především baví – jedině pak u něj vydrží dlouhodobě.

Tím pohybem tedy může být i chození. „Hubnutí se zpočátku dostaví téměř vždy, protože zkrátka uděláte nějakou změnu. Tou může být jakýkoliv pohyb nebo třeba vyřazení slazených nápojů a sladkého pečiva z jídelníčku,“ vysvětluje Antmann. Cílem by ale podle něj mělo být dostat se ke cvičení, které člověka fyzicky posouvá. Primární motivaci vidí ve snaze být zdraví, ztráta kil je jen příjemný bonus navíc.

Jaká je tedy definitivní odpověď? Pokud trpíte nadváhou, ke cvičení nemáte vztah a nedokážete u něj vydržet, chozením určitě nic nezkazíte. Ujít byste měli alespoň 8 tisíc kroků denně, a to svižně, ideálně i s nějakým stoupáním. V kombinaci se zdravým jídelníčkem se vám novým typem pohybu podaří dostat trochu do formy – a spolu s tím, jak se budete cítit lépe ve svém těle, se vám snadněji bude sportovat a cvičit.

6 tipů, jak při chůzi více spalovat

  1. Při chůzi byste měli zapojovat i břišní svaly, nehrbit se, ramena tlačit dozadu, hlavu mít zvednutou a dívat se zpříma před sebe. Zbytečně sebou nešijte.

  2. Ruce byste měli mít ohnuté do úhlu 90 stupňů a lehce, přirozeně jimi pohupovat zepředu dozadu. Když je pravá noha vepředu, pravý loket je vzadu – a obráceně. Správný pohyb rukou vám dodá rychlost.

  3. Při power walkingu byste měli chodit přes patu – to znamená, že nejprve se země dotkne pata a pak po zemi postupně rolujete celé chodidlo, až zcela došlápnete.

  4. Začněte s kratšími svižnými procházkami po místech, která máte rádi, a postupně si trasy prodlužujte a vybírejte náročnější terén.

  5. Pro počítání kroků se vám budou hodit chytré hodinky, kvalitní boty jsou nezbytností – ideálně si pořiďte dobré běžecké tenisky s odpruženou podrážkou.

  6. Na svoje hubnoucí procházky klidně přizvěte i kamarády.

Tento článek vyšel v časopisu Dieta. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz.

Dieta 09/22.
Dieta 09/22. | Zdroj: Ondřej Košík