Se stresem pomohou homeopatika.

Se stresem pomohou homeopatika. Zdroj: iStock.com

Účinný pomocník proti stresu? Vsaďte na homeopatika, radí odborníci

Stres a úzkost jsou stavy, které u citlivých jedinců pravidelně vždy na podzim nabírají na intenzitě. Pokud si poslední dobou říkáte, že už toho máte dost, a máte pocit, že vám každodenní problémy přerůstají přes hlavu, máme pro vás tipy, jak se stresu úspěšně zbavit.

Pokud se dlouhodobě cítíte v nepohodě, můžete na sobě pociťovat příznaky, jako jsou zvýšený tep a krevní tlak, zrychlené dýchání, svalové napětí, špatné zažívání či problémy se spánkem. Pokud některý z příznaků vnímáte, je nejvyšší čas s tím začít něco dělat. Pomoct vám může homeopatie. „Homeopatická léčba je velmi účinná, dokáže velmi rychle přinést úlevu od potíží, když je správně vybrán příslušný lék. To je pro mě právě rozhodující faktor při výběru, protože pacienti očekávají rychlý efekt a úlevu od svých potíží,“ říká lékárnice Mgr. Romana Vraspírová.

Proti stresu i úzkosti

Léčba homeopatickými léky dokáže ulevit od příznaků stresu a je bez známých nežádoucích účinků a rizika závislostí. „Správně vybraný lék by měl na akutní stres působit spolehlivě a rychle. U chronického stresu se jedná o léčebný proces, který s sebou nese i proces sebepoznání a hledání ozdravných cest,“ vysvětluje praktická lékařka Eliška Bartlová a přidává několik doporučení ze své praxe:

Homeopatickým lékem číslo jedna pro intoxikované stresem je Nux vomica 15 C. Člověk, který jej potřebuje, je přetížený, netrpělivý, podrážděný s četnými trávicími problémy a poruchou spánku. Je netrpělivý, nesnese odporování, lehce přejde do vzteku – takový člověk je zkrátka obtížný pro své pracovní i domácí okolí. Lehce sklouzne k nadužívání alkoholu a jiných drog ve snaze si rychle ulevit a vydržet tak nadměrnou zátěž.

Argentum nitricum 15 C je lék pro přepracované lidi, kteří mají pocit člověka v pasti. Jsou zahlceni úkoly, neumí rozlišit důležitost. Pociťují agitovanost, překotnost, úzkost, trpí na emočně vyvolané průjmy nebo časté močení. Mohou mít závratě a různé druhy fobií, hlavně obavy z budoucnosti. Stres kompenzují sladkým, to pak vede k žaludečním problémům a časem k tloustnutí. Stále trpí strachem, že se něco nepodaří.

Aconitum napellus 15 C je homeopatický lék na ataky panického strachu, které člověk nevyjadřuje slovně, ale somaticky – prostřednictvím pocitů těla. Projevují se u něj například pocity svírání, návaly horka, bušení srdce, bolest na hrudi a také intenzivní úzkosti spojené s bezprostředním pocitem ohrožení.

Gelsemium sempervirens 15 C pomáhá člověku zbavit se nejistoty, trémy, vnitřního třesu. Lék pomáhá zvládnout emoce při veřejném vystoupení, pomáhá koncentrovat myšlenky na studium, pomáhá při zkouškách.

Kalium phosphoricum 15 C je lék na stres, únavu spojenou s nevyspáním, stálým cestováním jako dominantním stresorem. Lék pomáhá pak na intenzivní duševní únavu, na potíže se soustředěním, bolesti hlavy, potíže s pamětí.

Homeopatie má vědecké základy

O homeopatických lécích koluje řada nepravd a jejich účinky jsou často přirovnávané k pouhému placebu. Ale homeopatie nefunguje jen na principu „věř a víra tvá tě uzdraví“. Dokazuje to řada vědeckých studií, některé z nich srovnávaly účinek homeopatik v různých lékařských oborech právě s placebem. A jaké byly výsledky? Homeopatické léky předepisované v rámci individualizované léčby mají příznivý účinek na zdraví s pravděpodobností až 2x vyšší než v případě placeba. Na tomto výzkumu se podílelo několik světových vědeckých týmů, jejichž předmětem zkoumání byla homeopatie v různých lékařských oborech – od neurologie přes virologii až po dermatologii (Mathie RT, Lloyd SM, Legg LA, a kol.: Randomised placebo-controlled trials of individualised homeopathic treatment: systematic review and meta-analysis. Syst Rev. 2014;3:142).

V současné době probíhá po celé Evropě kampaň na podporu vědeckých důkazů v homeopatii pod záštitou anglického Institutu pro výzkum v homeopatii (HRI). Kampaň seznamuje širokou veřejnost s důkazy ve prospěch homeopatie a vyvrací názor, že je neúčinná, že je to jen placebo a že v homeopatii žádné studie neexistují. Tyto důkazy naleznete například zde.